Justin Bieber'ın 10 Haziran'da yaptığı duyurudan yüzünün yarısının felç olduğunu gösteren üç resim.

Yeni bir hayran grubunun Bieber ateşi var: aşı karşıtları. Onlara göre, Bieb’lerin kendisinden net bir kanıt ve haber olmamasına rağmen, covid-19 aşısı olan kişilerin başına kaçınılmaz olarak kötü şeylerin geldiğinin canlı kanıtı.

Geçen Cuma, Justin Bieber Instagram’daki bir videosunda, sözleşmeli olduğu için yaklaşan programlarını iptal ettiğini duyurdu. Ramsay Hunt sendromuneden olduğu bir hastalık varisella zoster virüsü, bu da su çiçeğine neden olur. Ramsay Hunt’ın en belirgin semptomlarından biri yüzün bir tarafında felçtir. Bieber’ın başına gelen de tam olarak buydu, onu şarkı söylemekten ve şarkı söylemekten aciz bıraktı. onun için yemek zor.

“Gördüğünüz gibi, bu göz yanıp sönmüyor. Yüzümün bu tarafında gülümseyemiyorum. Bu burun deliği hareket etmeyecek” diyen şarkıcı 10 haziran dedi. “Yüzümün bu tarafında tam felç var. Bu yüzden, bir sonraki gösterileri iptal ettiğim için hüsrana uğrayanlar için, fiziksel olarak açıkçası onları yapamayacak durumdayım.”

Bieber, covid-19 aşılarından bahsetmemesine (ve aşı olup olmadığını açıklamamasına rağmen), aşı karşıtları ve komplo teorisyenleri, hastalığının bir aşı olduğunun açık olduğunu temelsiz bir şekilde iddia ederek, sosyal medyadaki hikayesine hızla bağlandı. yan etki. Hatta bazıları, hastaneye kaldırılan şarkıcının karısı Hailey’i bile önerdi. mini felç geçirmek Mart ayında da aşı yüzünden sıkıntı çekmişti.

Bieber’ın videosunu bıraktığı gün bir kullanıcı Twitter’da “Justin Bieber, şok videosunda Ramsay Hunt sendromundan yüz felci geçirdiğini ortaya koyuyor” dedi. “BAŞKA BİR AŞI MAĞDUR. BAYAN BİRKAÇ HAFTA ÖNCE KAN Pıhtılaşmıştı. FATURA GATESİN ONA NE KADAR FAZLA ÖDEDİĞİ NEDENİ KAPATIYOR.”

Bir yanıt için Gizmodo tarafından ulaşıldığında, Bieber’ın yöneticisi yorumda bulunmadı.

Bu iddialar sosyal medyada, özellikle TikTok ve Twitter’da zemin kazanmaya başlayınca uzmanlar, komplo teorisinin talihsiz olmasına rağmen bunun sürpriz olmadığını, sadece hortlak bir hareketin ortak taktiği olduğunu söyledi.

Justin Bieber'ın hastalığını yanlışlıkla covid-19 aşısıyla ilişkilendiren aşı karşıtı bir yorumun ekran görüntüsü.

Aşı karşıtlarının sosyal medyadaki birçok gönderisinden biri, Justin Bieber’ın hastalığını covid-19 aşısıyla suçladı.
Ekran görüntüsü: Jody Serrano / Gizmodo

Illinois Üniversitesi’nden Chicago epidemiyologu Dr. Katrine Wallace Gizmodo’ya “Zihinsel jimnastiklerin devam etmesi garip” dedi. “Onlara göre aşı yan etkisi olduğu o kadar açık ki, aşı olduğuna dair elimizde hiçbir belge olmamasına rağmen.”

Gerçek olmayan iddialarla ilgili gönderiler sorulduğunda Twitter, Gizmodo’nun sağladığı içeriğe yanlış bilgi etiketi yapıştırdığını ve görünürlüğünü sınırladığını söyledi. Şirket, içeriğin neden etiketlendiğine ve kaldırılmadığına veya şirketin diğer yanlış bilgiler konusunda neden harekete geçmediğine ilişkin bir yanıt vermedi. Meta, Gizmodo tarafından Instagram ve Facebook’ta işaretlenen içeriği incelediğini söyledi. Ne TikTok ne de Reddit, Gizmodo’nun yorum talebine yanıt vermedi.

“Aşı!” Diye Ağlayan Aşı Karşıtıları

Bieber’ın Ramsay Hunt Sendromunun komplo teorisi, araştırmacıların ve tıp uzmanlarının katıldığı TikTok ve Twitter’da ortaya çıktı. oyunculuk hızlı bir şekilde ile çürütmek. Bieber’ın kendi Instagram gönderisinin yorumlarında ve Facebook’ta, görünüşte daha az ölçüde de olsa bulunabilir. Ek olarak, yanlış bilgiler bazı alt dizinlere yayıldı.

Covid-19 yanlış bilgi ve komplo teorilerini izleyen bir araştırmacı olan Sara Aniano, aşı karşıtlarının herhangi bir ünlü kişinin tıbbi teşhisini, o kişi aşılanmışsa covid-19 aşılarına bağlama eğiliminde olduğunu açıkladı.

