İnternet devi Amazon, İngiltere’de 4.000 yeni kalıcı iş yaratacağını ve şirketler küresel pazardaki gerilemenin ortasında ölçeklenirken İngiltere’nin bazı teknoloji firmaları arasındaki işten çıkarma eğilimini artıracağını söyledi.

E-ticaret şirketi, Amazon Fresh marketlerindeki rollerin yanı sıra ülke çapındaki sipariş karşılama merkezlerinde iş yaratacak.

Amazon ayrıca bulut bilişim bölümü Amazon Web Services’de (AWS) yazılım geliştirme ve mühendislik işleri gibi teknik roller için işe alım yapacak.

“Swansea’deki çıraklardan Edinburgh’daki veri bilimcilerine kadar Birleşik Krallık genelinde yeteneklere yatırım yapmaya devam ediyoruz. İnsanlar sadece çok çeşitli roller, harika ücretler ve yan haklar için değil, aynı zamanda sunduğumuz kariyer geliştirme fırsatları için de bize katılıyor, ”dedi Amazon İngiltere ülke müdürü John Boumphrey.

Amazon, en son İngiltere genişlemesinin bir parçası olarak Wakefield ve Knowsley’de yeni sipariş karşılama merkezleri açacağını söyledi.

Boumphrey şunları ekledi: “Başvuru sahipleri, büyük gelişme potansiyeli sunan bir işveren olduğumuzu kabul ediyor ve bu kadar çok çalışanımızın büyümesi ve Amazon’da ve ötesinde yeni işlere giden yollar yaratacak yeni beceriler öğrenme fırsatını kaçırmasından gurur duyuyoruz.”

Amazon’un e-kargo bisikletlerini, yürüteçlerini ve elektrikli araçlarını barındırmak için Londra Hackney’deki ilk Birleşik Krallık mikromobilite merkezinin açılışını takip ediyor.

Firmaya göre, bu yılın sonuna kadar toplam 75.000 daimi çalışanı olacak ve en büyük on özel sektör işvereninden biri olacak.

Amazon işe alımları hızlandırırken, İngiltere ve Avrupa’daki birçok teknoloji şirketi, piyasadaki gerileme ve yatırımcı sermayesinin gelmesinin zorlaşması nedeniyle işten çıkarmalar yapıyor.

Bu hafta elektrikli araç üreticisi Arrival, 800 kişinin işten çıkarılmasını sağlayabilecek önerilen bir “iş organizasyonu”nu düşündüğünü söyledi.

Bu arada Londra merkezli etkinlik platformu Hopin, beş ay içinde ikinci kez işten çıkarmalar olan işgücünün %29’unu azalttı.

Amazon’un işe alım baskısına rağmen, ABD’li teknoloji devi, bu ay Rekabet ve Piyasa Otoritesi’nin çevrimiçi pazarında üçüncü taraf tüccarlar üzerinde kendi ürünlerini tanıtıp tanıtmadığına dair bir soruşturma başlatmasıyla İngiliz düzenleyicilerle dolaşmaya devam ediyor.genel-11