Geçen yıl ve 2022’nin ilk çeyreği, dijital dünyayı dolduran girişimlere yapılan yatırımlar açısından belirleyici bir hız değişikliğini temsil etti. Bu, SDA Bocconi’nin Dijital Kurumsal Değer ve Organizasyon Laboratuvarı (DEVO Lab) tarafından yürütülen “Parayı takip et” anketinden ortaya çıkan şeydir. Araştırmacılar, 2017’den 2022’nin ilk çeyreğine kadar son beş yılda dijital teknolojilerle bağlantılı küresel girişimlerdeki yatırımların (girişim sermayesi ve melek yatırımcılar) yönelimini analiz etti. 73.592 firma ve toplam 4 trilyon dolarlık yatırım düşünüldü.

Diskriminant olarak 500.000 ABD Doları’nın üzerindeki yatırımlar kullanılarak, toplam 4 trilyon ABD Doları tutarındaki yatırım için 140.000’den fazla işlem elendi. Boyanan panorama, ön planda üç ana oyuncu görüyor: yapay zeka ve bulut bilişimin artık birleştirilmiş teknolojileri, blok zincir teknolojilerinin ezici yükselişi ve bu çeşitli teknolojilerden beslenen iki eğilimin patlaması: metaverse ve web 3.0. “Bundan çıkardığımız şey – sırasıyla DEVO Laboratuvarı’nın operasyonel koordinatörü ve laboratuvarın blok zinciri şubesinin koordinatörü olan Gianluca Salviotti ve Leonardo Maria De Rossi’yi açıklayın -% 100’lük bir genel pazar büyümesi göz önüne alındığında bile, 2021’in dijital teknolojilerle bağlantılı tüm sektörlerde yatırım patlaması ».

DÜNYANIN EN FİNANSMANLI TEKNOLOJİLERİ

Küresel teknolojilere yapılan yatırımlar. milyarlarca dolar

Yükleniyor …

Sayılar.

Bu genel yatırım mayasına öncülük eden, 2020’de 36 milyar dolardan 2021’de 82 milyar dolara yükselen yapay zeka ile ilgili şirketler (özellikle artık köklü teknolojiler olduklarını gösteren geç aşamadaki yatırımlarla), faaliyet gösteren şirketlerden sonra geldi. 2020’de 15 milyar olan yatırımları 2021’de 43’e çıkaran bulutta. 2021’de şirketlerin 35 milyar (2020’de sadece 3’tü) artırdığı bir sektör olan Blockchain de öne çıkıyor. Büyüme oranlarına bakıldığında, tek dört haneli artışı gösteren tam olarak blok zinciridir: 2021’de 2020’ye göre %+1,118, ardından 3D baskıda %354, uydu teknolojisinde %277, bilgisayarla görmede %225 (örneğin, kendi kendini süren arabaların arkasındaki teknolojilerden biri) ve bulut bilişimin + %185’i.

EN ÇOK KİM BÜYÜDÜ

Teknolojiye yapılan yatırımların artması. İçinde%

Yükleniyor …

5G kötü ama fizyolojik

Kaydedilen tek aksilik, 5G teknolojisine yapılan yatırımlardır. Ancak, böyle bir geri çekilme “fizyolojik” olacaktır, diye açıklıyor Salviotti. “5G, uygulaması ulusal telefon operatörleri veya bazı büyük dijital görevliler gibi az sayıda şirketin elinde olan ve bu nedenle daha küçük için yer olması zor olan sağlam bir omurga altyapısına ihtiyaç duyan bir teknolojidir. girişimler gibi şirketler, bu araştırmanın konusu ».

Blok zincirinin riskleri

«Ancak, dikkatli olun – diyor De Rossi, – blok zinciri havlayanlarla dolu bir teknolojidir ve çok şeffaf projeler değildir. Başkalarının yatırımlarını körü körüne takip etmek bir risk olabilir ». Blok zinciri sektörüne daha ayrıntılı bakıldığında, “Parayı takip et” çalışması, bu teknolojinin başarısının kademeli olarak, ilişkili şirketleri sadece 44 milyon token toplayan Fungible Tokens’a (NFT) nasıl yol açtığını gösteriyor. 2021’in ilk çeyreğinde dolar 1,77 milyara karşılık gelen 2022 döneminde toplandı. Son olarak, metaverse ve web 3.0 bölümü (yani, blok zincirine dayalı merkezi olmayan web). Burada, gerçek teknolojilerden ziyade teknolojik eğilimlerle uğraşıyoruz, çünkü her biri aslında farklı unsurlardan yararlanıyor. Gerçek şu ki, bunlar şu anki trendler: Facebook Meta’da adının değiştiğini açıkladığından beri, aslında metaverse ile uğraştığını iddia eden şirketlere yapılan yatırımlar üçüncü ve dördüncü çeyrek arasında bir patlama ile +% 4,500 gördü. Benzer bir mayalanma, yatırımların 2020 ile 2021 arasında %500 (26’dan 157 milyona) ve 2021 ile 2022’nin sadece ilk çeyreği arasında (157’den 385’e) %145 büyüdüğü web 3.0 sektöründe de kaydedildi. milyon). Yazarlar, “Bu nedenle 2021, dijital sektörlerdeki şirketlere yapılan yatırımlar açısından inanılmaz bir yıldı” diyor. «Yapay zeka ve bulut bilişim, olgun teknolojiler, diğer birçok uygulamanın etkinleştiricileri oldukları için hala büyük kaynak toplayıcıları olarak onaylanmaktadır. Blok zinciri şüphesiz en büyük artışı gören ve NFT’lere olan ilgiyi artıran teknolojidir. Son olarak, metaverse, yeni başlayanlara yapılan yatırımlar açısından patlayan gerçek bombadır ».genel-18