NASA duyurdu Mayısta Mars’ı araştırmak için yaklaşık dört yıl harcayan bir uzay aracı olan InSight Mars iniş aracı jeoloji ve sismik aktivite—muhtemelen yaz ortasında bilimsel operasyonları durdurun ve düşük güç seviyeleri nedeniyle yıl sonuna kadar tüm operasyonları sonlandırın. Şimdi, ajans uzatmayı planlıyor InSight’ın Ağustos ayı sonuna kadar bilimsel çalışmalar ve muhtemelen Eylül ayının başlarında, kara karanlığa gömülmeden önce bazı son Mars depremlerini tespit etme umuduyla.

Yine de bir takas var. Arazi aracının bilimsel gündemini zorlayarak, güneş enerjili pilleri daha erken boşalacaktır. Bu, NASA’nın daha önce tahmin ettiği gibi InSight’ın ölüm çanının yıl sonundan daha erken geleceği anlamına geliyor.

NASA’nın Washington’daki Gezegen Bilimleri Bölümü direktörü Lori Glaze, “InSight bize Mars’ı öğretmeyi henüz bitirmedi” dedi. ajans yayını. “İniş aracı operasyonları tamamlamadan önce alabildiğimiz her türlü bilimsel bilgiyi alacağız.”

InSight, Kasım 2018’de Mars’a indiğinden beri, iniş aracı, bilim adamlarına ipuçları veren 1.300’den fazla Mars depremi tespit etti. için Mars iç yapısı. InSight’ın bazı işlemleri daha az başarılıydı, en önemlisi köstebekMars yüzeyine 10 fit kazması gereken, ancak toprağın beklenmedik kıvamı nedeniyle sadece birkaç inç yapabilen bir alet.

InSight uzun süredir ölüyor. İniş aracı Mars’a ilk ulaştığında, iki adet 7– ayak genişliğindeki güneş panelleri mümkün olduğu kadar çok güneş ışığını çekiyordu; arazi aracı başına yaklaşık 5.000 watt-saat çalışabilir Mars günü veya sol.

O zamandan beri, Mars manzarasının tozu yerleşti panellerde, ve şimdi InSight, güç kaynağından neredeyse aynı miktarda güç çekemez. Güneş ışığı. Mayıs ayındaki bir basın toplantısında, InSight ekibinin üyeleri, arazi aracının sol başına yalnızca 500 watt-saat yönetebileceğini söyledi.

InSight’ın sismometresi, karada hala çalışır durumda olan tek araçtır. Sismometrenin çalışma süresini en üst düzeye çıkarmak için, ekip, arazi aracının arıza koruma sistemini kapatıyor—toz fırtınası gibi durumlarda InSight’ı otomatik olarak güvenli modlara sokan sistem, soğuk cephelerde veya arazi aracının gücü düşük olduğunda.

Bu nedenle InSight, son aylarında tehditlere maruz kalacak, ancak NASA’daki ekip, arazi aracının o sırada topladığı verilerin riske değer olduğuna bahse giriyor.

InSight’ın NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki proje yöneticisi Chuck Scott, “Amaç, enerji tasarrufu yapmak ve arazi aracını hiçbir bilimsel fayda olmadan çalıştırmak yerine, InSight’ın hiç çalışamayacağı noktaya kadar bilimsel verileri elde etmektir” dedi. NASA’da serbest bırakmak.

InSight ekibinin sahip olduğu bazı alışılmadık yollar denedi güneş panellerinin üzerindeki tozu almak -hatta üzerlerine daha fazla kir bırakmak- ama iniş aracı artık ödünç alınan zamanda çalışıyor. İçin belki de gelecekteki güneş enerjili Mars makineleri tutmak için bazı toz alma mekanizmaları yararlı olabilir. güneş panelleri temiz – ama bu tamamen başka bir mühendislik zorluğu.

Perseverance Rover, İnsan Yardımı Olmadan Mesafe Rekorunu Kırdıgenel-7