Telangana Bilişim ve Sanayi Bakanı KT Rama Rao Perşembe günü Tayvanlı elektronik devi Foxconn başkanı Young Liu ile ulusal başkentte bir araya geldi ve onu eyaletteki yatırım fırsatlarını keşfetmeye davet etti.

Önde gelen elektronik üretim hizmetleri sağlayıcılarından biri olan Foxconn, Tamil Nadu ve Andhra Pradesh’te üretim birimlerine sahiptir. Resmi bir açıklamaya göre, etkileşim sırasında Telangana bakanı ve Liu, Foxconn’un Hindistan’daki ayak izini genişletme planlarını tartıştı.

“Foxconn, elektronik üretimi alanında küresel olarak en büyük işverenlerden biridir. Elektronik araç (EV) üretimine girme kararlarından da heyecan duyuyoruz. Şirkete Telangana’dan mümkün olan en iyi desteği vereceğini garanti ediyorum ve ekibi çalışmaya davet ediyorum. eyaleti araştırın,” dedi Rao.

Telangana, elektronik sektöründeki yatırımlar için tercih edilen bir yatırım hedefi olarak ortaya çıkmıştır ve canlı bir Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine sahiptir. Devlet, sağlam endüstriyel altyapı ile donatılmıştır ve küresel ana dalların gereksinimlerini karşılamak için iyi bir konuma sahiptir, diye ekledi.

Rao, eyalet hükümetinin Telangana’da elektronik üretimini teşvik etmek için elverişli bir ortam ve altyapı oluşturma konusunda attığı adımları da paylaştı.

Foxconn Başkanı şirketin gelecek planlarını tartışırken, “Hindistan çekici bir üretim destinasyonu ve üretim ayak izimizi nasıl genişletebileceğimizi görmek istiyoruz. Hindistan deneyimimiz heyecan vericiydi ve Telangana’nın sunduğu fırsatları keşfetmeyi dört gözle bekliyoruz. …” Telangana BT Baş Sekreteri Jayesh Ranjan ve Elektronik Direktörü Sujai Karampuri de toplantıda hazır bulundu.

Diğer bir gelişmede, Liu Perşembe günü ayrıca önerilen elektronik çip üretim tesisinin yol haritasını ve yerini görüşmek üzere Vedanta Group’un Genel Müdürü Akarsh Hebbar ile bir araya geldi.

Vedanta ve Foxconn, Hindistan’da bir ortak girişim şirketi kurmak için Şubat ayında bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Vedanta ortak girişimdeki öz sermayenin yüzde 60’ına sahip olacak, Foxconn ise yüzde 40’ına sahip olacak.

Foxconn yaptığı açıklamada, “Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Young Liu, Hindistan’da yarı iletken çipler üretmek için önerilen ortaklıklarının sonraki adımlarını görüşmek üzere Vedanta Group’un Ekran ve Yarı İletken İşinden Sorumlu Küresel Genel Müdürü Akarsh Hebbar ile Yeni Delhi’de bir araya geldi” dedi.

Kaynaklara göre, her ikisi de yakında açıklanacak olan yarı iletken fabrikalarının kurulum yerini görüştüler.

Bu, hükümetin yarı iletkenler ve ekran üretimi için bir teşvik planı açıklamasından sonra elektronik üretim alanındaki ilk ortak girişimdir.

Vedanta, Hindistan’da ekranlar ve yarı iletken çipler inşa etmek için önümüzdeki 5-10 yıl içinde aşamalı olarak yaklaşık 15 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Ortak girişim, önümüzdeki iki yıl içinde bir yarı iletken üretim tesisi kurmaya bakacak.
genel-8