Instagram Perşembe günü, şirketin sosyal medya platformunu “yaratıcıların geçimini sağlamak için en iyi çevrimiçi alan” haline getirme girişimlerinin bir parçası olarak içerik oluşturucuları hedefleyen yeni özellikleri duyurdu. Şirket, abone sohbetlerini, abone makaralarını, abone gönderilerini ve bir abone evini tanıttı. Abone ana sayfa sekmesi altında, kullanıcılar yalnızca kendilerine açık olan gönderileri filtreleyebilecekler. Ocak ayında şirket, ABD’deki içerik oluşturucular için abonelik özelliğinin ilk sürümünü duyurmuştu. Şirket ayrıca aynı ay Hindistan’da özellikleri test ederken bulundu.

Instagram Başkanı Adam Mosseri, sosyal medya platformunda yaptığı bir video gönderisinde, şirketin artık Instagram’a daha fazla abonelik özelliği getirdiğini duyurdu. Mosseri’ye göre, abone sohbetleri, abone makaraları, abone gönderileri ve abone ev özellikleri, platformdaki içerik oluşturucuların istikrarlı ve sürdürülebilir bir gelir elde etmelerini sağlayacak.

Yeni tanıtılan abone sohbetleri özelliği, içerik oluşturucuların aynı anda 30 aboneye kadar etkileşime girmesine izin verecek. Videoda, özelliğin içerik oluşturucu ve aboneleri arasında özel bir grup sohbeti oluşturduğu görülüyor. Mosseri’ye göre abone gönderileri, içerik oluşturucular tarafından en çok istenen özelliklerden biriydi. İçerik oluşturucuların yalnızca aboneleri için fotoğraf, Makara ve video yayınlamasına olanak tanır. Bu, abonelerin, abone oldukları bir içerik oluşturucu tarafından yayınlanan tüm özel içeriği tek bir sekme altında görüntülemelerini sağlayan abone ana sayfası özelliği ile eşleştirilmiştir.

Instagram, bu yılın Ocak ayında ABD’deki birkaç içerik oluşturucuyla özellikleri test etmeye başlamıştı. O zamanlar yalnızca abone hikayeleri, abone rozeti ve abone canlı özellikleri sunuyordu. Bir rapora göre, aynı ay Instagram, belirli içerik oluşturuculara abone olma seçeneğini görüntülemeye başladı. O sırada Gadgets 360, içerik oluşturucunun profilinden birinin abonelik sayfasına erişebiliyordu. Abonelik fiyatlandırması da görüntülendi – Rs. 89, Rs. 440 ve Rs. Ayda 890.
genel-8