Akıllı telefonların her yıl daha pahalı hale geldiği bir sır değil ve bu uğursuz trend 2023’te daha da kötüleşebilir. En son tahminlere göre, dünyanın en büyük talaş dökümhanesi TSMC, 2023’te fiyatlarını %6 artırmayı planlıyor.

Potansiyel fiyat artışıyla ilgili ilk bilgiler bu yıl Mayıs ayında ortaya çıkmaya başladı, ancak şimdi TSMC önerilen artışı gerçekleştirmeye karar verdi. 2020’de TSMC, bazı müşteriler için üretim maliyetlerinin %20 ila %40 arasında arttığını gören başka bir fiyat zammı duyurdu.

Fiyatlardaki son artış o kadar sert değil ama burada dikkate alınması gereken bir faktör daha var. Geçen yıl büyük akıllı telefon markaları, pazar payını kaybetmemek için akıllı telefonların son fiyatlarını yükseltmemek için ellerinden geleni yapmaya çalıştı.

Xiaomi gibi bazı şirketler, akıllı telefon fiyatlarını uzak tutmak için tanıtım ve pazarlama bütçelerini kısmak zorunda kaldılar, ancak özellikle bu şirketler işten çıkarmalardan ve diğer daha sert önlemlerden kaçınmak istiyorlarsa, bir noktaya kadar uzayabilirler.

Akıllı telefonlar 2023’te daha pahalı olacak mı?

birine göre kontrpuan araştırması, 2021’de, özellikle artan nakliye ve bileşen maliyetleri nedeniyle, Kuzey Amerika’daki akıllı telefonların ortalama satış fiyatında yıllık bazda %10’luk bir artış gördük. Tüm faktörler göz önüne alındığında, bu yıldan yıla artış, muhtemelen TSMC’den gelen %20-40’lık fiyat artışını tam olarak açıklamamaktadır.Bu denklemdeki diğer bir değişken, beton tipi silikondur. TSMC karlı kalmak için verimliliğe odaklanırken, yeni 3nm ve 2nm düğümleri muhtemelen ek üretim maliyetinin çoğunu oluşturacaktır.

Bu düşünce trenine devam edersek, Apple ve Samsung gibi büyük şirketler bu yeni çipleri amiral gemisi cihazlarına yerleştirmeye çalışırken, 2023’te ve takip eden yıllarda amiral gemisi akıllı telefonların daha pahalı hale geleceğini görmek çok açık. .

Öte yandan, orta seviye ve düşük seviye çiplerin üretimi sadece daha kolay ve daha ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda en son teknoloji gerektirmemeleri ve hazır bulunmaları nedeniyle çoğu şirket orta seviye telefonları için stok stoklamış durumda.

Uzun lafın kısası, üst seviye, amiral gemisi telefonların fiyatlarında hafif bir artış olabilir ancak diğer yandan bu, orta seviye ve düşük seviye modellerde fiyat artışını dengeleme isteğine yol açabilir. Böylece Galaxy S23 fiyatı biraz hayal kırıklığı olabilir, ancak bir sonraki Galaxy A54 5G’de paranın karşılığını daha da iyi alabiliriz.telefon-1