Fossil’in hibrit analog akıllı saatlerini ilk kez IFA 2019’da bir arka odada gördüm. küçük bir akıllı saat ordusu Fossil’den – ve diğer tüm tasarımcı markaları çatısı altında. Yorgun hissettiğimi hatırlıyorum. Bu saatlerin çoğu temelde aynı akıllı saatin farklı tatlarıydı. Ancak bir sözcü bana Fossil Hybrid HR’yi gösterdiğinde cesaretlendim. E Ink ekranlı hibrit bir akıllı saat mi? Pebble’ın zamansız sona ermesinden sonra bu nadir görülen bir manzaraydı ve ne yapabileceğini görmek ilgimi çekti. Üç yıl sonra, 229$’lık Fossil Gen 6 Hybrid’e (test edildiği üzere 249$) sahibim ve orijinaliyle aynı DNA’yı korurken, Fosil’in kendisini aştığını hissetmeden edemiyorum.

Gen 6 Hybrid, E Ink ekranını, özelleştirilebilir saat yüzeylerini ve temel fitness takibini korur. Gösterge panelinde gezinirken veya bildirimleri okurken analog elleri hala akıllıca hareket ediyor. Kan oksijenini, yeni bir kalp atış hızı sensörünü, Amazon Alexa’yı ve yeniden tasarlanmış bir gösterge panosunu ölçme yeteneği ekler. Fossil’in tamamlayıcı uygulaması da yenilendi – ancak zorlukla. Oh ve, uh, Fosil tasarımla biraz yeni bir yöne gitti.

Stil, özellikle diğer giyilebilir cihazlarla karşılaştırıldığında, hibrit bir analog akıllı saati yapabilir veya bozabilir. Şöyle söyleyelim: Silikon kayışlı Gen 6 Hybrid, Fitbit Versa 3 ile aynı fiyata sahip ancak dokunmatik ekrana veya neredeyse aynı özelliklere sahip değil. Bu, stil için fazladan ödeme yaptığınız anlamına gelir, bu yüzden parçaya baksa iyi olur. Daha önce Fossil, bir prim ödemesi için güçlü bir dava açmıştı. şık hibrit analog. Bu sefer… o kadar değil.

Saatin iki versiyonu var: 45mm Machine ve 41mm Stella. Stella inceleme birimimin kutusunu açar açmaz bu saatin bana göre olmadığını anladım. Bu, Kim Kardashian’ın lüks bir parfüm reklamında taktığını hayal ettiğim türden bir saat. masraflı tatmak.” Saatin iğrenç olması değil; 150 elle yerleştirilmiş Çek kristal pavé ayarından ve gösterişli parıltılı halka bilezikten daha fazlası. Keşke Makineyi tercih ettiğimi söyleyebilseydim, ama o saatin aşırı erkeksi bir havası var. çok benim yaşam tarzıma da uymayan agresif tırtıllar. Ayrıca, öncekilerle aynı boyutta olmasına rağmen ekranın çok daha küçük görünmesini de sevmiyorum. Elbette bunlar benim kişisel tercihlerim ve SKU’ları incelemek, Makine modellerinden çok Stella modelleriyle ilgili bir sorun.

Withings ScanWatch, Fossil Hybrid HR, Skagen Jorn ve Fossil Gen 6 Hybrid yan yana

Nedense, Gen 6 Hybrid’in ekranı aynı boyutta olmasına rağmen daha küçük görünüyor. Soldan: Withings ScanWatch, Fossil Hybrid HR, Skagen Jorn, Fossil Gen 6 Hybrid

Stella tasarımında beni rahatsız eden şey, tarzınızı bir şekilde nasıl etkilediğidir. Stella göz alıcı kadınlar içindir ve günlük kullanım için daha çok yönlü bir unisex tasarım istiyorsanız çok kötü. Bu hayal kırıklığı yaratıyor: orijinal Fosil Hibrit İK ve Skagen Jorn (Saatin Skagen versiyonu) daha esnek kasa tasarımlarına sahipti. Bir pavé ayarı alabilirsin ya da almayabilirsin. Stella’nın sadece bir tane pavé olmayan versiyonu var ve eğer zevkinize uymuyorsa, şansınız kalmadı. Konuyla ilgili örnek: eşim bu Gen 6 Hybrid’i giymektense çöp kutusunu temizlemeyi tercih ederdi, ancak Hybrid HR inceleme birimimi hafif olduğu ve moda anlayışına uyduğu için birkaç hafta boyunca giydiler. Ve işin can alıcı noktası, Gen 6 Hybrid’in her iki öncekinden de belirgin şekilde daha ağır olmasıdır.

