Alman otomobil üreticisi BMW, yeni Lydia Çin fabrikasında elektrikli araç üretimine başladığını duyurdu, burası BMW’nin ülkedeki üçüncü otomobil montaj tesisi. Fabrika, Liaoning Eyaleti, Shenyang Şehrinde yer almaktadır. BMW’nin dünyanın en büyük otomobil pazarındaki yıllık üretimini 2021’de 700.000’den 830.000 adede yükseltmesi bekleniyor.Bu tesise 15 milyar yuan (2.24 milyar $) yatırım yapıldı. Şirket, tesisin yalnızca piyasa talebine uygun olarak elektrikli araç üretmek üzere tasarlandığını belirtiyor. Lydia fabrikasındaki ilk model, tamamen elektrikli orta boy bir spor sedan olan i3 olacak. Toplamda, Çin için BMW elektrikli araç serisi 13 model içerecek.

Yerel pazar şu anda Tesla, Çinli üretici BYD ve diğerleri tarafından domine ediliyor. Bu arada General Motors ve Volkswagen geride kalıyor. Çin Otomobil Üreticileri Birliği’ne göre, bu yılın ilk beş ayında Çin’de satılan otomobillerin yaklaşık dörtte biri elektrikli veya hibritti.

Ayrıca ilk çeyrekte BMW’nin Çin’de 208.507 araç sattığını da belirtmek gerekir. Bu, bir yıl öncesine göre %9,2 daha az.genel-22