Amazon bu hafta tanıttı ilk tam otonom mobil robot depolar için. Proteus adı verilen robot, Amazon’un robotik departmanının robotik şirketi Kiva Systems’ın satın alınmasıyla oluşturulmasından 10 yıl sonra, yakında sipariş karşılama merkezlerinde ve sıralama merkezlerinde konuşlandırılacak.

E-ticaret devi, uzun zamandır nihai hedefinin insanların yerini almak yerine “yanlarında” çalışan depo robotları inşa etmek olduğunu söylüyor. Diğer depo robotlarından farklı olarak, Proteus aslında insanlarla “birlikte” güvenli bir şekilde çalışabilir.

Amazon, “Tarihsel olarak, robotları insanlarla aynı fiziksel alana güvenli bir şekilde entegre etmek zordu,” diye açıklıyor Amazon. Blog yazısı. “Proteus’un akıllı, güvenli ve işbirlikçi kalırken bunu değiştireceğine inanıyoruz. »

Arabaları manipüle edin ve ağır yükleri taşıyın

Gelişmiş güvenlik, algılama ve navigasyon teknolojilerini kullanan Proteus, işini yaparken insanların etrafında otonom olarak hareket edebildiği için kısıtlı alanlarla sınırlı kalmasına gerek kalmıyor.

Robot ilk olarak, tesislerin çevresinde paketleri taşımak için kullanılan otomatik olmayan tekerlekli arabalar olan GoCart’ları işlemek için görevlendirilecek. Bir GoCart’ın altına kayar, kaldırır ve gitmesi gereken yere götürür. Amazon’a göre, GoCart’ların işlenmesinin otomatikleştirilmesi, insanların ağır nesneleri manuel olarak taşıma ihtiyacını azaltmalıdır.

Amazon ayrıca, 15 kg’a kadar olan paketleri işleyebilen Cardinal adlı bir robot kolun prototipini de duyurdu. Bir paket yığınından bir paket seçmek, kaldırmak, etiketi okumak ve tam olarak bir GoCart’a yerleştirmek için AI ve bilgisayar vizyonunu kullanır. Cardinal’i kullanmak, manuel toplu çalışmayı sürekli, otomatik çalışmaya dönüştürerek paket işleme süresini hızlandırır.

Amazon, bu teknolojiyi gelecek yıl sipariş karşılama merkezlerinde kullanıma sunmayı planlıyor.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15