Gizmodo’ya, “Aşılar piyasaya çıktıktan sonra, ne zaman bir ünlü bir tür halk sağlığı sorunu yaşasa, bu insanlar genellikle bunu bir şekilde aşıya bağlarlar” dedi.

Bieber aşı teorisini çürüten Wallace TikTok ve Twitter, aşı karşıtlarının hatalı bir şekilde Foo Fighters davulcunun ölümlerinden aşının sorumlu olduğunu iddia edecek kadar ileri gittiğine işaret ederek Aniano ile anlaştı. Taylor Hawkins ve komedyen Bob Saget.

Wallace, Gizmodo’ya bazı yorumcuların, Bieber’ın durumunun covid-19 aşısından kaynaklanmadığını iddia ettiği tweet’lerine ve TikTok’a karşı çıktığını ve Bieber’ın Ramsay Hunt sendromu geliştirmediğini göz ardı edemeyeceğini söyledi. onun doktoru değildi ve tıbbi kayıtları da yoktu. Wallace, şarkıcının covid-19’a karşı aşılanıp aşılanmadığı kamuya açıklanmadığı için aşı karşıtlarının da üzerinde duracak sağlam bir zemini olmadığını açıkladı. Bieber covid var mıydı Şubat ayında geri döndü.

Gizmodo, şarkıcının aşı olup olmadığını sormak için Bieber’ın menajeri Scooter Braun’a ulaştı ancak yanıt alamadı.

Ramsay Hunt Sendromu ve Covid-19 Arasındaki Bağlantı

Wallace tarafından açıklandığı gibi, Ramsay Hunt sendromu, su çiçeği geçirmiş kişilerde yıllar hatta on yıllar sonra gelişebilen bir hastalık olan zona hastalığının bir şeklidir. Bunun nedeni, birisine varicella-zoster virüsü bulaştığında, virüsün gitmemesi, bunun yerine sinir sistemlerinde uykuda kalmasıdır.

Epidemiyolog, bağışıklık sistemi stresli olduğunda ve stres hastalıktan duygusal sıkıntıya kadar her şeyden gelebilir, varicella-zoster virüsünün yeniden tetiklenebileceğini ve bu da bazı insanlarda zona hastalığına yol açabileceğini söyledi. Ramsay Hunt sendromu durumunda kulakta zona gelişir ve yüzdeki sinirler felç olur.

Diğer semptomlar arasında bir gözü kapatmada zorluk ve göz tahrişi yer alır; azalmış yüz ifadesi ve sarkık kaslar; yeme ve içme zorluğuna yol açan kas zayıflığı; ve kulakta ve bir kişinin yüzünün diğer kısımlarında kızarıklık.

Wallace, bazı kişilerin başka aşılar aldıktan sonra zona geliştirebileceğini kabul etti, ancak bunun nadir olduğu konusunda uyardı.

“Aşıdan sonra nadiren olabilen şey, bağışıklık sistemi üzerinde geçici bir strestir ve bu, bazı insanlarda ve özellikle bağışıklığı baskılanmış kişilerde yeterli olabilir. [and older people] zaten virüsü taşıyorlarsa, zona alevlenmesi,Bieber’ın çoğu genç ve sağlıklı olan hayranlarının komplo teorilerine inanacağından ve aşıdan vazgeçeceğinden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi. “Hayatı çok stresli. Belki de covid yaptı. Muhtemelen aynı anda çok şey yaşadı. ”

Covid-19 aşıları söz konusu olduğunda, Wallace şu anda Ramsay Hunt veya zona ile covid-19 aşısı arasında kesin bir bağlantı kurmak için yeterli kanıt bulunmadığını doğruladı. Bir ilişki olduğuna dair kanıtlar ortaya çıksa bile, bunun nadir olduğunu ve “aşılamanın faydaları potansiyel risklerden daha ağır bastığını” söyledi. Bununla birlikte, covid-19 aşıları ve diğerleri, genellikle geçici olan bir tür yüz zayıflığı veya felç olan Bell’in felci gibi yan etkilere nadiren neden olabilir.

Ayrıca, covid-19 aşılarının zonaya neden olmadığını belirtmek de çok önemli, dedi. Zona kapmak için zaten enfekte olmanız gerekir. Wallace, bir kişi bir covid-19 aşısı olduktan sonra zona geliştirirse, bunun nedeni o kişinin daha önce su çiçeği veya zona hastalığı geçirmiş olması olacaktır. Aslında, çocukları su çiçeğine karşı aşılamak ve 50 yaş üstü insanları aşılamak, zona ve Ramsay Hunt sendromunu önlemek.

Yanlış Bilgi Alevlerinin Sosyal Medyada Yayılmasını Durdurmak

Sosyal medya ağları buna karar verdiğinden beri, aslında, covid-19 yanlış bilgilendirme gerçekten çok kötüydü, birçoğu yayılmasını durdurmak için sanal bir köstebek vurmaya başladı. politikalar ve etiketler, güvenilir veri kaynaklarını artırma ve zaman zaman içeriği silme. Başarılı olup olmadıkları ya da değil hala tartışmaya açık, ancak platformların değişen ölçülerde tepki verdiği ve bu durumda harekete geçtiği görülüyor.

