Hindistan'ın en büyük kripto ponzi dolandırıcılığı 1 trilyon Rs'ye çıkarak 1 lakh insanı etkileyebilir

Sırf boyutu KazançBitcoin Ülkeyi bir süre önce sarsan dolandırıcılık, yaklaşık 1 lakh kurbanın dolandırıcılıkta 1 trilyon Rs’den fazla kaybetmiş olabileceğini öne süren raporlarla, düşünülenden çok daha büyük hale geliyor.

Mağdurlar tarafından kayıtlı toplam 40 FIR ile (Türkiye’de 13’ten fazla FIR Maharashtra tek başına) ve Punjab, diğer eyaletlerden çok sayıda insan da GainBitcoin dolandırıcılığında zor kazanılmış birikimlerini kaybetmiş olabilir.

Amit Bhardwajbu yılın başlarında kalp durmasından ölen beyni, toplamış olabilir Bitcoinler 385.000 ila 600.000 arasında herhangi bir yerde, 1 trilyon Rs’den fazla tutar.

Bitcoin fiyatları oynak kaldığı ve geçen yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 68.000 dolardan şu anda 21.000 dolara düştüğü için miktar daha da büyük olabilir.

Bitcoin başına 23.57.250 Rs civarındaki mevcut Bitcoin fiyatını alarak, toplam miktar yaklaşık 90.500 Rs’ye geliyor.

Birden fazla medya raporuna göre, bugüne kadar GainBitcoin davasında Pune polisi tarafından 60.000’den fazla kullanıcı kimliği ve e-posta adresi izlendi.

Ponzi planlarının çoğu gibi, GainBitcoin’in de Amit Bhardwaj’ın en üstte olduğu ve daha sonra kendi ‘Yedi Yıldızı’nın bulunduğu bir piramit, çok seviyeli pazarlama planı vardı. Hindistan ve yurtdışı.

Çok seviyeli pazarlama programları aracılığıyla 18 ay boyunca Bitcoin-on-Bitcoin mevduatlarında aylık yüzde 10 getiri garantisi verdiler.

Yatırımcılar, söz konusu dönemde yatırımlarının artırılacağı vaadiyle Bitcoins şirketine borç vermeye ikna edildi.

Bununla birlikte, sınırlı sayıda Bitcoin olduğu için model kusurluydu, ancak birçok yatırımcı ciddi bir hata yaptıklarını anlayana kadar paralarını koymuştu.

Şu anda, tüm gözler Amit Bhardwaj’ın kardeşi ve GainBitcoin dolandırıcılığının baş zanlısı olan Ajay Bhardwaj’da.

Mart ayında, İcra Müdürlüğü (ED), Yüksek Mahkemeyi GainBitcoin dolandırıcılığında sanıklardan birine kripto cüzdanına erişim, kullanıcı adı ve şifre sağlaması için talimat vermeye çağırdı ve “kripto para biriminin yasallığı” sorununun sorun yarattığını iddia etti. Bir ponzi şeması olduğu için bu konuda ortaya çıkmaz.

“Şimdiye kadar yürütülen soruşturma, dilekçe sahibi Vivek Bhardwaj, Mahender Bhardwaj ve diğerlerinin, yani çok seviyeli pazarlama ajanları ve ortaklarının göz yummasıyla (bu yıl Ocak ayında ölen) Amit Bhardwaj’ın suç geliri olarak 80.000 bitcoin topladığını ortaya koydu.” ED beyanı dedi.

ED, apeks mahkemesine dilekçe sahibinin erkek kardeşinin öldüğünü ve soruşturma görevlisine ifşa edilmesi gereken kripto cüzdanlarının kullanıcı adı ve şifresine sahip olduğunu söyledi. Dilekçenin avukatı, bazı materyallerin Pune polisi tarafından gözaltında olduğunu ileri sürdü.

Gelecek ay, Yüksek Mahkeme, Ajay Bhardwaj’ı kripto para cüzdanlarının kullanıcı adı ve şifresinin ayrıntılarını ED’ye açıklama talimatına uymadığı için kaldırdı.

Yine de, kripto para toplama amacıyla kullanılan sanıklara ait birkaç kripto cüzdanı henüz izlenemedi.

Bu ayın başlarında, ED, 1 lakh’tan fazla yatırımcının dolandırıldığı iddiasıyla ilgili geniş bir soruşturmanın parçası olarak Delhi de dahil olmak üzere altı yere baskın düzenledi.

Raporlara göre, soruşturma kurumu çok sayıda elektronik cihaza ve önemli belgelere el koydu.

Raporlar, Delhi merkezli bir hukuk firmasıyla bağlantılı çok sayıda memur ve avukatın da baskınlara maruz kaldığını söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9