PlayStation Plus sonunda onu Xbox Game Pass’e götürüyor. Perşembe gününden itibaren, Sony’nin oyun abonelik hizmeti, Microsoft’un devini ele geçirmek için açıkça tasarlanmış üç başlı bir ejderhaya dönüştü. PS Plus daha fazla üye sayabilirken (25 milyonun üzerinde 47 milyon) Game Pass, geçtiğimiz birkaç yıl içinde kendisini en iyi teklif olarak kabul ettirdi. Bu, Microsoft’un Xbox, PC ve mobil oyunculara ilk günkü sürümlere erişim sağlamak için milyarlarca dolar kaybetmesi, sürekli güncellenen müthiş bir arka katalog ve oyun oynama şeklinize uyum sağlayan bir hizmet sayesindedir. Sonuç olarak Sony, Game Pass’e şu ya da bu şekilde yanıt vermesi gerektiğini biliyordu. Ve şimdi oldu.

Artık Sony ve Microsoft daha düz bir zeminde olduğuna göre, video oyunu aboneliklerinde hangisi daha iyi iş çıkarıyor? Üç PS Plus planını (Essential, Extra ve Deluxe) üç Xbox teklifiyle (Live Gold, Game Pass ve Game Pass Ultimate) karşılaştırarak burada derinlemesine inceleyeceğiz. Unutmayın, Sony ve Microsoft’un benimsediği yaklaşım nedeniyle her zaman elmadan elma olmaz. Ancak kesin olan şu ki, Sony-Microsoft oyun ikilisi – Nintendo kendi dünyasında gerçekten faaliyet gösteriyor – yalnızca bu aboneliklerle daha da sağlamlaştırıldı. Xbox ve PlayStation, donanım dünyasını zaten kendi aralarında oymuştu ve şimdi daha da ileri gidiyorlar.

PlayStation Plus Deluxe vs Extra vs Essential: Hindistan’ın En İyisi Ne?

Bu büyük tartışmanın daha fazlasını istiyorsanız, aşağıdaki podcast’imizi ayarlayın. Ve sadece PlayStation Plus ve Xbox Game Pass için buradaysanız, okumaya devam edin.

PS Plus Essential vs Xbox Live Gold: avantajlar

PlayStation Plus’ın yeniden markalaştırılan temel katmanı hala Xbox Game Pass ile rekabet etmiyor. Bunun yerine, doğrudan rekabeti Microsoft’un diğer aboneliği olan Xbox Live Gold’dur. Açıklamama izin ver.

Birincisi, sırasıyla Sony ve Microsoft konsollarında çevrimiçi çok oyunculu oyunları oynayabilmek için PS Plus Essential ve Xbox Live Gold’a ihtiyacınız var.

Ek olarak, her ikisi de her ay iki veya daha fazla ücretsiz oyun sunar. Sony iki PS4 oyunu ve bir PS5 oyunu sunarken, Microsoft Xbox One ve Xbox 360 dönemine bağlı kalıyor.

Temel aboneliklere sahip olmak, PlayStation ve Xbox dijital satışları sırasında genellikle yüzde 10 civarında ekstra indirim sağlar.

PS Plus Essential, Xbox Live Gold’un eşleştiremeyeceği birkaç avantaja sahiptir. PlayStation oyunlarınızda bonus özel içerik alırsınız. Xbox’ta bunun için Xbox Game Pass’e ihtiyacınız var.

Ve ikincisi, erişim elde edersiniz PlayStation Plus KoleksiyonuBloodborne’dan Battlefield 1’e kadar iki düzine PS4 oyunundan oluşan bir katalog, yalnızca PS5’te mevcuttur.

Bununla birlikte, Sony, PS4’ünüz için ücretsiz bulut depolama alanını kilitler ve PS5 oyununuz bir abonelikten tasarruf sağlar. Microsoft, bulut depolama konusunda cimri değildir, abone olmasanız bile herkese sunar.

Sony size 100 GB PS4 depolama ve 100 GB PS5 depolama sunarken, Microsoft’un politika esnektir: “Her oyun için depolama sağlanır. Oyun kitaplığınız büyüdükçe bulut depolama alanınız da büyüyor.”

batman arkham şövalyesi batman arkham şövalyesi

Batman: Arkham Knight, PS Plus Koleksiyonunun bir parçasıdır
Fotoğraf Kredisi: Warner Bros./Rocksteady Studios

PS Plus Essential vs Xbox Live Gold: Hindistan’daki fiyat

Yeni bir adı olsa da, PS Plus Essential eski fiyatlandırmayı koruyor – Rs. Ayda 499, Rs. Üç ayda bir 1.199 ve Rs. Yılda 2.999.

