New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki tüccarlar, 1 Temmuz 2022.

Yılın başından bu yana, Teknoloji Menkul Kıymetler Borsası olan Nasdaq endeksi, değerinin dörtte birinden fazlasını (%27), Dow Jones’unki %15, CAC 40’ınkinin %18’ini kaybetti. Gezegenin her yerinde, bazı hisse senetleri için baş döndürücü düşüşler ile borsalar yarıya indirildi. Ocak ayının başından bu yana Netflix, değerinin %70’inden fazlasını kaybetti. Hiç kimse bir kazadan bahsetmiyorsa, Covid-19 pandemisinin çok özel bağlamında meydana gelen neredeyse iki yıl süren bir coşku döneminden sonra yavaşlama çok açık.

Ancak, tüketimdeki ani yükseliş ve tedarik zincirlerinin tıkanmasına neden olan enflasyon, merkez bankacılarını birbiri ardına oranları yükseltmeye zorladı. Ancak, Allianz Global Investors’ta Avrupa hisse yönetimi direktörü Catherine Garrigues için, “Oranlar yükseldiğinde, hisse senedi piyasaları düştüğünde, bu tarihi bir korelasyon. Bir kez olsun, bu kriz açıktır, olacağını biliyorduk. Hisse senedi piyasaları spekülatif değildi. Faizlerin bu seviyede kalmayacağını biliyorlardı”. Ve görünüm pek iç açıcı değil: 13 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri, kırk yıldan fazla bir süredir rekor olan yüzde 9,1’lik enflasyonu, zirveye ulaşılıp ulaşılmadığını veya en kötüsünün devam edip etmediğini bilmeden açıkladı.

Ayrıca okuyun: Fransa’da ilk yarıda rekor bağış

Borsada işlem gören şirketler için üç aylık sonuçların sezonu yaklaştıkça kriz daha da kötüleşebilir. “Şirketler krize tarihsel olarak yüksek bir kârlılık düzeyiyle yaklaşıyor. Ancak şimdi ek maliyetleri üstlenmek zorunda kalacaklar: artan enerji fiyatları, ele geçirilen arzın maliyeti, tedarik zincirlerini bölgeselleştirme ihtiyacı, yeniden değerlendirilmesi gereken ücretler. Marjlar bir amortisör görevi görecek”devam ediyor M.ben Garipler. Ona göre, hisse senedi piyasalarının geri çekilme seviyesi, finansal piyasalarda kabul edilen oynaklık düzeyinde ancak altı aydan önce toparlanma gerçekleşemedi.

Wall Street %15 ila %20 daha düşebilir

“Yavaşlama başlıyor, ancak tam olarak orada değil. İlk kaynak enflasyondur, ancak Ukrayna’daki savaş gibi ekonomik faktörler tarafından ağırlaştırılır. Sycomore AM’de müdür yardımcısı Stanislas de Bailliencourt’u gözlemliyor. Kredi, enerji ve tedarik maliyetlerindeki artışlar nedeniyle ekonomide bir yavaşlama olması muhtemeldir ve bu da muhtemelen çok yüksek bir kazanç görünümünü etkileyecektir. Yeniden ayarlanmış, daha temkinli bir görünüme sahip olma riskiyle karşı karşıyayız. »

Okumak için bu makalenin %49.24’ü kaldı. Aşağıdakiler yalnızca aboneler içindir.genel-14