İlk olarak 2019’dan beri YouTube’un ABD’de en çok kazananı olan VidCon, BayBeastYouTube’un keşif direktörü Todd Beaupré ile içerik oluşturucuların kafasındaki en büyük sorulardan biri hakkında konuşmak için sahneye çıktı: Öneri algoritması gerçekte nasıl çalışıyor?

Beaupré, her açık koltuğa tıkılmış yüzlerce içerik oluşturucudan oluşan bir izleyici kitlesine seslenerek, “Aslında bir odada bir sürü maymun var,” diye şaka yaptı.

İçerik oluşturucular, YouTube’un öneri motorunun kodunu kırmaya hevesli, ancak gerçek adı Jimmy Donaldson olan MrBeast’e sorarsanız, kısa biçimli videolara yatırım yapmak, içerik oyununuzu şu anda geliştirmenin somut bir yoludur.

Donaldson, “Kısa form burada kalacak ve daha da büyüyecek” dedi. “Eğer şimdi yapmıyorsan, yapmalısın.”

Hem Beaupré hem de Donaldson, şirketin büyüyen TikTok rakibi YouTube Shorts’ta yükselişteydi. 1,5 milyar insanın YouTube’un kısa biçimli videolarını izlemesine rağmen Beaupré, şirketin ürünle yalnızca “ilk aşamada” olduğunu söyledi ve içerik oluşturucuları hem uzun biçimli hem de kısa biçimli içerik oluşturmaya teşvik etti.

Donaldson ayrıca Shorts’un, bir içerik oluşturucunun daha uzun biçimli içerik yükleyebilecekleri birincil kanalına para yönlendirmenin bir yolu olduğunu vurguladı. YouTube ekibi şu anda kısa videolar ile standart YouTube yüklemeleri arasındaki görüntüleme alışkanlıklarını ayırt etmek için algoritmayı nasıl eğitecekleri üzerinde çalışıyor.

Beaupré, artık daha fazla insanın YouTube’da canlı yayın yaptığını da kaydetti. Canlı videoda bir toplulukla bağlantı kurmanın daha kolay olduğunu belirterek, “Bu daha çok eşzamanlı bir deneyim” dedi. Ayrıca, mobil cihazların insanların YouTube videolarını izlemenin en popüler yolu olmasına rağmen, YouTube’u izlemenin en hızlı büyüyen yolunun TV olduğunu kaydetti. Bu nedenle içerik oluşturucular, içeriklerinin büyük ekranda iyi göründüğünden emin olmalıdır.

Elbette “algoritma”, daha uzun veya daha kısa videolar yüklemekten çok daha karmaşıktır. YouTube, görüntüleyenlerin içeriği nasıl tükettiğini modellemek için derin öğrenme yapay zekasını kullanır. Birisi hem MrBeast’i hem de Minecraft yaratıcısını seviyorsa, başka nelerden hoşlanabilir? Bir Minecraft yayıncısını severlerse, içeriği benzer olan başka bir popüler YouTuber’ı izlerler mi?

“Sonuçta, tüm Bu şey dır-dir denemek ile figür dışarı ne en video sen olacak olmak çoğu Ilgilenen içinde izliyor, bu ysen olacak sekiz yıldır YouTube’da çalışan Beaupré, dedi. YouTube’un amacının elbette insanları yarın tekrar YouTube videolarını izlemeye devam etmeleri için heyecanlandırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak neredeyse 100 milyon abonesi olan tüm içerik oluşturucular MrBeast değildir.

Donaldson, “Daha küçük bir kanalken yaptığım videolar berbattı,” diye itiraf etti. “Daha küçük içerik oluşturucularla tanıştığımda tavsiyem sadece 100 video yapmak ve her videoda bir şeyi geliştirmek.” Temel olarak YouTube’un kralı, iyi içeriğin zirveye çıkacağını savunuyor.

Yine de bu kadar basit olsaydı, izleyicilerini nasıl büyüteceklerini öğrenmek için her kelimesini kullanan hevesli içerik oluşturuculardan oluşan bir odayla konuşmuyor olabilirdi.

