Dijital asistanınızın sesini tanıdığınız herhangi biri gibi gösterebilseydiniz harika olmaz mıydı? Reuters kullanıcıların Alexa’yı büyükanneleri, en sevdikleri başkanları veya kolayca tanınabilir bir sese sahip bir kişi gibi ses çıkarabileceklerini bildiriyor. Bu hafta Las Vegas’ta düzenlenen MARS konferansında, Çarşamba günü Amazon kıdemli başkan yardımcısı Rohit Prasad, amacın Alexa’nın herhangi birinin sesini bir dakikadan daha kısa bir süre duyduktan sonra kopyalamasına izin vermek olduğunu söyledi. MARS, makine öğrenimi, otomasyon, robotik ve uzay (MARS) anlamına gelir.
Bunu yapmanın amacı nedir? Dediğimiz gibi, havalı faktör var. Ancak bundan daha fazlası, Prasad, bu özelliğin, pandemi sırasında “çoğumuz sevdiğimiz birini kaybettikten” sonra kullanıcıların “anıları kalıcı hale getirmesine” izin verdiğini söyledi. Amazon, bu özelliğin ne zaman yayınlanacağıyla ilgili bir soruya yanıt vermeyi reddetti. Şirket kötülüklerle dolu bir yürüyüş havuzuna girdiği için Amazon’un hafifçe basması gerekiyor.
Bu teknolojiyi suç eylemleri gerçekleştirmek için kullanma potansiyeli çok cazip olabilir. Örneğin. Microsoft’un sesleri kopyalamak için geliştirdiği bir yazılımı var, ancak yazılımın kötüye kullanılma olasılığı nedeniyle hangi işletmelerin buna erişmesine izin verileceğini kısıtlamak zorunda hissetti. Başlangıçta Microsoft’un amacı, konuşma bozukluğu ve diğer sorunları olan kişilere yardımcı olmaktı.

Komplo teorisyenleri tarafından belirli bir olayın gerçekleştiğine dair sahte fotoğrafik kanıt oluşturmak için kullanılan derin sahte videoları biliyor musunuz? Bazen derin sahtekarlıklar, kolayca tespit edilebilecekleri kadar “kapalı”dır, ancak bazen değildirler. Korku, Amazon’un teknolojisinin kötü aktörlerin siyasi adayları utandırmak için tasarlanmış sesli derin sahte oluşturmalarına izin vermesidir. Teknolojinin tüketicilerin hatırına fazla iyi hale gelmesine iyi bir örnek.

Alexa’nın yeni özelliği arkadaşlık için de kullanılabilir. MARS’ta görüntülenen bir videoda bir çocuk, “Alexa, büyükannem bana Oz Büyücüsü’nü okumayı bitirebilir mi?” diye soruyor. Alexa daha sonra çocuğun ölen büyükannesinin sesini kullanarak ikonik çocuk kitabını okur. Yine, harika ve aslında iç açıcı bir amaca hizmet ediyor, ancak bazılarının onu ürpertici ve korkunç olarak adlandıracağından eminiz.telefon-1