Bu arada, Xbox Live Gold Rs’de geliyor. Ayda 349, Rs. Üç ayda bir 749 ve Rs. Yılda 1999.

İkincisi daha ucuzdur, ancak PS Plus Essential daha iyi ücretsiz oyunlar sunma eğilimindedir. PS Plus Collection (PS5’te) bir bonus.

Ayrıca Sony, PS Plus’ı yılda en az iki kez – genellikle yüzde 25 oranında – indirim yapardı. Bunun PS Plus Essential ile devam edip etmediğini görmemiz gerekecek.

Bu turu Sony için arayacağım.

Xbox Game Pass ile gerçekten mücadele eden ilk yeni PlayStation Plus katmanı, Sony’nin üç yeni katmanındaki orta braket olan Extra’dır. Yine de göreceğiniz gibi kesin bir rakam değil.

Sony’nin Oyun Kataloğu – kendi adıyla – Assassin’s Creed Valhalla, Control, Marvel’s Spider-Man ve Returnal gibi 300’den fazla PS4 ve PS5 oyunu sunuyor. Bazı başlıklar, Ubisoft+’nın bir alt kümesi olan Ubisoft+ Classics’in izniyledir.

Bu arada Xbox Game Pass, 400’den fazla Xbox Series S/X, Xbox One, Xbox 360 ve Xbox oyunu sunar. İşte en iyileri.

Bunun da ötesinde Game Pass, Xbox Game Studios tarafından yapılan her şey (Halo Infinite’den Forza Horizon 5’e) ve üçüncü taraf oyunları da dahil olmak üzere birkaç günlük ilk sürümler sunar.

forza horizon 5 forza horizon 5

Forza Horizon 5, Xbox Game Pass’ta bir günlük sürümdü
Fotoğraf Kredisi: Xbox/Playground Games

Sony, yeni PS Plus’ın kendi oyunlarında bu yaklaşımı benimsemeyeceğini söyledi. Hizmetteki en yeni birinci taraf oyunlar, remasters / yükseltilmiş sürümlerdir (Ghost of Tsushima Director’s Cut ve Death Stranding Director’s Cut), en son yeni oyun ise Nisan 2021’den Returnal.

Bununla birlikte, diğer oyun geliştiricilerine bu fırsat verilecek. Örneğin, yakında çıkacak olan siberpunk kedi oyunu Stray, PS Plus Extra ve daha yüksek seviyelerde birinci günü piyasaya sürecek.

Ve anlayabileceğiniz gibi Sony, PS Plus Extra’da PS4 döneminin ötesindeki klasik oyunları sunmuyor. Bu, Xbox Game Pass’i bazıları için daha iyi bir seçenek haline getirir.

Sony, PlayStation Plus Extra’yı Rs’de fiyatlandırdı. Ayda 749, Rs. Üç ay boyunca 1999 ve Rs. 4999 bir yıl için.

Bu, Hindistan’da çok şey istiyor, özellikle Microsoft’un Game Pass fiyatlarını 2022’de daha erken düşürmeyi seçtiği göz önüne alındığında.

Xbox Game Pass şimdi Rs’de başlıyor. Ayda 349, Rs. Üç ay boyunca 1.049 ve Rs. altı ay için 2.099.

Yıllık bir seçenek yok, ancak Sony’nin aylık plan üzerinden yıllık planda yüzde 80 tasarruf sağlamasına rağmen, altı aylık iki Game Pass aboneliğini yığınlamak bile daha ucuz.

Xbox Game Pass ile çevrimiçi oyun yoktur, ancak PS Plus Extra klasik oyunlar sunmaz.

PS Plus’ta Ubisoft+ Classics varken Game Pass’te Far Cry 5 ve Assassin’s Creed Origins gibi çok az sayıda Ubisoft oyunu var.

Ancak en büyük fark, Game Pass’in birçok ilk gün sürümüne sahip olmasıdır.

Daha düşük fiyat, daha büyük katalog ve daha iyi avantajlarla Microsoft bu turu kolayca üstlenir.

Çevrimiçi oyun oynamak sizin için bir öncelik değilse, bu durumda bu tur Sony’nindir.

suikastçılar inanç valhalla suikastçılar inanç valhalla

Assassin’s Creed Valhalla, PS Plus Oyun Kataloğu ile birlikte sunuluyor
Fotoğraf Kredisi: Ubisoft Montréal

PS Plus Deluxe/Premium vs Xbox Game Pass Ultimate: avantajlar

Şimdi geriye kalan, en iyinin en iyisi. PlayStation Plus Premium, Xbox Game Pass Ultimate için en iyi rekabet seviyesini sunar. Ancak buradaki faydalar dünya çapında mevcut değildir.

