Son yıllarda, psikolojik korku başlıklarında bir eksiklik olmadı. 2014’te “oynanabilir teaser” PT’nin kötü şöhretli yayınlanmasının ardından, çok sayıda ekip Hideo Kojima’nın büyüleyici deneyinin fotogerçekçi cazibesini yakalamaya çalıştı. Visage gibi saygın çabalar, bu çığır açan korku demosundan akıllıca ilham almayı başarırken, yalnızca PT’yi kopyalamaya yönelik diğer birçok sığ girişim, bu sevilen alt türün sularını kana buladı.

Bloodious Games’ten yaklaşan birinci şahıs psikolojik korku başlığı MADiSON, Kojima tarafından ortaya konan üzücü zemini başarmak için başka bir olası çaba gibi görünüyordu. Bununla birlikte, bu atmosferik korku deneyiminin ilk birkaç saatine daldıktan sonra ve görünen etkiye rağmen, Bloodious Games’in çağdaşlarını kopyalamaya niyetli olmadığı açıktır. Bunun yerine MADiSON, karanlığa affedilmeyen, sinir bozucu bir iniş sağlamak için Fatal Frame ve PT öğelerini birleştirir.

Atmosferik bir korku evi

(Resim kredisi: Windows Central)

Etkili korkunun tartışmasız en önemli bileşeni atmosferdir. Hayaletler, iblisler ve zombiler kesinlikle kendi açılarından korkutucu olabilir, ancak uygun sahne olmadan, bu korkunç sahneler sadece layık korkuları toplamaz. MADiSON’da atmosferin önemi hemen belirlenir.

Bu ürkütücü evin dar koridorları klostrofobinin eşiğinde sallanıyordu ve yeni bir yere her yavaş giriş, bilinmeyene doğru korkunç bir yürüyüştü.genel-20