Toyota neden Temmuz küresel üretim planını kesti?

toyota Motor Corp. Temmuz’u kesti küresel üretim yarı iletken kıtlığı ve COVID-19 parça tedariği kesintileri üretimi kısıtlamaya devam ettiği için 50.000 araçla planlandı.

Bir açıklamada, hacim olarak dünyanın en büyük otomobil üreticisinin önümüzdeki ay 800 bin araç üretmeyi beklediği belirtildi.

Japon şirket, “Yarı iletken kıtlığı ve COVID-19’un yayılması nedeniyle ileriye bakmak zor olduğundan, üretim planının daha düşük olma olasılığı var.” Dedi.

Toyota ve diğer otomobil üreticileri, Çin’deki son karantinalardan kaynaklananlar da dahil olmak üzere, COVID-19 pandemisinin neden olduğu tedarik zinciri kesintileri ve parça sıkıntısı ile mücadele etmeye devam ediyor.

Otomobil üreticileri ayrıca, tüketici elektroniği cihaz üreticileri gibi diğer üreticilerle sınırlı yarı iletken tedariki için rekabet etmek zorundalar.

Toyota, Mayıs ayında tedarik zinciri kesintilerinin sonunda bu sayıyı düşürmeye zorlayabileceğinin sinyallerini vermesine rağmen, yıllık küresel üretim hedefi olan 9,7 milyon araçta kaldı.

Otomobil üreticisi ayrıca, önümüzdeki ay Japonya’daki üretim duraklamalarını da dahil olmak üzere araç üreten fabrikalarda genişletti. GR Yaris alt kompakt ve bZ4X elektrikli SUV.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9