Otonom nakliye endüstrisini elektriklendirmek isteyen İsveçli girişim Einride, General Electric Appliances (GEA) ile mevcut bir ortaklığın parçası olarak bu yıl ABD’de kamuya açık yollarda amaca yönelik, kendi kendine sürüş podlarını çalıştırmaya başlayacak.

Einride’ın bölmeleri, bir insan güvenliği operatörü için ön kabin olmadan inşa edildi ve şirketin halka açık yollarda çalışması için Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Derneği’nden (NHTSA) onay alınması gerektiğini söylüyor.

Einride CEO’su ve kurucusu Robert Falck, TechCrunch’a verdiği demeçte, “Diğer şirketler özerk olmak için mevcut kamyonları güçlendiriyor, ancak biz tam tersini yapıyoruz” dedi. “Sıfırdan otonom nakliye yapmak için yepyeni bir yol inşa ediyoruz, bu da bu yeni tip araç tasarımı ve işlevselliği ile sonuçlanır.”

Bugün ABD’de yük taşımacılığı yapan bir dizi otonom kamyon şirketi olsa da, hepsinin şu anda mevcut kamyonlara dayandığı ve neredeyse hiçbirinin elektrikli olmadığı doğrudur.

Einride, bu dönüm noktasının, amaca yönelik olarak yapılmış bir otonom elektrikli kamyonun halka açık yollarda çalışma izni aldığını ilk kez gösterdiğini, ancak bunun otonom araç şirketini anımsattığını söylüyor. Nuro’nun 2020’de belirli düşük hızlı araç standart gereksinimlerinden geçici muafiyet talebi. Nuro’nun halka açık yolları kullanarak yiyecek ve bakkaliye dağıtan araçları da sürücü veya yolcular için yer olmadan inşa edilmiştir. Bu nedenle şirket, aynalar veya ön cam gibi belirli insan merkezli özelliklerle üretilmeyen yeni bir araç türü kullanmak için NHTSA onayına ihtiyaç duyuyordu. Muhtemelen, Einride’ın onayı benzer niteliktedir, ancak şirket TechCrunch ile onaylamayacaktır. NHTSA, birden fazla ulaşma girişimine rağmen bunu TechCrunch’a doğrulayamadı.

Einride, onayın şirketin belirli bir yer ve zamanlamaya bağlı kalması koşuluna bağlı olduğunu söyledi – Einride’ın kapsülü, üçüncü sezondan itibaren bir GEA fabrikası ile Selmer, Tennessee’deki bir depo arasındaki karma trafikte, mil uzunluğundaki bir yolda çalışacak. 2022’nin çeyreği. Einride, Kasım 2021’den bu yana şirketin Louisville’deki çitle çevrili deposunda GEA ile kapsüllerinin pilotluğunu yapıyor ve bu süre zarfında Einride, teknolojisinin metalini önceden belirlenmiş rotalar ve kontrollü bir ortam ile kapalı bir tesiste test etti.

Falck, kapsülün çitle çevrili bir depo ile halka açık alanlar arasında çalışacağını belirterek, “Bu yeni pilot bizi ABD’de ilk kez halka açık yollara çıkaracak ve halka açık yolların yanı sıra çitle çevrili rotalarda kısa sevkiyatlara izin verecek” dedi. yollar. “Bu çeşitli pilot uygulamalarla oluşturduğumuz şey, Einride Pod’larımızın çeşitli ortamlarda müşteriler için ticarileştirmeyi nasıl destekleyebileceğinin açık bir iş örneğidir.”

İlk iki haftalık pilot çalışma sırasında pod, kargo taşıyacak ve yükleme ve boşaltma için ambarlardaki ekiplerle koordineli çalışacak. Einride’ın şirketin iş modelinin gelecekte ölçeklenebilir hale gelmesine yardımcı olmanın anahtarı olduğunu söylediği bir uzak pod operatörü, şirkete göre operasyonları izleyecek ve kritik, düşük hızlı operasyonlar sırasında gerektiğinde yardımcı olacak veya rehberlik edecek. Örneğin, uzak operatör araca bir rıhtıma geri dönerken veya işçilerin bölmeyi boşaltmasını beklerken yardımcı olabilir. Einride, aracın diğer birçok durumda otonom olarak çalışabileceğini söylüyor.

Kapsülün her gün kaç tur yapacağı belli değil, ancak NHTSA ile onayının sınırlarına göre, Einride’ın kapsülü hafta içi yalnızca gündüz saatlerinde çalışacak ve şiddetli yağmur, kar, sis gibi olumsuz hava ve yol koşullarından kaçınacak. , dolu veya 0 derece Fahrenheit’in altındaki sıcaklıklar. Ancak şirket, kapsülün lidar ve kameralar nedeniyle bu gibi koşullarda çalışma yeteneğine sahip olduğunu söyledi.

Einride, yulaf bazlı süt şirketi Oatly ile ortaklığı sayesinde ABD’deki ayak izini de büyütüyor. İkili, bu ayın başlarında ortaklıklarını genişletti. Oatly’nin Kuzey Amerika filosunu elektriklendirin Einride’ın bağlı elektrikli Sınıf 8 kamyonlarından beşi ile. Şubatta, Einride’ın BYD’den 200 elektrikli kamyon sipariş ettiği bildirildi ABD’de kullanılacakgenel-24