Instagram bugün, fotoğrafların bu yeni formatta görünme şeklini iyileştirmeyi amaçlayan TikTok’a benzer tam ekran beslemesinin yeni bir sürümünü test etmeye başlayacağını duyurdu. Şirket, bu deneyi, yakında bir gönderi oluşturmak ve mesajlara erişmek için kısayollar ekleyecek olan Instagram uygulamasının altındaki gezinme çubuğundaki değişiklikleri denemek için de kullanacağını söyledi.

Hatırlayacağınız gibi Instagram, 2020’de gezinme çubuğunun ortasındaki ana noktayı Reels’e verdiğinde, Oluştur düğmesini tartışmalı bir şekilde yeniden konumlandırmıştı. Oluştur düğmesi daha sonra uygulamanın sağ üst köşesinde gizlendi. Bu seçim, kullanıcıları Makaralara yönlendirerek Instagram’a fayda sağlamış olabilir – bazı durumlarda kazara da olsa – ancak kullanıcıları hızlı bir gönderi oluşturmaktan caydırmış olabilir. Instagram’ın şimdi düğmeyi gezinme çubuğuna geri getirmeyi test edeceğini söylemesi, daha fazla insan zamanını ve enerjisini TikTok’a kaydırdıkça yeni içerik oluşturmada bir düşüş gördüğünü gösterebilir.

Tam ekran beslemeye gelince, Instagram, Mayıs ayında benzer bir denemeye başlamıştı ve kısa süre sonra kullanıcı şikayetleri ve olumsuz geri bildirimlerle karşılaştı. Ek olarak saklanmak altyazılar ve yorumlar, güncellenen format, Instagram’ın klasik kare fotoğrafları ve yatay görüntüleri de dahil olmak üzere tüm içeriği 9:16 en boy oranında gösteriyordu. Akışa tam olarak uymayan fotoğraflar için Instagram, karışmalarını sağlamak için bulanık, gradyan bir kenarlık uyguladı. Söylemeye gerek yok, birçok Instagram kullanıcılar değildi düşkün Bu değişikliğin nedeni – ve neden Instagram’a verdikleri yanıtlarda Adam Mosseri’nin güncellemeyle ilgili gönderilerinin başında olduğunu açıkladı.

Önceki testle ilgili bir diğer sorun, yayının gönderiler arasında nasıl tek beyaz boşluk içerdiğiydi. Bu, beslemenin TikTok’un gerçek tam ekran beslemesi ile gönderilerin ayrıldığı daha geleneksel, kart tarzı bir besleme arasında bir çapraz gibi görünmesini sağladı. Kullanıcılar ayrıca yeni formatın sonuç olarak yayınlarını daha karmaşık hale getirdiğini söyledi. Instagram şimdi TechCrunch’a, yeni tam ekran yayın testinin kullanıma sunulmasının 9:16 videoları görüntülerken yayınların üstünde ve altında artık beyaz boşluk göstermediğini açıkladı.

Bununla birlikte, Instagram’ın içeriklerini kendilerini takip etmeyen kullanıcılara önermeye başlayacağını söylediği gibi, yeni yayın içerik oluşturucular için bazı vaatlerde bulunuyor – TikTok’un Sizin İçin sayfasında beğenebileceğinizi düşündüğü içeriği nasıl attığına benzer. Farklı uygulamalar tek bir format etrafında standart hale geldiğinde, içeriğin platformlar arasında daha kolay yeniden kullanılmasına izin verdiği için, profesyonel içerik oluşturucular ve reklamcılar için de tartışmalı bir şekilde yararlıdır.

Değişiklikler Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından Instagram’da duyuruldu“fotoğrafların hala Instagram’ın önemli bir parçası olduğunu” ifade eden bir yorum – Instagram’ı öncelikle fotoğrafçılık için kullanan ve artık Instagram’ın artık TikTok’u klonlama ve kullanıcıları değiştirme konusundaki çaresizliği nedeniyle katkılarına artık değer vermediğine inananların tepkisini ele almayı amaçlayan bir yorum. video.

Zuckerberg’in gönderisi ayrıca Instagram’ın bu tam ekran beslemede fotoğrafların gösterilme şeklini iyileştirmenin yolları üzerinde çalıştığını ve bazı kullanıcıların testin yakında uygulamaya geleceğini göreceğini söyledi. Instagram’ın özellikle kullanıcıların endişelerini gidermek için ne yaptığı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Gezinme çubuğundaki değişiklikler gönderisinde belirtilmedi veya Instagram tarafından sağlanan resimlerde (yukarıda gösterilen) gösterilmedi. Ancak bir sözcü, bu testin Mayıs ayında yapılan testten ne kadar farklı olduğuna dair bir soruşturmaya yanıt olarak onları kaydetti.

genel-24