Hollandalı ve Amerikalı mühendisler SPEXone’u PACE uydusuna kurar. Kredi bilgileri: GSFC

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, SRON Hollanda Uzay Araştırmaları Enstitüsü, Airbus Hollanda ve NASA’dan bir grup mühendis, NASA’nın PACE uydusuna Hollanda aerosol cihazı SPEXone’u kurmak için çalışıyor. PACE, partiküllerin iklim üzerindeki etkisini incelemek için okyanuslar ve aerosoller üzerinde ölçümler yapacak. 2024’te piyasaya sürülmesi planlanıyor. 23 Haziran’da, entegrasyonu resmi olarak tamamlayan son vida sıkılıyor.

NASA’nın Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezinde, iklim uydusu PACE, 8 Haziran’da bir grup Hollandalı ve Amerikalı mühendis temiz odaya girdiğinde ilk ölçüm cihazını bekliyordu. SPEXone, HARP2 ve OCI cihazlarıyla birlikte, okyanuslarının rengini ölçmek ve aerosollerin özelliklerini haritalamak için uzay aracına Dünya’nın jilet gibi keskin bir görüntüsünü sağlayacak. SRON ve Airbus Hollanda tarafından TNO desteğiyle geliştirilen Hollanda SPEXone cihazı, HARP2 ile birlikte aerosol ölçümlerinden sorumludur ve şu anda uyduya entegre edilen ilk cihazdır.

Aerosoller, kurum, kül ve çöl tozu gibi havada bulunan küçük toz parçacıklarıdır. Hava kirliliği ve iklim değişikliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptirler, ancak kesin rolleri yeterince bilinmemektedir. Bu nedenle 2100 yılına kadar küresel ısınma senaryoları yaklaşık 3 santigrat derece değişiyor. Çoğu aerosol ışığı yansıtır ve Dünya üzerinde bir soğutma etkisine sahiptir, ancak emilim nedeniyle ısınma etkisi de olabilir. SPEXone, boyut, şekil, bileşim ve emme/yansıma gücü gibi aerosollerin özelliklerini belirleyecektir. Ayrıca OCI aracının okyanusların rengini ölçmesine ve böylece plankton miktarını izlemesine yardımcı olur. Bunun nedeni, aerosol saçılması nedeniyle bir düzeltmenin gerekli olmasıdır.

NASA'nın iklim uydusuna monte edilmiş Hollanda aerosol aleti SPEXone

Mühendis Jochen Campo, NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezinde SPEXone’u inceliyor. Kredi bilgileri: Dennis Henry/GSFC

Şubat 2021’de SPEXone kesinleştirildi Hollanda’da, Hollanda bilim bakanının huzurunda ve Goddard’a nakledildi. O zamandan beri, Hollandalı ekip, cihazın tek parça olarak geldiğini ve aylarca saklandığını doğrulamak için birkaç test gerçekleştirdi. SRON mühendisi Alexander Eigenraam, ABD yolculuğundan hemen önce, “Ama bu en heyecan verici an,” diyor. Bu da işi ekstra zorlaştırıyor. Ve NASA’nın test sistemlerine ve elektroniğine geçmemiz gerekiyor. Bu gerekli çünkü SPEXone artık uyduya bağlı ve hiçbir dış bilgisayarın ona bağlanmasına izin verilmiyor.”

NASA'nın iklim uydusuna monte edilmiş Hollanda aerosol aleti SPEXone

NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki PACE uydusu ilk ölçüm cihazını bekliyor. SPEXone daha sonra ön tarafa monte edildi. Kredi bilgileri: Dennis Henry/GSFC

Hollanda SPEXone cihazı, CO konsantrasyonlarını haritalayacak olan Avrupa CO2M uydusunun bir parçası olmaya da adaydır.2 Dünya atmosferinde. Aerosoller CO’yu etkiler2 ölçümler, bu nedenle düzeltmeler için bir aerosol aleti gereklidir.


Aerosol cihazı Avrupa hava sahasında ölçüm kampanyasını başlattı


SRON Hollanda Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından sağlanmıştır

Alıntı: NASA’nın iklim uydusuna (2022, 23 Haziran) monte edilmiş aerosol cihazı SPEXone, 23 Haziran 2022’de https://phys.org/news/2022-06-aerosol-instrument-spexone-mounted-nasa.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1