Cuma günü altı Cumhuriyetçi senatörden oluşan bir grup, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a sosyal medya platformu TikTok’un devam eden Biden yönetimi ulusal güvenlik incelemesini sordu.

ABD hükümetinin, potansiyel ulusal güvenlik riskleri için yabancı alıcıların anlaşmalarını gözden geçiren ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS), 2020’de Çinli ana şirket ByteDance’e ABD kullanıcı verilerinin aktarılabileceği korkusu nedeniyle TikTok’u elden çıkarmasını emretti. Çin’in komünist hükümeti.

Geçen hafta, TikTok, ABD’deki veri bütünlüğü konusundaki endişelerini gidermek istediği için ABD’li kullanıcıları hakkındaki bilgileri Oracle’daki sunuculara taşımayı tamamladığını söyledi.

Senatörler Tom Cotton, Ben Sasse, Mike Braun, Marco Rubio, Todd Young ve Roger Wicker, Yellen’a yönetimin Ağustos 2020 elden çıkarma emrini “uygulamak için hiçbir şey yapmadığını” söyleyen çok sayıda soru sordular. aynı şekilde, bir yıl sonra kamuya açıklanmadı.”

senatörler istiyor bilmek “TikTok Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel olarak yönetilecek mi?” ve “ABD hükümeti, algoritmanın kaynak koduna rutin olarak erişme ve bunları inceleme yeteneğine sahip olacak mı?” Ayrıca, “ABD hükümetinin TikTok’un ABD verilerini depolayacağına ve yeterli korumayla gizlilik politikalarını benimseyeceğine dair ne güvenceleri var?” diye soruyor.

TikTok, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Eski Başkan Donald Trump, yeni kullanıcıların WeChat ve TikTok’u indirmesini engellemeye ve uygulamaların ABD’de kullanımını etkin bir şekilde engelleyebilecek diğer işlemleri yasaklamaya çalıştı, ancak bir dizi mahkeme savaşını kaybetti.

Başkan Joe Biden, Haziran 2021’de Trump’ın uygulamaların yeni indirilmesini yasaklamaya çalışan bir dizi yürütme emrini geri çekti ve Ticaret Departmanına uygulamaların neden olduğu güvenlik endişelerini gözden geçirmesini emretti.

Senatörler, TikTok’un ABD kullanıcılarının bilgilerini ByteDance erişimi olmadan saklama önerisinin “temel güvenlik endişelerini gidermek için çok az şey yapacağını” söyledi.

Kaynaklar, CFIUS’un TikTok ile güvenlik konularında kapsamlı görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Yellen’ın bir sözcüsü Cuma günü yorum yapmaktan kaçındı.

TikTok, dünya genelinde 1 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biridir ve ABD’yi en büyük pazarı olarak kabul etmektedir.

© Thomson Reuters 2022
genel-8