Apple (yine) birinci sınıf akıllı telefon pazar lideri olarak taçlandı ve Android rekabeti yakın bile değil. Haber, şu raporları takip ediyor: iPhone, ilk çeyrekte akıllı telefon sektörüne hakim oldu.

Tüm premium akıllı telefonların neredeyse üçte ikisi iPhone’du

Yeni veriler bir Kontrpuan Araştırması Rapor, Apple’ın iPhone serisinin Mart ayında sona eren çeyrekte dünya çapındaki premium akıllı telefon satışlarının olağanüstü %62’sini oluşturduğunu ortaya koyuyor. Başka bir deyişle, satılan her premium akıllı telefonun üçte ikisine yakını bir iPhone’du. Birinci sınıf bir akıllı telefon, fiyatı 400 ABD doları veya üzeri olan herhangi bir cihaz olarak sınıflandırılır, yani Galaxy A53 5G ve iPhone SE gibi ürünler dahildir. Cupertino devinin en yüksek seviyeye çıktığı 2021 yılının ilk çeyreğine kıyasla iPhone 12 ve 5G dalgası, Apple’ın payı yüzde beş puan arttı ve Samsung ve Xiaomi gibi rakiplerle arasındaki fark daha da açıldı.

Peki bu sayılar neyi temsil ediyor? Birincisi, art arda ikinci çeyreği işaretlerler. Apple’ın payı %60’ın üzerinde. Ayrıca, iPhone 7’nin yeni olarak kabul edildiği ve iPhone X’in sadece bir söylenti olduğu 2017’den bu yana iPhone’un en yüksek Q1 sonucunu temsil ediyorlar.

Bireysel cihaz bazında, Şu anda dünyanın en çok satan akıllı telefonu olan iPhone 13, rakiplerini tamamen ortadan kaldırdı. Neredeyse dörtte bir satın alma, modele atfedilebilir ve payı, çeyrek için %23’tür.

iPhone 13 Pro Max, ek %13 payla ikinci sırada yer aldı ve daha küçük iPhone 13 Pro, küresel satışların %9’unu oluşturdu. Bu üç iPhone 13 modeli birlikte, premium pazarın %45’ini temsil ediyordu. iPhone 12 ve Apple’ın en popüler dört iPhone’u satışların %53’ünü oluşturdu. Kalan pay muhtemelen iPhone 11 gibi eski modeller ile iPhone 13 mini gibi daha az popüler modeller arasında paylaştırıldı.

Galaxy S22 Ultra en çok satan Android amiral gemisi oldu

Genelde olduğu gibi, Samsung, premium segmentte en büyük ikinci marka oldu. Galaxy cihazları, 2021 yılının ilk çeyreğinde yakaladığı %18 paydan biraz düşerek küresel satışların %16’sını oluşturdu. Yine de bu düşüş, Samsung’un akıllı telefonlarının daha az popüler olmasından kaynaklanmıyor. Bunun yerine daha sonraki Galaxy S22 serisi lansmanına atfedilebilir, Ultra modeli Şubat ayı sonlarında ve diğer ikisi Mart ayında raflarda yerini aldı.

Ancak bu geç lansman, saldırıyı durdurmaya yetmedi. Galaxy S22 Ultra. Bu süreçte %3 pazar payı alarak dünyanın en popüler Android amiral gemisi olmak için bir aylık satışlarla rekabeti bir adım öteye taşıdı.

Samsung’un bu başarıyı mevcut çeyrekte yeniden yaratıp yaratamayacağını göreceğiz, ancak işler kesinlikle harika bir başlangıç ​​yaptı. Nisan ayının en popüler Android amiral gemisi olan S22 Ultra, aynı zamanda genel olarak en popüler Android telefon.Ayrıca katlanabilir telefonlar Samsung’un performansına güzel katkıda bulunuyor. Hacimleri, geçen çeyrekte prim pazarında yıllık bazda %184 arttı ve kategorinin birleşik payı şu anda %3’te.

Xiaomi üçüncü büyük marka olarak Huawei’nin yerini aldı

Bir noktada Huawei durdurulamaz gibi görünüyordu, marka yavaş yavaş Samsung ve Apple’ın birkaç yıl içindeki payını tüketiyordu. Bu, 2018’de radikal bir durma noktasına geldi ve 2022’nin ilk çeyreğinde Xiaomi resmi olarak üçüncü en büyük premium marka olarak yerini aldı. Tutarlı lansmanlar sayesinde Çin’in içinde ve dışında yavaş yavaş popülerlik kazanıyor. Son lansmanlarla Avrupa’ya ağırlık vermeye başlayan Oppo ve Vivo için de aynı şey söylenebilir.

Genel premium akıllı telefon pazarına gelince, sadece hakimiyet artıyor. Beş yıl önce sırasıyla %18 ve %46’ya kıyasla, şimdi sevkiyatların %29’unu ve sektör karının %65’ini oluşturuyor. En pahalı cihazlar da sadece daha popüler hale geliyor. 1.000 doların üzerinde fiyatlandırılan ürünler, yalnızca on iki ay önce %10’un altında olan premium satışların neredeyse %30’unu oluşturuyor.telefon-1