“Küçük yaratıcıları önemsiyoruz. Aslında, küçük içerik oluşturucuların YouTube’da başarılı olabilmelerini sağlamaya kendini adamış ekiplerimiz var,” dedi Beaupré. Bir videonun başlığının ve açıklamasının yalnızca öneri algoritması için çok fazla bilgi sunduğunu açıkladı – bir videonun Minecraft hakkında olduğunu biliyorsanız, onu kime önereceğinizi bilmek yeterli değildir. Ancak, algoritmanın videoyu daha fazla kişiye sunup sunmayacağı konusunda izleyicilerin videoyla nasıl etkileşimde bulunduğu daha belirleyicidir.

Algoritmayı anlamak

Donaldson, YouTube’un tüm analizlerinde, izleyicilerin nerede kaldığını ve bu verilerin gelecekteki videolarını nasıl bilgilendirebileceğini belirterek, elde tutma oranına en çok dikkat ettiğini söyledi. İzleyici katılımı söz konusu olduğunda, algoritmanın başarılması daha zor bir şeye öncelik vereceğini düşünüyor – örneğin, 30 dakikalık bir videoda %70 tutma elde etmek, milyonlarca görüntüleme elde etmekten daha zor.

Beaupré, “Videoyu olması gerektiği kadar uzun yapın” dedi. İçerik oluşturucuların, algoritma tarafından tavsiye edilmelerini sağlayacağını düşündükleri için genellikle videolarını daha uzun yapmaya çalıştıklarını, ancak insanlar videoyu yeterince izlemiyorsa bunun ters tepeceğini söyledi.

“Videoların daha uzun olması gerektiğini söyleyen hiçbir şey görmedim. Donaldson, “Sadece insanların izlemek istediği videolar yapın” dedi.

Ayrıca, birkaç yılda bir geri dönüp videonun ne hakkında olduğunu daha net hale getirmek için bazı eski videolardaki küçük resimleri güncellediğini belirtti.

“Bu genellikle biraz yardımcı olur – biraz artış görüyoruz” dedi. Videolarını yapmadan önce genellikle küçük resimler çizdiğini söyledi. “Videoyu çekmeden önce bu varoluşsal krizi yaşamayı tercih ederim.”

İçerik oluşturucuların hangi metriklere çok fazla odaklandığını düşündüğü sorulduğunda Donaldson, içerik oluşturucuları yalnızca algoritmayı oynamaktan endişe etmek yerine daha iyi hikaye anlatımına öncelik vermeye çağırdı.

Beaupré, insanlar kendisine algoritmanın nasıl oynanacağı hakkında sorular sorduğunda (örneğin, algoritmadan en fazla ilgiyi elde etmek için bir videonun ne zaman yükleneceği gibi) onları “algoritmayı” “izleyici” ile değiştirmeye teşvik ettiğini belirtti. videoları bir algoritma için iyi performans gösterecek şekilde konumlandırmak, bir kitleyle en iyi performansı nasıl gösterebilir? Örneğin, hedef kitlenizin çoğu ABD’deyse, hayranların çoğu uyurken saat 3’te yükleme yapmak muhtemelen harika olmaz.

YouTube yöneticisi ayrıca, içerik oluşturucuların kendisine bir videonun abonelerden gelen tepkisinin kaderini belirleyip belirlemediğini sorduğunu da ekledi. Ancak çoğu videonun en çok abone olmayanlar tarafından izlendiğini söyledi – MrBeast, aynı şeyin kanalları için de geçerli olduğunu söyledi.

“’SpongeBob’un 100 bölümünü izlediyseniz ve ardından 101’incisi ‘Adventure Time’ ise, bu nedir?” dedi Donaldson. “Aynı şey izleyicileriniz için de geçerli.” Beaupré, içerik oluşturuculara, sert bir dönüş yaparsanız videolarınızın ilgi görmesinin biraz daha uzun sürebileceğini, ancak bu, hiçbir zaman olmayacakları anlamına gelmez.

Beaupré, YouTube’daki ilginç trendler hakkında soru sorulduğunda, pandemiden sonra daha fazla insanın içerik oluşturucu haline gelmesine ve daha fazla insanın canlı yayın yapmaya başlamasına şaşırdığını söyledi.

Beaupré, “Herkesin yaratıcı ekonominin bir şey olduğu gerçeğine uyanmasından dolayı heyecanlıyım” dedi. “Partiye hoş geldiniz, bunu bir süredir yapıyoruz!”genel-24