Bir benzin pompası, 10 Haziran 2022'de McLean, Virginia'daki bir benzin istasyonunda yakıt fiyatını gösteriyor.

Bir benzin pompası, 10 Haziran 2022’de McLean, Virginia’daki bir benzin istasyonunda yakıt fiyatını gösteriyor.
Fotoğraf: Saul Loeb / AFP (Getty Resimleri)

Başkan Joe Biden, Çarşamba günü öğleden sonra yapacağı konuşmada Kongre’den federal benzin vergisini üç ay süreyle askıya almasını isteyecek. New York Times. Bir galon gaz için ülke çapında ortalama, son zamanlarda 5,00 doları aştı, ancak Calfornia gibi bazı eyaletlerde ortalama, galon başına 6,38 dolar gibi. LA Times.

ABD federal hükümeti şu anda benzin için galon başına 18 sent ve dizel için galon başına 24 sent vergi vergisi veriyor ve Başkan Biden’ın Kongre’ye sunduğu öneri, sürücülere Eylül ayına kadar geçici fiyat indirimi sağlayacak.

New York Times’a göre Beyaz Saray’ın dikkate aldığı hususlardan biri, bu Kasım’da yapılacak ara seçimler. Başkan Biden sandıkta olmayacak, ancak birçok Demokrat zorlu zorluklarla karşı karşıya. ABD ekonomisi, düşük işsizlik, artan ücretler ve artan ücretler ile hemen hemen her geleneksel önlemle oldukça iyi gidiyor. sağlam büyümeancak enflasyon ve yükselen yakıt maliyetleri, sıradan Amerikalıların cüzdanlarından büyük bir ısırık alıyor.

Biden ayrıca devletleri, ülke genelinde büyük farklılıklar gösterebilen kendi gaz vergilerini askıya almaya teşvik edecek. Pennsylvania, eyalette galon başına 0,57 dolarla en yüksek gaz vergisine sahipken, Florida gibi eyaletler benzini galon başına sadece 0,19 dolarla vergilendiriyor.

ABD, son aylarda geçici bir gaz vergisi tatili deneyen tek ülke değil. Avustralya federal gaz vergisini 44 sentten litre başına 22 sente indirdi. Eylül. Almanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, dünya çapında sadece gazda değil, sıradan gıdalarda da fiyat şokları yaratan akaryakıt vergilerini de düşürdü.

New York Times’ın işaret ettiği gibi, birçok ekonomist federal bir gaz vergisinin tüketicilerin tasarruf etmesine yardımcı olacağını düşünmüyor, çünkü 0,18 dolarlık federal vergi, gazın toplam değerinin bir yüzdesi olarak artmıyor ve düşmüyor. Bu, bir galonun 5,00 dolara mal olduğu bir zamanda çok az kişinin muhtemelen fark edeceği sabit bir orandır.

Petrol şirketlerinin bir gaz vergisi tatili sırasında meydana gelebilecek ani düşüşü telafi etmek için fiyatları daha da artırmasını ne engelleyebilir? Beyaz Saray yetkilileri, New York Times’a göre, görünüşe göre bunu öngördü ve “bir planı” var. Ancak bugün Biden’ın resmi duyurusunu beklemeniz gerekecek.genel-7