Bir akıllı saat olarak 6. Nesil Hibrit size tüm temel bilgileri ve beklemeyeceğiniz bazı modern özellikleri sunar. Örneğin, zamanlayıcıları ve kronometreleri ayarlayabilir, hava durumunu kontrol edebilir, telefonunuzu çalabilir, bildirimleri görüntüleyebilir ve müziğinizi kontrol edebilirsiniz, ancak kısa mesajlara cevap vermeyi veya bileğinizden aramaları yanıtlamayı beklemeyin. Bir hibrit analogdan gerçekten ihtiyacınız olan tek şey bu, ancak Fossil, saate biraz daha fazla ivme kazandırmak için Alexa ve SpO2 nokta kontrollerini de ekledi. Kağıt üzerinde bu harika, ancak gerçekte yeni özellikler pek bir şey katmıyor.

Fossil Gen 6 Hybrid'in sensör dizisi

Gen 6 Hybrid, yeni bir kalp atış hızı sensörüne ve SpO2 sensörlerine de sahiptir.

Ekranda Alexa sorgusu görüntülenen Fossil Gen 6 Hybrid

Alexa, Gen 6 Hybrid’e yapılan yeni eklemelerden biridir. Ancak bildirimleri okurken ekranın ne kadar sıkışık göründüğünü de görebilirsiniz.

SpO2 izleme – ister uykunuzda pasif olarak ölçülsün, ister talep üzerine – daha fazla giyilebilir cihaz iyileşme ve uykuya odaklandıkça giderek yaygınlaşan bir özelliktir. Gen 6 Hybrid ikincisini yapıyor. Saatte bir okuma yapmak yeterince kolaydır. Elinizi düz bir yüzeye koyun, hareketsiz kalın ve bekleyin. Ancak birkaç denememde bildirimler nedeniyle işlem yarıda kaldı ve işlemi yeniden başlatmak zorunda kaldım. Sonuçlarım bir nabız oksimetresi ile aynıydı, ancak bu gerçekten bu özelliğe sahip olmak için bir neden değil. (Hatırlatma: asla durmadan tıbbi nedenlerle nabız oksimetresi yerine akıllı saatler kullanın. Bu amaçla temizlenmezler ve herhangi bir teşhis aracı değildirler.) Uyku sırasında pasif SpO2 izlemesi, en azından solunum hızınızı veya sık sık solunum bozuklukları yaşıyorsanız size bir fikir verebilir. Spot kontrollerden elde edilen bilgilerle yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Bu arada, Alexa eklemek, kullanışlı bir araçtan çok bir parti hilesidir. Akıllı evinizi kontrol etmek için Alexa’yı kullanırsanız iyi olabilir, ancak sorguları yanıtlamak söz konusu olduğunda Google Asistan veya Siri kadar iyi değil. (BT dır-dir Samsung’un Bixby’sinden daha iyi, ancak bu düşük bir bar.) Ayrıca, Gen 6 Hybrid, 254 ppi çözünürlüğe sahip 0,94 inç ekrana sahip. Verdiğiniz cevaplar ne olursa olsun ekrana zar zor sığar ve dünyanın en ince, en küçük yazı tipindedir. Ve eğer cevaplar alırsan. Alexa’yı kullanmayı denediğimde birçok kez bağlanamadığını ve tekrar denemek için telefonuma yaklaşmam gerektiğini söyleyen bir mesaj aldım. Birkaç kez aynı odadaydım. Bu, bileğinizde dijital bir asistan bulundurma amacını ortadan kaldırır!

Fossil Gen 6 Hybrid'in kontrol panelinin yakından görünümü

Dairesel gösterge paneli bana Samsung’un Galaxy Saatlerini hatırlatıyor. Menülerde gezinmeyi eskisinden çok daha kolay hale getirir.

Daha anlamlı bir güncelleme, kolaylaştırılmış kontrol panelidir. Şimdi, Samsung’un Galaxy Saatleri’nde gördüğünüze çok benzeyen dairesel bir menü. Bu, kaydırmayı ve kullanmak istediğiniz özelliği bulmayı çok daha kolay hale getirir. Fossil’in bir önceki menüye geri dönmek, bir antrenmanı başlatmak, durdurmak veya duraklatmak ve ana ekrana dönmek için hangi düğmeye basılacağını daha net hale getirdiğini de takdir ediyorum. 6. Nesil Hybrid’de menülerde gezinmek Apple Watch’a kıyasla zahmetli olabilir, ancak önceki sürümlere göre kayda değer bir gelişme.

E Ink ekranı pek değişmedi, yani hala öncekilerle aynı sorunları yaşıyor. Yenileme hızı, bir akıllı saat için yavaş demek olan Kindle’a benzer. Bu, aşağı kaydırmanız, ekranın yenilenmesi için biraz beklemeniz ve ardından işlemi iki saniye sonra tekrarlamanız gerektiğinden bildirimlerinizi okumayı biraz can sıkıcı hale getirir. Küçük yazı tipi boyutu, egzersiz ortasında metrikleri okumak için de imkansızdır. E Ink’in göz yorgunluğuna neden olmamasını takdir ediyorum, ancak bildirimlerin de daha okunaklı olmasını isterdim.

