Toyota, araç piyasaya sürüldükten iki aydan kısa bir süre sonra 2023 bZ4X elektrikli crossover SUV’sini küresel olarak geri çağırdı. Otomobil üreticisi, sürüş sırasında tekerlek üzerindeki poyra cıvatalarının gevşeyebileceğini ve bunun da tüm tekerleğin ayrılmasına neden olabileceğini söyledi. Doğal olarak Toyota, araç sahiplerini sorun çözülene kadar araçlarını kullanmamaları konusunda uyarıyor.

Geri çağırma, 2030 yılına kadar 30 pilli elektrikli modeli piyasaya sürmek için 17,6 milyar dolar harcama sözü veren dünyanın en büyük otomobil üreticisi için bir gerilemeyi temsil ediyor. Müşteri teslimatlarına iki aydan kısa bir süre önce başlayan bZ4X, mızrağın ucu olarak görülüyor. Toyota’nın elektrikli araçlara geçme konusundaki gecikmiş girişiminde.

Toyota, gevşek göbek cıvatalarının nedeninin hala araştırıldığını söyledi. Müşterilere, bZ4X’i servis için alacak ve ücretsiz olarak ödünç verecek olan yerel yetkili Toyota bayisini bilgilendirmeleri tavsiye edilir.

Bunun ne söylediğini bilmiyorum, ama kötü görünüyor.
Resim: Toyota

Geri çağırmaya konu olan 2.700 araçtan 2.200’ü Avrupa, 280’i Kuzey Amerika, 110’u Japonya ve 60’ı Asya’nın geri kalanına gönderildi. Araçların çoğu tüketicilere teslim edilmedi.

bZ4X, bir geri çağırma ile vurulan en son EV olsa da, kıyaslandığında en ciddi olanlardan biri gibi görünüyor. Ford, geçen hafta 49.000 Mustang Mach-E SUV için bir geri çağırma yayınladı, ancak sorunun kablosuz bir yazılım güncellemesiyle çözülebileceği konusunda ısrar etti. Diğer EV’ler de çeşitli yazılım hataları ve diğer küçük sorunlar nedeniyle geri çağrıldı.

Geri çağırma, artan benzin fiyatları ve satın alınabilecek artan sayıda model sayesinde elektrikli araçlara olan talebin istikrarlı bir şekilde arttığı bir zamanda gerçekleşti. Tesla pazara hakim olmaya devam ediyor, ancak eski otomobil üreticileri orta sınıf crossover’ların ve lüks araçların piyasaya sürülmesiyle zemin kazanıyor. Enflasyon, yüksek talep ve lityum iyon pilleri oluşturan mineraller gibi temel malzemelerin artan maliyeti sayesinde fiyatlar da yükseliyor.genel-2