NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Karina Bulutsusu’ndaki yıldız doğumevlerinin ve bireysel yıldızların ortaya çıkışını ortaya koyuyor. Resim: NASA, ESA, CSA ve STScI.

Bu hafta, NASA ve ortakları, insanlığa şimdiye kadarki en uzak uzay görüntüsünü veren bir bilimsel ve mühendislik başarısı olan James Webb Uzay Teleskobu’ndan (JWST) ilk renkli görüntüleri ve verileri yayınladı. Dünya şimdi kozmik tarihin sarsıcı görüntülerini gördü – yıldızlar oluşup ölüyor, 1000 ışıkyılı uzaklıktaki gezegenlerdeki su buharı.

Yolculuğun başlangıcı

Bu görüntüler ne kadar derin ve aydınlatıcı olursa olsun, bize evreni daha iyi anlamamızı sağlarken, JWST için onlarca yıl sürecek bir yolculuğun sadece başlangıcıdır.

NASA’nın Webb programının müdür yardımcısı Eric Smith bu hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Keşifler yapıyoruz ve henüz (işimize) başlamadık bile” dedi. İlk görüntüler, “enstrümanlarla az çok uygulamalı alıştırmalardı… bu teleskopun vaadi inanılmaz.”

JWST’nin tüm potansiyelini anlamak için iki temel gerçekle başlamak gerekir. Birincisi, JWST şimdiye kadar uzaya gönderilen en büyük ve en güçlü gözlemevidir. İkincisi, JWST uzayda çok uzun süre veri toplayacaktır.

İlk görüntüler sadece 120 saatlik gözlemin – beş günlük verinin sonuçlarıdır. Bunlardan biri, yeni imajı Stephan Beşlisi, 150 milyondan fazla piksel içerir ve yaklaşık 1.000 ayrı görüntü dosyasından oluşturulmuştur. Perşembe günü, Webb misyonu teleskop tarafından toplanan yaklaşık 40 terabaytlık ham veriyi yayınlayacak.

Bu arada, teleskopun önümüzdeki 20 yıl boyunca uzayda gözlem yapmaya devam etmek için yeterli yakıtı var. Webb proje bilimcisi Klaus Pontoppidan, “İnanılmaz miktarda veri düşecek” dedi.

Muhteşem görüntülerden bilimsel keşiflere

Artık veriler geldiğine göre, bilim adamlarının işe koyulma zamanı geldi.

JWST’nin ilk çalışma yılı, dünya çapındaki bilim adamları tarafından bir hakemli değerlendirme yarışmasında seçilen önerilerle planlandı. Bu bilim adamları verileri aldıklarında, görüntüleri ve spektrumları işleyecekler.

Webb projesinin baş bilim adamı yardımcısı Jonathan Gardner geçen ay gazetecilere verdiği demeçte, “Bazı keşifler çok hızlı olacak – Webb, bazı yeni bulguların ortaya çıkacağı kadar güçlü” dedi. “Webb ve araçlarını yeteneklerinin sınırlarını zorladığımız için diğer keşifler daha uzun sürecek. »

Bilim adamları sonuçları profesyonel dergilerde yayınlayacak, ancak Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü de bilgi ve görüntüler yayınlayarak bu bulguları kamuya açık hale getirecek.

Jonathan Gardner, şu ana kadar teleskopun beklenenden daha iyi performans gösterdiğini ve aletlerin de gereksinimlerini aştığını belirtiyor. “İlk görüntüler muhteşem olacak, ancak gelecek yılki bilimsel keşifler gerçekten şaşırtıcı olacak. »

“Vatandaş bilim adamları” ndan gözleme

James Webb Teleskobu’ndan alınan görüntüleri inceleyenler yalnızca profesyonel bilim adamları olmayacak. Kazanan teklifler arasında zaten bir “vatandaş bilim insanı”nın katkıları.

Massachusetts’ten bir bilgisayar güvenliği uzmanı olan Dan Caselden, JWST gözlemi için kazanan bir teklifin ortak araştırmacısıdır. Bu öneri, “Soğuk dünyaların çeşitliliğinin açıklaması“, hepsi aynı sıcaklığa sahip gibi görünen ancak farklı kızılötesi parlaklığa sahip 12 kahverengi cüce gezegenin çalışmasına odaklanacak.

Bu sonbahar, bilim adamları – profesyonel ya da değil – tekliflerini sunmaya davet edilecekler. Webb’in ikinci Garantili Süre (GTO) gözlemleri döngüsü2023’ün ortalarında başlayacak.

Gözlemlenecek düzinelerce ötegezegen

İlk gözlem döngüsü, en derin galaksi alanlarından en kayalık gezegenlere kadar tüm olasılıkları kapsayacaktır. Gökbilimci Nestor Espinoza’ya göre, James Webb Teleskobu uzaydaki ilk yılında düzinelerce ötegezegen gözlemleyecek.

Ötegezegen uzmanı, “Kayalıklı gezegenlerden dev, sıcak, soğuk gezegenlere – ne isterseniz” diyor. “Bu ilk yılda tüm çeşitlilik var, bu yüzden bundan ne çıkacağını görmek için sabırsızlanıyorum. »

Zaten, diye ekliyor, teleskop, dünyanın gözlemlerini geri getirecek. TRAPPIST-1 sistemiyaşanabilir bölgede olabilecek gezegenleri içeren bir güneş sistemi.

Ek resimler

James Webb bir kızılötesi teleskop olduğundan, bir gezegenin atmosferinin içeriği hakkında bilgi alabilir. Teleskop tarafından yakalanan görüntüler, görünür dalga boylarını yakalayan Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen görüntüleri tamamlar.

Webb projesi bilimcisi Alex Lockwood, iki teleskopu X-ışınlarının yanı sıra fiziksel bir muayene almaya benzetti. “Bir röntgen çekildiğinde… kişiye baktığınızda gördüğünüzden çok farklı. Ama size çok daha fazla bilgi verir ve tamamlayıcıdır. »

Bilim adamları, Hubble ve Webb görüntülerini birleştirmenin yanı sıra, araştırmalarını, LIGO misyonuyerçekimi dalgalarını ölçen .

“Ne bulacağımızı bilmiyoruz”

Webb’in araçlarından birinin baş araştırmacısı René Doyon, Webb’in görüntüleri bilim insanlarını şimdiden heyecanlandırdıysa, bunların tam önemini anlamanın birkaç yıl alabileceğini tahmin ediyor.

Örneğin Hubble, Hubble Sabitini ölçmek için tasarlandı, ancak hiç kimse bunun bilim adamlarının evrenin artan bir hızla genişlediğini keşfetmesine yardımcı olacağını tahmin edemezdi.

“Bu teleskopu ve bu aleti inanılmaz bilim yapmak için tasarladık” diyor. “Ama gerçekte, ne bulacağımızı bilmiyoruz. »

Kaynak : ZDNet.comgenel-15