Hem Facebook hem de Instagram’daki içeriklere yanıt veren Meta, Gizmodo’nun covid-19 ve aşı politikalarına aykırı olarak gönderdiği içerikleri incelediğini söyledi. Şirket, Gizmodo’nun gönderdiği birçok yanlış bilgi örneğinin aşı hakkında güvenilir bilgilere bağlantılarla etiketlenmiş olduğuna ve örneklerin platformlarında paylaşılan covid-19 aşılarıyla ilgili yüz milyonlarca gönderiyi temsil etmediğini belirtti.

Ayrıca Meta, Gizmodo’nun gönderdiği gönderilerin birçoğunun, kullanıcıların aşılar hakkında daha fazla bilgi alabilmesi için doğru olan bildirim bağlantılarıyla açık bir şekilde etiketlendiğine dikkat çekti. Şirket ayrıca Facebook’ta “Justin Bieber aşısı” arayan kullanıcıların başka herhangi bir içerik görmeden önce haber kaynakları gibi güvenilir kaynakların ötesine geçmesi gerektiğini söyledi. (Bu benim deneyimim değildi: Facebook’un covid-19 kaynaklarına bağlantıların yanı sıra komplocu kullanıcılardan oldukça hızlı bir şekilde gönderiler buldum.)

Wallace’ın Bieber aşı teorisi ve yayılması hakkında bilgilendirildiği platform olan TikTok, Gizmodo’nun yorum talebine yanıt vermedi. Pazartesi günü konuyla ilgili raporunda, Yuvarlanan kaya TikTok’u “bu tür komplo tacirliği içeriği için bir petri kabı” olarak adlandırdı. Çarşamba günü veya Bieber teşhisini açıkladıktan beş gün sonra, TikTok’ta şarkıcı ve aşı komplo teorileriyle ilgili herhangi bir içerik bulmak zordu.

Reddit, Gizmodo’nun yorum talebine yanıt vermedi.

Günlük Kullanıcılar Bieber Hakkındaki Yanlış Bilgileri Nasıl Ortadan Kaldırabilir?

Sosyal medyada komplo teorilerinin veya yanlış bilgilerin ortaya çıktığını gördüğünüzde, bir sonraki adımda ne yapacağınızı bilmek zor olabilir. cevap verir misin Eğer çok çirkinse, güler misin? En önemlisi, yanlış bilgiyi paylaşan insanlara nasıl davranıyorsunuz?

Komplo teorilerine odaklanan araştırmacı Aniano, kullanıcıların bu tür içerikleri, gördükleri platform seçeneği sunuyorsa işaretlemeleri veya bildirmeleri gerektiğini söyledi. Yine de bunun her derde deva olmasını beklemiyor. Ek olarak, komplo teorileri bazılarına saçma veya komik gelse de, Aniano, insanların bu tür içerikleri eleştirmeden paylaşmamalarını tavsiye ediyor.

“İnsanların saçma şeylere gülmesi bekleniyor, ancak yanlış bilgiye inanan insanlar için bir komplo teorisi onlar için çok gerçektir” dedi. “İlk başta neden yanlış olduğunu açıklamadan daha fazla oksijen verirseniz, o zaman farkında olmadan kendi tarafınıza daha fazla yanlış bilgi yayıyor olabilirsiniz.”

Bu arada, epidemiyolog ve debunker olan Wallace, insanlara sağlık bilgilerini doğrulanmış bir kaynaktan aldıklarından emin olmalarını tavsiye ediyor. TikTok videolarından, hatta onun videolarından uzaklaşın ve Dünya Sağlık Örgütü, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri veya yerel sağlık departmanınız gibi kaynaklara gidin. Aniano gibi Wallace da paylaştığınız bilgilerin güvenilir bir kaynaktan geldiğini doğrulamanın önemli olduğunu vurguluyor.

Aniano, aşıların fiziksel hastalıklara yol açtığının kanıtı olarak gösterilen ünlüleri son kez göreceğimizi söyledi. Muhtemelen çok daha fazla olacak. Bununla birlikte, bir dahaki sefere, bu teorilerin arkasındaki insanlara alay veya küçümseme ile değil, şefkatle hitap etmek akıllıca olabilir.

Yanlış bilgi araştırmacısı, bu çok derin komplo teorilerine inanmaya başlayan insanların tipik olarak hayatlarında iyi bir yerde olmadıklarını açıkladı. Ayrıca tek tip bir komplo teorisyeni yoktur.

Aniano, “Halk için komplo teorisyenlerinin söylediklerini okumak, onlarla alay etmek, gülmek ve onların gerçekten aptal ya da eğitimsiz olduklarını düşünmesi gerçekten çok kolay, ama ben insanları onları bu şekilde görmemeye teşvik ediyorum,” diyor Aniano. söz konusu. “Empatinin radikallikten arındırmada ve tavşan deliğinin çok derinlerine inen insanları Dünya’ya geri getirmede gerçekten önemli olduğunu hatırlamaya çalışırdım.”

genel-7