Allison Wolff için, Kaliforniya’daki 2018 orman yangını sezonu bir dönüm noktası oldu. O sırada rekor kıran yılbir sürü soru sormaya başladı.

Wolff, “Carr Fire ile 2018 orman yangını sezonunun ortasındaydık ve o zaman düşündüğüm en kötü sezondu,” dedi. “Birlikte çalıştığım iklim bilimcileri, arazi yöneticileri, kamu hizmetleri liderleri, sigorta liderleri gibi birçok insana sormaya başladım – bu neden bu kadar felaket bir şekilde oluyor? Gelecek neye benziyor? Ve bu konuda ne yapılabilir?”

Bu tartışmalardan, Land Tender’ı geliştiren, kamu yararına çalışan bir girişim olan Vibrant Planet doğdu. Temelde orman yönetimi için SaaS, şirketin “orman restorasyonu için işletim sistemi” dediği bir şey.

Orman yangını mevsimi bir kez daha Amerika’nın Batı’sında tutulurken, Vibrant Planet TechCrunch’a yalnızca Ekosistem Bütünlüğü Fonu ve Jeremy ve Hannelore Grantham Çevre Vakfı tarafından yönetilen 17 milyon dolarlık bir tohum topladığını söyledi.

Wolff, “Bunun iklimle ilgili bir sorun olduğunu hemen anladım” dedi. “Tabii ki, sorunun büyük bir kısmı arazi yönetimi, çünkü iklim sabit kalsa bile, yine de çok fazla orman kaybediyor olurduk. Ancak iklim değişikliği kesinlikle büyük zamanı daha da kötüleştiriyor ”dedi.

“Sadece bunu yapmamız gerekiyor – ormanları daha hızlı eski haline getirmemiz gerekiyor ve onlar bunu iklim değişikliği ile yapabilirler ve iklim değişikliğinden kurtulmamıza yardımcı olabilirler.”

Valia Ventures, Laurene Powell Jobs ve Tom Steyer tarafından desteklenen Earthshot Ventures – Cisco ve Halogen Ventures da tura katıldı. Girişimin önceki destekçileri arasında Meta ürün sorumlusu Chris Cox ve Netflix’in daha sonra aynı rolle Vibrant Planet’e katılan eski ürün sorumlusu Neil Hunt yer alıyor.

Vibrant Planet, Kaliforniya eyaletinin lidar haritasının merkezinde yer alan bir dizi veri kümesine erişim sunar. Ormanları 3D olarak haritalamak ve yangın risklerini belirlemek söz konusu olduğunda Lidar inanılmaz derecede faydalıdır, ancak her derde deva değildir. Genellikle en büyük yangın riskini temsil eden yoğun ormanları yukarıdan aşağıya haritalamak zordur, bu nedenle ekip boşlukları doldurmak için bir makine öğrenimi algoritması eğitmiştir.

Lidar’ı uçurmak pahalı olduğu için şirket, daha ucuz uydu görüntüleri kullanarak güncel tutmak için başka bir AI aracı kullanıyor. (Bütün bunlar, AI araçları tarafından oluşturulan verilerin spekülatif olduğu uyarısıyla birlikte gelir – polis prosedürleri ne derse desin %100 doğrulukla “geliştiremezsiniz”.)genel-24