Polonyalı mühendis Pavel Zadrozhniak, eski bilgisayar bileşenlerinden “elektronik orkestrası” olan Floppotron’un üçüncü versiyonunu yarattı. Orada kullanılan araçlar disket sürücüler, sabit sürücüler ve tarayıcılardır.Floppotron 3.0, 512 disket sürücü, 16 sabit sürücü ve dört HP düz yatak tarayıcıdan oluşur. Bu sürüm farklı melodiler çalabilir. Liste, örneğin, Michael Jackson’ın bestelerini, Queen’in ve diğer sanatçıların müziklerini içerir.

Floppotron’un ilk versiyonu 2011’de ortaya çıktı – sadece Star Wars’tan “İmparatorluk Yürüyüşü” oynayabilen birkaç sürücüden oluşuyordu. 2016 yılında, 64 sürücü, 8 sabit sürücü ve iki tarayıcıdan oluşan ikinci revizyon ortaya çıktı.

Yazarın kendisinin blogda açıkladığı gibi, ses, herhangi bir sabit sürücüde bulunan step motorlar kullanılarak ve ayrıca kafaları içlerinde hareket ettirerek oluşturulur. Bütün bunlar belirli bir şekilde programlanabilen kontrolörler tarafından kontrol edilir. Sonuç olarak, farklı cihazlar farklı sesler üretebilir.

Müzik MIDI formatında kaydedilir, veriler cihazlar için komutlara dönüştürülür. Aynı zamanda tüm sistem oldukça fazla yer kaplıyor ve ortalama 300 watt enerji tüketiyor. Ancak en yüksek tüketimde 1100 watt’ı geçebilir.

Bir meraklı, disketler, sabit diskler ve tarayıcılar için sürücülerden yapılmış bir müzik aleti olan Floppotron'un yeni bir versiyonunu yarattı.

Şimdi yazar Floppotron 3.0’ı sonlandırıyor ve oraya nokta vuruşlu yazıcı ve arka ışık dahil olmak üzere yeni araçlar eklemeyi planlıyor.genel-22