Sanatçının Mars Ekspresi izlenimi. Arka plan, uzay aracının yüksek çözünürlüklü stereo kamerası tarafından çekilen gerçek bir Mars görüntüsüne dayanmaktadır. Kredi: Uzay aracı resmi: ESA/ATG medialab; Mars: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Avrupa Uzay Ajansı’nın MARSIS aracı Mars Kızıl Gezegendeki sıvı su işaretlerinin keşfindeki rolüyle ünlü Express uzay aracı, Mars’ın ve uydusu Phobos’un yüzeylerinin altını her zamankinden daha ayrıntılı olarak görmesini sağlayacak büyük bir yazılım güncellemesi alıyor.

Mars Express, ESA’nın Kızıl Gezegene ilk göreviydi. 19 yıl önce, 2 Haziran 2003’te fırlatılan yörünge, neredeyse yirmi yılını Dünya’nın komşusunu inceleyerek ve Mars’ın tarihini, bugününü ve geleceğini anlamamızda devrim yaparak geçirdi.

MARSİS – Kızıl Gezegendeki Su

Yeraltı ve İyonosferik Sondaj için Mars Gelişmiş Radarı (MARSİS) Mars Express’teki alet, Mars’ta, 1,5 km’nin (0,9 mil) altına gömülü şüpheli 20×30 km (12×19 mil) tuzlu su gölü de dahil olmak üzere sıvı su belirtilerinin araştırılmasında ve keşfedilmesinde çok önemliydi. güney kutup bölgesinde buz.

İtalya’daki Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF) tarafından işletilen ve tamamen İtalyan Uzay Ajansı (ASI) tarafından finanse edilen MARSIS, 40 metre uzunluğundaki (131 fit uzunluğunda) gezegene doğru düşük frekanslı radyo dalgaları gönderiyor. anten.

Mars Yüzeyinin Altındaki Su

Sanatçının Mars yüzeyinin altındaki su izlenimi. Kredi: Medialab tarafından İllüstrasyon, ESA 2001

Bu dalgaların çoğu gezegenin yüzeyinden yansır, ancak önemli miktarları kabuğun içinden geçer ve buz, toprak, kaya ve su dahil olmak üzere yüzeyin altındaki farklı malzeme katmanları arasındaki sınırlarda yansıtılır.

Bilim adamları, yansıyan sinyalleri inceleyerek, Kızıl Gezegenin yüzeyinin altındaki yapıyı birkaç kilometre derinliğe kadar haritalayabilir ve kutuplardaki buzulların kalınlığı ve bileşimi ile volkanik ve tortul kaya katmanlarının özellikleri gibi özellikleri inceleyebilir.

Windows 98’den Mars 2022’ye

INAF MARSIS PI Yardımcısı ve Operasyon Müdürü Andrea Cicchetti, “Onlarca yıl süren verimli bilimin ardından ve Mars hakkında iyi bir anlayış kazandıktan sonra, cihazın performansını görev başladığında gerekli olan bazı sınırlamaların ötesine taşımak istedik” diyor. yükseltmenin geliştirilmesi.

MARSİS Yazılım Yükseltmesi

ESA’nın Mars Express uzay aracındaki MARSIS radar cihazı, Mars yüzeyinin altındaki su gibi özellikleri tespit etmek için kullanılıyor. Yakın zamanda bilimsel performansını önemli ölçüde artıran bir yazılım yükseltmesi aldı.
Bu grafikte, Lunae Planum bölgesi üzerinden bir geçişte MARSIS kullanılarak incelenen Mars yüzeyindeki bölgeyi görebilirsiniz.
Yazılım yükseltmesi, cihazın yerleşik veri deposunun dolma hızını azaltarak, cihazın bir seferde çok daha uzun süre açık kalmasına ve her geçişte çok daha büyük bir bölgede veri toplamasına olanak tanır.
Yükseltmeden önce cihazın bir kullanımı sırasında çalışılabilecek alan sağda görülebilir. Tek kullanım sırasında incelenebilen alan artık soldadır. Kredi: INAF – Istituto Nazionale di Astrofisica

MARSIS’in Enginium’da yerleşik yazılım mühendisi olan ve yükseltmeyi uygulayan Carlo Nenna, “MARSIS’in performansını artırmak için bir dizi zorlukla karşılaştık” diyor. “MARSIS yazılımının orijinal olarak 20 yıldan uzun bir süre önce Microsoft Windows 98 tabanlı bir geliştirme ortamı kullanılarak tasarlandığı için değil!”

Yeni yazılım INAF ekibi ve Carlo tarafından birlikte tasarlandı ve şu anda ESA tarafından Mars Express’te uygulanıyor. Dünya’ya gönderilen bilim verilerinin miktarını ve kalitesini artırmak için sinyal alımını ve yerleşik veri işlemeyi iyileştiren bir dizi yükseltme içerir.

Andrea, “Önceden, Mars’taki en önemli özellikleri incelemek ve uydusu Phobos’u incelemek için çok sayıda yüksek çözünürlüklü veri depolayan ve cihazın yerleşik belleğini çok hızlı bir şekilde dolduran karmaşık bir tekniğe güveniyorduk” diyor.

“Yeni yazılım, ihtiyacımız olmayan verileri atarak, MARSIS’i beş kat daha uzun süre çalıştırmamıza ve her geçişte çok daha geniş bir alanı keşfetmemize olanak tanıyor.”

ESA Mars Express bilim adamı Colin Wilson, “Mars’ta güney kutbuna yakın, daha düşük çözünürlüklü verilerde sıvı suyu gösteren sinyalleri görmüş olabileceğimiz birçok bölge var” diye ekliyor.

“Yeni yazılım, bu bölgeleri yüksek çözünürlükte daha hızlı ve kapsamlı bir şekilde incelememize ve Mars’ta yeni su kaynaklarına ev sahipliği yapıp yapmadıklarını doğrulamamıza yardımcı olacak. Lansmandan neredeyse 20 yıl sonra Mars Express’te yepyeni bir enstrümana sahip olmak gibi bir şey.”

Marslı Beygir

Dünyanın birçok yerinde oy kullanabilecek yaşta olan Mars Express, ESA’nın uçmak için en düşük maliyetli görevlerinden biri olarak kalırken, şaşırtıcı bilim sunmaya devam ediyor.

Aonia Terra Topografyası

Mars Express, fırlatıldıktan 19 yıl sonra Kızıl Gezegenin çarpıcı görüntülerini yakalamaya devam ediyor. Bu renk kodlu topografik görüntü, Mars’ın güney yaylalarında bir yayla bölgesi olan Aonia Terra’yı oluşturan yaralı manzaranın bir bölümünü gösteriyor. 25 Nisan 2022’de ESA’nın Mars Express’i tarafından toplanan verilerden oluşturulmuştur. Kredi: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

ESA’nın Darmstadt, Almanya’daki ESOC misyon operasyon merkezindeki Mars Express uzay aracı operasyonları müdürü James Godfrey, “Mars Express ve MARSIS hala çok meşgul” diyor. “Ekip, yeni yazılımı tasarlarken harika bir iş çıkardı, yamaları mümkün olduğunca küçük tutarken etkisini en üst düzeye çıkardı ve bu deneyimli uzay aracından en iyi şekilde yararlanmaya devam etmemize yardımcı oldu.”

MARSIS, İtalya’nın Roma Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirilmiştir. NASAPasadena, California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı.

INAF ekibi, ASI-INAF 2019–21-HH.0 sözleşmesi aracılığıyla İtalyan Uzay Ajansı’nın (ASI) desteğini kabul ediyor.uzay-2