Londra merkezli dijital kimlik yazılımı girişimi Yoti, sosyal medya platformunda yaş doğrulama teknolojisini test etmek için Facebook’a ait Instagram ile bir deneme başlattı.

Yoti ve Instagram arasındaki ortaklık, doğum tarihlerini 18 yaşından büyük görünecek şekilde düzenlemeye çalışan ABD’li kullanıcıları test ederek başlayacak. Instagram, onlardan kimliklerini yüklemelerini, bir video kaydetmelerini veya arkadaşlarından onay istemelerini isteyecek.

Bir şirket sözcüsü, Instagram’ın yeni kullanıcılar için yaş doğrulamasını zorunlu kılmak isteyip istemediği sorulduğunda şunları söyledi:

“Başlangıç ​​olarak, bu testi doğum tarihlerini 18 yaşından 18 yaş ve üstüne değiştirmeye çalışan kişilere odaklıyoruz – birinin yaşını ne zaman yanlış beyan ettiğini anlamaya çalışıyoruz ve bu kişilere seçenekler menümüzü sunuyoruz.

“Yaşı doğrulamak için seçenekler menüsünü test etmek ve genişletmek için daha fazla fırsat aramaya devam edeceğiz.”

Yoti anlattı UKTN Instagram’ın planları hakkında yorum yapamayacağını ancak yazılımının şu anda Meta’nın diğer platformlarında (Facebook, Occulus ve WhatsApp) kullanılmayacağını söyledi.

Instagram’a göre, 18 yaş altı ve 18 yaş üstü kullanıcıların hesaplarına farklı davranıyor, 18 yaşından küçükler varsayılan olarak özel bir hesaba geçiyor.

Deneme, şirketlerin dijital kimlik doğrulamasını benimsediğinin bir başka işareti ve Yoti’nin teknolojisinin bir başka onayı.

Mayıs ayında, Birleşik Krallık’taki sinema zincirleri Yoti’nin dijital kimliğini geçerli bir yaş kanıtı olarak kabul etmeye başladı. Ayrıca, bu ayın başlarında devlet onaylı ilk dijital kimlik sağlayıcısı oldu.

Yoti’nin CEO’su ve kurucu ortağı Robin Tombs, kısa süre önce UKTN konuşma yapay zeka ve sosyal medyayı tartışmak için.

Bu yılın başlarında hükümet, dijital kimlik firmaları için geleneksel fiziksel belgelere eşdeğer hale getirmeleri için bir ‘güven işareti’ önerdi.

Ancak gizlilik kampanyacıları, dijital kimliklerin gerekli olmadığını ve hizmeti kullanmamayı seçenleri yabancılaştırma riskini taşıdığını söyledi.genel-11