Psyche uzay aracı Kennedy Uzay Merkezi'nde hizmete giriyor.

NASA geçen hafta sonlarında, yakınlardaki metal açısından zengin bir asteroid olan Psyche’ye uzun zamandır beklenen görevin bu yıl başlamayacağını duyurdu. Uzay aracı için bir sonraki olası fırlatma pencereleri 2023 ve 2024’te, yani NASA en erken 2029’a kadar asteroide ulaşmayacak.

ruh, Dünya’nın Ay’ının yaklaşık %1’i büyüklüğünde bir asteroit, Güneş’in yörüngesinde Mars ve Jüpiter arasında döner. Çoğunlukla nikel ve demirden oluşan Psyche çekirdek gibi görünüyor bir planetesimal—bir gezegenin temel yapı taşı. Bu, tüm gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen gezegen bilimciler için ilgi çekici bir konu haline getiriyor.

Psyche uzay aracının (sonunda yörüngeye oturacağı asteroidin adı) bu yıl fırlatılması gerekiyordu. Sırasında NASA yetkilileri geçen hafta bir basın toplantısında, uzay aracının uçuş yazılımı ve test ekipmanını içeren gecikmelerin, 11 Ekim’de fırlatma penceresi kapanmadan uzay aracının testinin yapılamayacağı anlamına geldiğini söyledi.

“Metal açısından zengin uzak bir asteroide uçmak, oradayken Mars’ı yerçekimi yardımı için kullanmak inanılmaz bir hassasiyet gerektiriyor. Doğru almalıyız. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı direktörü Laurie Leshin, bir ajansta, yüzlerce insan bu salgın sırasında Psyche için dikkate değer bir çaba sarf etti ve karmaşık uçuş yazılımı kapsamlı bir şekilde test edilip değerlendirildikçe çalışma devam edecek” dedi. serbest bırakmak. Fırlatmayı erteleme kararı kolay değildi, ama doğru olan bu.”

Söz konusu yazılım, Psyche uzay aracının hedefine doğru yönelimini ve yörüngesini ve Dünya’ya veri gönderip alma yeteneğini kontrol etmek için kullanılacak. söylemeye gerek yok, benGerçek lansmanı yapmadan önce kapsamlı bir şekilde test etmek isteyeceğiniz türden bir şey.

Psyche yörüngesindeki Psyche uzay aracının bir çizimi.

Uzay aracının başlangıçta Ağustos ayında fırlatılması planlanmıştı, ancak yazılımdaki bir uyumluluk sorunu nedeniyle bu tarih Eylül’e ertelendi; bu sorun düzeltilmiş olsa da, artık başlatma penceresi kapanmadan son testler tamamlanamaz.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde gezegen bilimcisi ve Psyche’nin baş araştırmacısı olan Lindy Elkins-Tanton, aynı sürümde “Çok sayıda donanım ve yazılım sorununun üstesinden geldik ve sonunda bu son sorunla durdurulduk” dedi. “Sadece biraz daha zamana ihtiyacımız var ve bunu da yalayacağız.”

Pencereleri başlat herhangi bir görev için hayati önem taşır gibi uzaktaki nesnelere Dünya’dan uzaklıkları değişebilir bunlar gibi büyük ölçüde nesneler dönmek güneşin etrafında. Eksik a başlatma penceresi itebilir misyon olduğu gibi yıllar öncesine şimdi Psyche durumu tarafından kanıtlanmıştır – asteroide 2026’ya kadar ulaşabilirdik, ancak şimdi varış 2030’a daha yakın olacak.

Gecikme, SpaceX’te geri adım atması planlanan iki projenin başlatılmasını da karmaşıklaştırdı. Bu sonbaharda Psyche’yi uzaya taşıyacak olan Falcon Heavy roketi. Bu yolculuk misyonları – Janus görevi ve Deep Space Optical Communications teknoloji demosu – şimdi alternatif fırlatmalar için değerlendiriliyor.

Daha: NASA’nın Gecikmeli Psyche Lansmanı, Yolculuk Görevi için Büyük Baş Ağrısı Sunuyorgenel-7