PCIe 7.0

(Resim kredisi: PCI-SIG)

PCI-SIG Developers Conference 2022 tüm hızıyla devam ediyor ve bugün her yerde bulunan PCIe arayüzünün arkasındaki standartlar komitesi, PCIe 7.0 spesifikasyonunun 2025’te 128 GT/s’ye kadar veri hızıyla üyelerine sunulmasının hedeflendiğini duyurdu. Bu, ek yükü kodlamadan önce 16 hatlı (x16) bir bağlantı aracılığıyla 512 GB/sn çift yönlü aktarım hızına eşittir. Hatırlatmak gerekirse, PCI-SIG, 900’den fazla üye şirketten oluşan açık bir endüstri standardı olan PCIe arabiriminin arkasındaki konsorsiyumdur.

PCIe 7.0

(Resim kredisi: PCI-SIG)

PCI-SIG, PCIe 7.0 arabiriminin bir x16 bağlantısı üzerinden 512 GB/sn çift yönlü çıkış hızı sağlayacağını, ancak bunun, her ikisi de kullanılabilir bant genişliğini etkileyen kodlama yükü ve başlık verimliliğinin etkisinden önce olduğunu belirtiyor.

PCIe 7.0 arabirimi, 1b/1b flit modu kodlamasını ve PCIe 6.0 ile sunulan PAM4 sinyalleme teknolojisini kullanmaya devam edecek; bu, 3.0 ila 5.0 spesifikasyonlarıyla kullanılan 128b/130b kodlaması ve NRZ sinyali üzerinde kayda değer bir gelişmedir. Bu nedenle, gerçek dünyadaki kullanılabilir bant genişliği 512 GB/s değerinden biraz daha düşük olacaktır, ancak yine de PCIe 6.0 arabiriminin iki katına çıkarılmasını temsil etmektedir.

PCIe 4.0 ve 5.0’a geçişte gördüğümüz gibi, daha hızlı sinyalleşme oranları nedeniyle PCIe izlerinin uzunluğu tekrar kısalacaktır. Bu, CPU gibi PCIe kök cihazı ile GPU gibi uç cihaz arasındaki ek bileşen olmaksızın izin verilen minimum mesafenin kısalacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, anakartlar, arabirimin önceki nesillerinde gördüğümüzden daha fazla zamanlayıcıya ve daha yüksek kaliteli malzemelerden oluşan daha kalın PCB’lere ihtiyaç duyacak ve PCIe 7.0 desteği, anakart fiyatlarında bir başka artışa neden olacak.

Özellikle, şerit başına daha yüksek bant genişliği, şimdi bir x1 bağlantısı için çift yönlü 32 GB/s’de, bazı cihazlar için ‘daha ince’ bağlantılara izin verebilir (örneğin, x8 bağlantısı yerine x4 kullanmak gibi).

PCIe 7.0

(Resim kredisi: PCI-SIG)

PCIe 7.0 spesifikasyonunun temeli, PCI-SIG’nin bu yılın başlarında PCIe 6.0 spesifikasyonunu tamamlamasından sonra gelir ve önceki nesil PCIe 6.0 arayüzüne göre iki kat daha fazla bant genişliği sağlayacaktır. PCIe 6.0 cihazları Nisan ayında Renesas’tan piyasaya çıkmaya başladı. Bununla birlikte, bu hızlı arayüzü destekleyen SSD’ler ve GPU’lar gibi cihazları görmemiz biraz zaman alacak – bu spesifikasyonlar genellikle silikon sevkiyatını görmeden çok önce onaylandı ve sonuçlandırıldı.

Fark edeceğiniz gibi, arayüz Intel’in Alder Lake ile ana akım anakartlarına gelmesine ve AMD’nin yakında çıkacak olan Zen 4 Ryzen 7000 platformunda da yer almasına rağmen, piyasada henüz pek çok PCIe 5.0 cihazı yok. bu yılın sonlarında. İlk PCIe 5.0 SSD’ler, Ryzen 7000 işlemcilerle aynı zamanda gelecek, ancak veri merkezleri ve AI/ML donanımları için PCIe 5.0 cihazları için ürün duyurularını zaten gördük.

Diğer bir deyişle, PCI-SIG şimdi spesifikasyonu tanımlamaya başlasa ve her üç yılda bir yeni bir spesifikasyon sunma hedefine ulaşmayı umuyor olsa da, piyasada uzun bir süre PCIe 7.0 cihazları görmeyeceksiniz. PCIe 7.0 spesifikasyonunun 2025’te gelmesi bekleniyor, ancak 2028 zaman dilimine kadar son cihazları görmeyeceğiz.

  • PCIe 7.0 Spesifikasyon Hedefleri:
  • x16 yapılandırması aracılığıyla çift yönlü olarak 128 GT/s ham bit hızı ve 512 GB/s’ye kadar sağlama
  • PAM4 (4 seviyeli Darbe Genlik Modülasyonu) sinyalini kullanma
  • Kanal parametrelerine odaklanmak ve ulaşmak
  • Düşük gecikme süreli ve yüksek güvenilirlikli hedefler sunmaya devam etmek
  • Güç verimliliğini artırma
  • PCIe teknolojisinin önceki tüm nesilleriyle geriye dönük uyumluluğu korumagenel-21