Gen 6 Hybrid ayrıca önceki modellerle aynı fitness izleme sorunlarına sahiptir. Kalp atış hızı takibi, Apple Watch Series 7’nin dakikada beş atış hızında olsa da, kalp atış hızı bölgesi eğitimi için iyi bir araç değil. Yine, E Ink yenileme hızı, gerçek zamanlı etkinlik takibi için uygun değildir. Aynı şekilde, mesafe takibi de güvenilir değildir. Apple Watch tarafından kaydedilen 2,08 millik bir yürüyüşte, Gen 6 Hybrid 2,5 mil yol kat etti. 3 millik bir koşuda, Seri 7 3,0 mil kaydetti, koşu uygulamam 3,02 mil ve Fosil saat 3,8 mil kaydetti. Gen 6 Hybrid, koşularınızı kaydetmek için telefonunuzun GPS’ine güvendiğinden daha az doğruluk bekliyordum. Ancak gördüğünüz gibi, koşu sonuçlarım telefonumda ve saatimde çok farklıydı. (Bununla birlikte, her ikisi de doğru rota haritaları kaydetti. Git şekil.) Uyku takibi genel olarak doğruydu, ancak uyku aşamaları ve süresinin ötesinde pek bir bağlam alamadım.

Normalde, bunun gibi sonuçların bir anlaşma kırıcı olduğunu söylerdim, ancak burada durum böyle değil. Detaylı fitness takibi bekleyen hiç kimse böyle bir saat almamalı. Şahsen, test etme amaçları dışında bu saatle asla koşmaz veya çalışmazdım. Sadece paslanmaz çelik bağlantılardan cilt kabuğunu ve teri temizlemekle kalmaz brüt ama aynı zamanda koşmak için çok ağır. Bu saat, genel sağlık için çok daha uygundur ve adımlarınızı attığınızdan emin olmanızı sağlar. Gen 6 Hybrid bir akıllı saattir. Yapabilmek zindeliği takip et ama değildi yaptı fitness izlemek için.

Gen 6 Hybrid'in yanındaki iPhone'daki Fossil Smartwatches uygulaması

Fossil Smartwatches uygulamasında saat kadranınızı kolayca özelleştirebilirsiniz. Köpeğimin resmini seçtim.

Daha da hayal kırıklığı, Gen 6 Hybrid’in kısaltılmış pil ömrü. Hybrid HR ve Skagen Jorn yaklaşık iki hafta alırken, tek bir şarjla tahmini bir hafta alırsınız. Bunun neden olduğundan emin değilim, ancak muhtemelen yeni özellikler ve sensörlerle ilgisi var. Tabii ki, pil ömrü her zaman kullanıma bağlıdır. Gen 6 Hybrid’i şarj edeli bir haftadan fazla oldu ve hala yüzde 70’in üzerinde pilim var. Yine de, itiraf etmeliyim ki, bunu test ettiğim diğer saatler kadar yoğun bir şekilde kullanmadım.

Fosil burada akıllı seçimler yaptı, ancak bozulmamış şeyleri düzeltmeye çalışırken bazı zorunlu olmayan hatalar da yaptı. Bir yandan dairesel gösterge paneli, kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirdi ve önceki Fossil hibrit analoglarıyla ilgili daha can sıkıcı şeylerden birini ele aldı. Öte yandan, hiç kimsenin isteğe bağlı SpO2 veya Alexa’ya ihtiyacı yoktu, özellikle de bir haftalık tahmini pil ömrü pahasına. Daha iyi bir kalp atış hızı sensörü eklemek iyidir, ancak güvenilmez GPS takibi sayesinde faydası ortadan kalkar. Bu arada Fossil, belirli bir görünüme sahip daha lüks bir saat için birçok seçeneğe sahip unisex bir tasarım çıkardı.

Bilekte Fosil Gen 6 Hibrit

Her zamanki tarzım değil. Gardırobumda tam olarak hiçbir şeyle gitmez.

Gen 6 Hybrid’i gerçekten geride tutan şey fiyatıdır. Daha uygun fiyatlı olsaydı, geçmişte yaptığım gibi eksikliklerini kolayca görebilirdim. Ancak test ettiğim sürüm 249 dolara mal oluyor ve aynı fiyata 40 mm Samsung Galaxy Watch 4’ü satın alabilirim. Bu arada Apple Watch SE 279 dolardan başlıyor. Bu akıllı saatlerin her ikisi de paranızın karşılığını çok daha fazla almanızı sağlayacaktır. Hibrit analoglara gelince, Withings ScanWatch 279,95 dolara mal oluyor ve EKG’ler ve uyku bozukluklarının izlenmesi için FDA iznine sahip. Garmin Vivomove Sport sadece 179,99 $, cehennem kadar şık, fitness takibinde çok daha iyi ve en önemlisi, çiviler biçim, işlev ve fiyatın doğru karışımı. Gen 6 Hybrid’in tasarımını gerçekten sevmiyorsanız, çok daha iyi seçenekler var.

Gen 6 Hybrid korkunç bir saat değil. Hedef kitlesi için yapması gerekeni yapar. 2019’da bu yeterli olabilirdi, ancak 2022’de bu onu kesmeyecek.

Fotoğraf Victoria Song / The Vergegenel-2