Windows 10 ve Windows 11’in önizleme yapılarını test etmiş olan Rus Erken Erişim üyeleri artık bunları indiremez. Kullanıcılar bunu sosyal ağda bildirdi.Kullanıcının Windows Insider programının bir üyesi olup olmadığına bakılmaksızın tüm güncelleme mekanizmasının engellendiği görülüyor. Sıradan kullanıcılar, doğrudan indirilirlerse, önceden kurulmuş sistemlerin güncellemelerini de indiremezler.

Svyatoslav Demidov’un Twitter’da açıkladığı gibi güncellemeler indirilirken CountryCode parametresi kontrol ediliyor. Talep üzerine sistem RU, yani Rusya değerini döndürürse, indirme işlemi engellenir. Demidov, bir VPN’nin bunu atlamanıza izin verdiğini açıkladı. Daha sonra çıktı sunucusu başka bir ülkenin, örneğin Almanya’nın değerini verir.

Rus Windows Insider'ları ayrıca Windows 11'in en son sürümlerini indiremez

Daha önce Microsoft’un Rusya’dan Windows 10 ve Windows 11 ISO görüntülerini indirme özelliğini engellediği biliniyordu. Ayrıca teknik destek, bunun bir “hükümet emri”ne göre yapıldığını belirtti. Ancak, hiç kimse bu talimatın özünü dile getirmedi.

Aynı zamanda, Microsoft Başkanı Brad Smith, şirketin Rusya’daki işlerini “neredeyse hiçbir şey kalmayana kadar” azaltacağını söyledi.genel-22