Bulut üzerinden oyun akışı yapmak istiyorsanız, PS Plus Premium veya Game Pass Ultimate’a ihtiyacınız olacak.

Yalnızca bulut akışıyla kullanılabilen PS3 oyunları da dahil olmak üzere, ayrı abonelik artık PS Plus ile birleştirildi tüm mevcut PlayStation Now oyunlarının premium özellikleri.

Xbox Bulut Oyun – kendi adıyla – Fortnite gibi herkese açık ücretsiz oyunlarla ilgilenmiyorsanız, yalnızca Game Pass Ultimate ile kullanılabilir. Xbox Bulut Oyun kataloğu, Game Pass kataloğunun daha küçük bir versiyonudur.

PS Plus Premium, PC ve PS5’te akışı desteklerken, Xbox Cloud Gaming PC, Xbox ve mobil cihazlarda çalışır.

Ancak bulut oyunları Hindistan’da ve başka yerlerde mevcut değildir. Sony, hizmet için de farklı bir ad buldu – buna PlayStation Plus Deluxe deniyor. Xbox Game Pass Ultimate aynı adı korur.

PS Plus Deluxe/ Premium’un sunabileceği iki avantaj daha var. PS1, PS2 ve PSP döneminden 80’den fazla oyundan oluşan klasik bir katalog. Ve bir seçim oyun denemeleri – 1 ila 3 saat arasında – Horizon Forbidden West, Cyberpunk 2077 ve Tiny Tina’s Wonderlands gibi oyunlar için.

Bu arada, Game Pass Ultimate’da dört avantaja daha erişebilirsiniz. Bunların en büyüğü, size yüzlerce daha fazla oyun, en yeni oyunlar için 10 saatlik denemeler ve tüm EA oyun satın alımlarında yüzde 10 indirim sağlayan tüm EA Play’e erişimdir.

fifa 22 fifa 22

FIFA 22, Xbox Game Pass Ultimate’ın bir parçası olan EA Play ile birlikte sunuluyor
Fotoğraf Kredisi: EA Sports

İkinci olarak, Xbox Live Gold, Game Pass Ultimate’a dahil edilmiştir ve size çevrimiçi çok oyunculu ve başlangıçta bahsettiğim geri kalanına erişim sağlar.

Üçüncüsü, Microsoft ayrıca Game Pass Ultimate’da PC Game Pass’i de içerir; bu, oyun PC’nizde de yüzlerce Game Pass oyununa erişmeniz anlamına gelir.

Son olarak, Game Pass Ultimate, sınırlı Disney+ / Discord abonelikleri ve bonus oyun içeriği ve eklentileri olsun, zaman zaman ücretsiz avantajlar ve özel indirimler sunar.

PS Plus Deluxe vs Xbox Game Pass Ultimate: Hindistan’daki fiyat

PlayStation Plus Deluxe – en üst seviye – Rs’de geliyor. Ayda 849, Rs. Üç ay boyunca 2.299 ve Rs. 5.749 yıllık.

Bu arada Xbox Game Pass Ultimate, Rs’de. Ayda 499, Rs. Üç ay boyunca 1.499, Rs. Altı ay boyunca 2.999, Rs. Yıllık 5,999 ve Rs. İki yıl için 11.999.

Gördüğünüz gibi Game Pass Ultimate aylık bazda PS Plus Deluxe’den çok daha ucuz olsa da, tüm yıl için kaydolursanız PS Plus Deluxe marjinal olarak daha ucuz.

Tabii ki, açık gizli yolu seçerseniz – 36 aylık Xbox Live Gold’u istiflemek ve Game Pass Ultimate’a dönüştürmek – o zaman Microsoft’un aboneliği çok daha ucuzdur.

Avantajlar açısından, Sony’nin EA Play ve PC Game Pass’e karşı sunabileceği hiçbir şey yok. Ubisoft+ Classics — PS Plus Extra ve Deluxe/Premium’da mevcut — hiçbir şekilde eşleşmiyor.

Deluxe/Premium, Sony’yi Game Pass Ultimate’ın klasik teklifleriyle aynı seviyeye getirebilse de, Microsoft’un tüm gün ilk sürümlerini hala yenecek bir şey yok.

Game Pass Ultimate benim için kazanan, özellikle açık gizli rotayı takip ederseniz. Daha da fazlası, hem PC’niz hem de Xbox’ınız varsa.genel-8