Eleştirmenlerce beğenilen MMORPG Final Fantasy XIV: A Realm Reborn’un (yeniden) piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse on yıl geçti, ancak birçok oyuncu FFXIV rapor sisteminin hala oyun piyasaya sürüldüğü zamanki kadar sınırlı ve hantal olduğuna inanıyor. Şu anda, oyuncuların oyunun sohbet penceresinden alabilecekleri tek hızlı rapor seçeneği, RMT etkinliğine katılan oyuncular içindir ve taciz veya hile gibi diğer sorunları bildirmek, bir dizi kafa karıştırıcı ve genellikle işe yaramaz menüleri incelemeyi gerektirir.

Popüler FFXIV yayıncısı ve YouTuber Zepla, “Bu oyunda 10.000 saatten fazla oynadım” diyor ve “yemin ederim ki bu işin ne kadar derine indiği hakkında hiçbir fikrim yoktu.” Yeni bir videoda rapor sistemleri hakkında konuşmak, Zepla ne kadar karmaşık olduğunu göstermek için menüler arasında gezinerek bir rapor hazırlama sürecini gösteriyor. “Yedi yıl boyunca neredeyse her gün” FFXIV oynamış olmasına rağmen Zepla, bu video için onları inceleyene kadar bazı menülerin varlığından bile haberdar olmadığını itiraf ediyor.

Basit bir seçenek, oyuncuları RMT (gerçek para işlemi) etkinliği için bildirmektir – genellikle üçüncü taraf siteler aracılığıyla gil veya boost hizmetleri satan oyuncular için kullanılır. Bu durumda, bir raporu dosyalamak, kullanıcının adına sağ tıklamak, ‘rapor’u seçmek ve ‘RMT etkinliğini rapor etmek’ seçeneğine tıklamak kadar basittir. Ancak bu, Square Enix’in bu hızlı menüde sunmayı yeterince acil kabul ettiği tek Hizmet Şartları ihlalidir.

Eorzealı arkadaşlarınızla başka dertleriniz varsa, süreç çok daha belirsizdir. Belki de sohbete kaba mesajlar yazıyorlar, oyunun PvP modlarında hile yapıyorlar, diğer kullanıcıların normal bir şekilde oynamasını engelliyorlar, gerçek hayattaki bir siyasi miting düzenliyorlar veya başka bir oyuncu veya organizasyonun kimliğine bürünüyorlar – bunların hepsi oyunun amacına aykırıdır. kullanım Şartları. Yine de oyun içi destek masasındaki ‘bize ulaşın’ seçeneği yalnızca iki düğme sunar, biri hileyi bildirmek için diğeri tacizi bildirmek için.

Aslında bu formları kullanmaya çalışmak da kolay değil – oyunculardan, zaten geliştirici tarafından yazılmış, ancak oyuncu tarafından düzenlenebilir metinle dolu bir kutuya yazmalarını isteyen, bir rapor oluşturmak için istenen ayrıntıları açıklayan karmaşık bir menü getirmek. Şikayetiniz bu kategorilerin dışındaysa, oyun içi destek masasının derinliklerinde yer alan dairesel bir dizi menü, birkaç olası kategoriye tıklamanıza izin verir, ancak yalnızca Square Enix destek web sitesine bir bağlantı sunar (bu site için ne tıklanabilir ne de kopyalanamaz). kolay erişim).

Bu bağlantıyı manuel olarak yazdıktan sonra, “hataları veya rahatsız edici oyuncuları bildir düğmesi” (Zepla’nın yalnızca tarayıcının metin arama işlevini kullanarak bulduğu) bulmak için sayfanın en altına inmeniz gerekir. Burada, “diğer ihlalleri bildirmek” için belirsiz bir seçeneği içeren ve oyuncuların basit bir rapor hazırlamak için gerekenden çok daha fazla ayrıntı girmesini gerektiren “bir vakayı özel görev gücüne bildirebilirsiniz”.

“Oyunu modernleştirmekle ilgili bile değil” diyor Zepla, sonuç olarak, “bu her çağda kötü olurdu. Lütfen düzeltin – bu, kullanıcı arayüzünün bir kısmının içinde olması tamamen kabul edilemez bir durumdur.” Video yorumlarındaki, Zepla’nın Twitch akışındaki, Twitter’daki ve oyunun alt dizinindeki diğer oyuncular ayrıca son zamanlarda çaldıonların hakkında konuşurken botlarla ilgili deneyimler ve oyuncuların oyunun özel görev gücü rapor formunu kullandıktan sonra nadiren geri bildirim duyduklarına dair genel bir fikir birliğinin rapor edilmesi.

FFXIV olduğunu belirtmekte fayda var. bir itibarı var toksik oyuncuları ciddiye almak için ve insanlar sık ​​sık keder ve taciz nedeniyle askıya alınır veya yasaklanır. Bununla birlikte, bunu tartışan başlıklar bile, genellikle ilk etapta rapor seçeneklerini nerede bulacağından emin olmayan oyunculardan yorumlar alır.

PCGamesN ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, FFXIV direktörü Yoshi-P, erişilebilirlik ve oyunun oyuncu deneyimini nasıl geliştirmeyi amaçladığından bahsediyor. Ayrıca Temmuz ayında çok oyunculu oyuna yeni dünyalar getiren FFXIV yama 6.18 çıkış tarihini de biliyoruz.oyun-2