Söylentilere göre bir “Van Gogh Halefinin” geldiğini öne süren AMD, bir Steam Deck 2 Ryzen APU hazırlıyor olabilir. Yeni çip sözde Zen 4 ve RDNA 3 mimarilerine sahip ve yeni nesil Phoenix nokta CPU’nun “ultra düşük güçlü” bir versiyonu olmayı hedefleyecek.

Göre Moore Yasası Öldüpotansiyel Buhar Destesi 2 APU, dört çekirdek, sekiz iş parçacığı ve dört WorkGroup İşlemci içerir. Görünüşe göre Valve’in mevcut çipinden daha küçük ama Van Gogh’a benzeyen bir RDNA 2 alternatifi olan Mendocino’dan daha büyük.

“Küçük Anka kuşu” Steam Deck 2 için mükemmel bir uyum gibi görünse de, bunun elde taşınabilir bir halefinin yakında geleceği anlamına gelmediğini belirtmekte fayda var. Valve’in taşınabilir güç merkezinin mevcut yinelemesi hala yüksek talep görüyor, bu nedenle şirket muhtemelen yeni bir el bilgisayarı çıkarmak için acele etmiyor. Kaynaklar, yeni APU projesinin Phoneix geliştirme döngüsünün sonlarında başladığını iddia ediyor, bu da muhtemelen gelecek yıla kadar hazır olmayacağı anlamına geliyor.

Ayaneo gibi taşınabilir oyun bilgisayarları aynı zamanda bir CPU ve GPU kombinasyonu kullandığından, Valve’in el bilgisayarı, çekirdeğinde AMD APU bulunan tek cihaz değil. Doğal olarak bu, yeni çipin Steam Deck 2’den önce ortaya çıkabileceği anlamına geliyor, özellikle donanım devamı resmi bir ETA’ya sahip olmadığı için.

Valve CEO’su Gabe Newell, Steam Deck 2’nin geleceğini ve birinci sınıf bir yumruk atmaya hazır olduğunu söyledi. Bunun, Little Phoenix APU’yu paketleyen bir modelin kartlarda olduğu anlamına gelip gelmediği henüz görülmedi, ancak dahil edilmesi, el cihazının yeteneklerini ve fiyatını artırabilir.oyun-2