Metaverse, farklı insanlar için farklı bir anlam ifade edecek kadar yeni bir kavramdır. Bazıları metaverse’yi dijital ikizler için bir alan olarak düşünürken, diğerleri onu daha sürükleyici video oyunlarıyla ilişkilendirir. Bununla birlikte, kesin olan bir şey var: Büyük şirketler, kendilerini metaverse’de kurmak için şimdiden önemli meblağlar yatırdılar.

Örneğin Qualcomm, 100 milyon dolarlık bir “Snapdragon Metaverse” fonu başlattı ve XR oyunları üzerinde Square Enix ile birlikte çalışıyor. Bu fon, XR deneyimleri yaratan geliştiricileri desteklemek için kullanılacak.

Bu yatırımların karşılığını almak için, birkaç büyük kuruluş bir araya geldi. kurucular of the Metaverse Standards Forum – açık bir metaverse’in temeli olarak hizmet edecek standartları etkilemek isteyen şirketler ve standartlar için bir buluşma yeri.

Nvidia’nın omniversal mühendislik ve teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Rev Lebaredian, ZDNet simülasyonuna yaptığı açıklamada, “İnternet ile, sonsuza kadar çevremizdeki dünyayla sahip olduğumuz arayüze daha çok benzeyen yeni bir arayüz yaratıyoruz” dedi. “İçinde yaşadığımız dünyaya benzeyen 3 boyutlu bir dünya”.

Forum, diye ekledi, “açılacak [le métavers] daha fazla kullanım ve daha fazla insanın katılmasını ve her türlü şeyi yapmak için kullanmasını daha doğal hale getirecek.”

Kurucu üyeler listesinde Meta, Nvidia, Microsoft, Google, Autodesk, Adobe, Alibaba, Epic Games, Huawei, Qualcomm ve Sony gibi birçok büyük teknoloji şirketi yer alıyor. Perakende devleri Ikea ve Wayfair de var. Forum şu anda Spatial Web Foundation, Web3D Consortium, Khronos Group ve World Wide Web Consortium gibi kuruluşları içeriyor.

Meta veri deposunda ne tür standartlara ihtiyaç vardır? Bu soruyu yanıtlamak için forum üyeleri web’in temellerine bakar.

HTML5’i geliştirmek yirmi yıl sürdü

Lebaredian, “Web’den önceki ilk internet çok soyut ve basit bir arayüze sahipti” dedi. “Yalnızca metin vardı. Bir modeme bağlanıp komutları bir kabuğa yazmanız gerekiyordu. … Bilgisayar kullananlarla sınırlıydı. Web’i tanıttığımızda çok sayıda kişiye açtık ve şimdi milyarlarca insana, çünkü görseller, metinler ve videolar ile daha doğal bir şekilde arayüz oluşturabiliyorlar.”

Web’i açan ana standartlardan biri, metin ve görüntülerin köprülerle web sayfalarına eklenmesine izin veren biçimlendirme dili olan HTML’dir. Daha fazla videonun ve zengin özelliklere sahip uygulamaların web’e sunulmasına olanak tanıyan HTML5’in geliştirilmesi yaklaşık 20 yıl sürdü. Lebaredian’a göre, metaverse için olgun standartlar geliştirmek de bu kadar uzun sürebilir.

“Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede başlamalıyız,” diye ekledi.

Forum tüm kuruluşlara ücretsiz olarak açıktır. Meta veri deposu standartlarının test edilmesini ve benimsenmesini kolaylaştırmak için uygulama prototipleme, hackathon’lar, eklenti festivalleri ve açık kaynak araçları gibi pragmatik projeleri vurgulamayı amaçlar.

Lebaredian’a göre, forum ideal olarak imalat, AEC (mimari, mühendislik, inşaat) ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere tüm sektörlerden şirketleri içermelidir. Lebaredian’a göre IKEA, perakendecilerin meta veri deposunu nasıl kullanacaklarını gösteren 3D teknolojilerine şimdiden büyük yatırımlar yaptı. Örneğin, kataloğundaki resimlerin çoğu dijital olarak işlenir.

Lebaredian, “Web’de olduğu gibi, hemen hemen her büyük endüstrinin bundan yararlandığını hayal edebilirsiniz.” Dedi.

Meta veri deposunda daha ileri gitmek için


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15