Bu, Warwick Üniversitesi ve Stephen Hawking Araştırma Görevlisi Rebecca Nealon tarafından yapılan, oluşan bir gezegen diskinin simülasyonundan bir kare. Görüntüler, üst yarı boyunca dönen iç diski ve alt yarıda dış disk üzerinde oluşturduğu gölgeyi gösterir. Kredi: Rebecca Nealon / Warwick Üniversitesi

Warwick Üniversitesi’nden gökbilimciler, gezegen sistemlerini oluşturan disklerin nasıl yönlendirildiğini ve ev sahibi yıldızlarının etrafında nasıl hareket ettiklerini açıklayan “sallanan gölge” etkisi olarak adlandırılan yeni bir fenomen ortaya koyuyor. Etki aynı zamanda zamanla nasıl gelişebileceklerine dair ipuçları da veriyor. Dr. Rebecca Nealon, bu hafta Warwick Üniversitesi’ndeki 2022 Ulusal Astronomi Toplantısında yeni çalışmayı sundu.

Yıldızlar, büyük bir gaz ve toz bulutunun kendi üzerine çökmesiyle doğar. Yıldıza dönüşmeyen arta kalan malzeme, suyun düşmeden önce kanalizasyonun etrafında dönmesinden farklı olarak onun etrafında döner. doğarlar.

Protoplanetary disklerin genellikle yemek tabakları gibi şekillendirildiği düşünülür – ince, yuvarlak ve yassı. Ancak Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi’nden (ALMA) alınan son teleskop görüntüleri, durumun her zaman böyle olmadığını gösteriyor. ALMA tarafından görülen bazı disklerin üzerlerinde gölgeler vardır, burada diskin yıldıza en yakın kısmı yıldız ışığının bir kısmını engeller ve diskin dış kısmına bir gölge düşürür. Bu gölge deseninden, diskin iç kısmının, bozuk disk olarak adlandırılan dış kısımdan tamamen farklı bir şekilde yönlendirildiği çıkarılabilir.

Oluşan bir gezegen sistemindeki bir diskin 3D simülasyonundan yapılmış film. İç disk, ileri geri sallanan dış diskin üzerine gölgeler düşürür. Kredi: Rebecca Nealon / Warwick Üniversitesi

Bu araştırmada ekip, bozuk bir diskin üç boyutlu simülasyonlarını çalıştırmak için yüksek performanslı bilgisayarlar kullandı. Ekip daha sonra, böyle bir diskin bir teleskopla gözlemlenirse nasıl görüneceğini ve zaman içinde nasıl değişeceğini modelleyerek sahte bir gözlem yaptı.

İç disk, merkezi yıldızın çekim kuvveti boyunca hareket ederken, oluşturduğu gölge dış disk boyunca hareket etti. Ancak, beklendiği gibi diskin etrafında saat ibresi gibi hareket eden gölge deseni yerine, tahterevalli gibi bir hareketle ileri geri sallandı. Yani iç disk aynı yönde dönmeye devam etse de gölgesi ileri geri sallanıyormuş gibi görünüyordu. Ekip, bunun tüm bozuk disklerde meydana gelmesi muhtemel olan geometrik bir projeksiyon etkisinden kaynaklandığını öne sürüyor.

Nealon, “JWST bize embriyonik gezegen sistemlerine eşi görülmemiş ayrıntılarla bakmayı vaat ediyor ve yeni modellerimizle gezegenlerin doğuşu hakkında çok daha fazlasını öğrenebileceğiz” diyor.


Yıldız ‘kül yağışı’ uzak gezegenlerin büyümesine yardımcı olabilir


Daha fazla bilgi:
Konferans: nam2022.org/

Kraliyet Astronomi Topluluğu tarafından sağlanmıştır

Alıntı: 16 Temmuz 2022’de https://phys.org/news/2022-07-shadows-protoplanetary-disks.html adresinden alınan ilk-gezegen disklerindeki (2022, 15 Temmuz) sallanan gölgelerin incelenmesi

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1