Northrop Grumman'ın Cygnus yük gemisi.

Northrop Grumman’ın Cygnus yük gemisi.
Fotoğraf: NASA

NASA, demirlemiş bir Cygnus yük gemisinin geçici olarak bir gemiye dönüştürüldüğü başarılı bir gösterinin ardından rahat bir nefes alıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu için güçlendirici motor. Olumlu test, Rusya’nın Kremlin gibi yörünge karakolunu terk etmeye karar vermesi durumunda NASA’nın uzay istasyonunun yörüngesini ayarlama araçlarına sahip olduğunu gösteriyor. yapmakla tehdit etti.

Sınırlı yeniden başlatma testi 25 Haziran Cumartesi günü gerçekleşti ve 5 dakika 1 saniye sürdü, binaen NASA’ya. Northrop Grumman Cygnus uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonunun yüksekliğini apojede (bir nesnenin Dünya’ya en büyük yörünge mesafesi) yaklaşık 582 fit (161 metre) ve perigee’de (Dünya’ya en yakın mesafe) 2,641 fit (805 metre) yükseltmeyi başardı. Uzay istasyonu, Dünya’yı kabaca 260 mil (418 kilometre) yükseklikte yörüngede tutuyor.

Cygnus’un bu başarıya ulaşmış olması büyük bir sürpriz değil. çünkü araç 2018’de benzer bir test gerçekleştirdi. Ancak buradaki fark, Cygnus’un yalpalanmış delta hız motorunun yeniden başlatma için kullanılması ve bu görevi “bu gelişmiş yeteneği NASA için standart bir hizmet olarak sunan ilk kişi” haline getirmesidir. ajans dedi.

Cumartesi günü yapılan test, ISS’nin yeniden başlatılmasını gerçekleştirmeye yönelik ikinci girişimdi. 20 Haziran’da NASA ve Northrop Grumman sonlandırılmış sadece 5 saniye sonra test. Yeni tamamlanan test “birleştirilmiş dersler [the] Northrop Grumman, bir ihtiyati tedbir olarak askıya alınan daha önceki yeniden başlatma girişimini açıkladı. basın bülteni. “Mühendisler tarafından yapılan araştırma, gözlemlenen parametrelerin yeniden başlatma için beklendiği gibi olduğunu ve Cumartesi günkü başarılı girişim için uçuş limitlerinin ayarlandığını gösterdi.”

Cygnus’un bir ISS güçlendiricisi olarak bu gösterimi, muhtemelen Rusya uzay istasyonunu terk etmekle tehdit ediyor, muhtemelen 2025 gibi erken bir tarihte. Rusya ISS’yi terk ederse, ISS’yi manevra yapmak için mevcut diğer tek aracı ortadan kaldıracaktır: Progress uzay aracı. ISS, normal operasyonların sonucu olarak ya da uzay çöplerinden kaçınmak için zaman zaman bir yörünge ayarlaması gerektirir.

Northrop Grumman’da sivil ve ticari alan ve taktik uzay sistemlerinden sorumlu başkan yardımcısı Steve Krein, “UUİ’nin Cygnus kullanılarak yeniden başlatılması, uzay istasyonunun korunmasına ve desteklenmesine yardımcı olmak için kritik bir yetenek ekliyor” dedi. “Ayrıca, Cygnus’un ISS’ye ve gelecekteki uzay araştırma çabalarına sunduğu muazzam yeteneği de gösteriyor.”

İlgili bir yana, Uzay Mekiği, Avrupa Uzay Ajansı’nın Otomatik Transfer Aracı gibi bir ISS güçlendiricisi olarak hizmet verebildi, ancak her iki seçenek de kullanımdan kaldırıldı. Bir e-postada, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell, Rus Zvezda modülünün de bu numarayı yapabileceğini, ancak İlerleme araçlarının Zvezda’ya yakıt pompalaması ve ardından yeniden başlatmadan önce ayrılması gerektiğini söyledi. McDowell, Zvezda’nın gelişinden önce, Rus Zarya modülünün 1998’den 2000’e kadar yeniden yüklemeler için kullanıldığını ekledi.

Sınırlı yeniden başlatma testi tamamlandı, NASA ve Northrop Grumman şimdi bu özel Cygnus görevini bitirmenin ortasında. adlı yük gemisi İskele Satıcıları, 21 Şubat’ta NASA için 8.300 pound malzeme, donanım ve diğer kargolarla ISS’ye geldi. Salı ET 07:07 itibariylefakat, araç artık uzay istasyonuna bağlı değil. 29 Haziran Çarşamba günü, planlı bir yıkıcı giriş başlatmak için yörüngeden çıkan bir motor yangını planlanıyor. ISS çöpüyle dolu, harcanabilir yük gemisi Dünya atmosferinde güvenle yanacak.

Daha: Ay’a yapılan bu başarısız görevler bize şunu hatırlatıyor: uzay zor.genel-7