dolar işareti içeren açık kumbara

İş başvurusunda bulunmak bir saçmalık gibi gelebilir. Bir pozisyon kulağa hoş geliyor, işe alım ekibi sizden hoşlanıyor gibi görünüyor, ancak tüm ön yazı ve görüşme çemberlerini bir kez atlasanız bile, beklediğinizden çok daha düşük bir ödeme teklifiyle kolayca körleşebilirsiniz. Yine de değişimin gelgitleri geliyor. Ülke çapındaki şirketler, başvurmadan önce yakında size parayı göstermek zorunda kalacaklar.

İşverenlerin iş ilanlarında kullanmayı sevdikleri standart, belirsiz “rekabetçi ücret ve yan haklar” çizgisi, ülkenin birçok yerinde artık yeterli olmayacak. Ülke çapındaki eyaletler ve şehirler, büyüyen bir mevzuat dalgasında yeni ödeme şeffaflığı gerekliliklerini geçiyor veya değerlendiriyor.

Kolorado ve New York City trendi başlattı, iş ilanlarının maaş aralığını içermesini zorunlu kılan yasalar çıkardı. En son Washington Amazon, T-Mobile ve Microsoft gibi teknoloji şirketlerinin merkezlerine ve merkezlerine ev sahipliği yapan eyalet, üçüncü yargı yetkisi ABD’de bu tür gereksinimleri geçmek için.

Washington yasası 1 Ocak 2023’ten itibaren resmen yürürlüğe girecek. Ancak şimdiden bir etkisi var. Bu haftanın başlarında Microsoft bir süit duyurdu iş ilanlarında ücret şeffaflığı da dahil olmak üzere “iş gücü girişimleri”. Akıllıca, şirket belirtmedi yeni politikalarının yakında eyalet yasaları tarafından zorunlu kılınacağını ve bu da teknoloji devinin tek başına iyi bir fikir gibi görünmesini sağlıyor.

(Not: Aynı şirket duyurusunda, Microsoft ayrıca ifşa etmeme anlaşmalarını ve rekabet etmeme maddelerini rafa kaldırdığı için kredi alıyor gibi görünüyordu –yakın zamanda geçirilen diğer eyalet yasaları da bu değişiklikleri zorunlu kılıyor. Ders: Hükümet onları yaparsa, teknoloji şirketleri iyi bir şey yapacaktır.)

En azından Kaliforniya ve New York eyaleti ayrıca yasama organlarında değerlendirilmek üzere bekleyen benzer şeffaf ödeme faturaları var. Kabul edilirse, önerilen Kaliforniya tasarısı ülkedeki en güçlü ödeme şeffaflığı yasası olacaktır. göre İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği. Tasarı, iş listelerinin ücret aralıklarını içermesini gerektirmenin yanı sıra, işverenlerin tüm mevcut çalışan ücretlerini ve demografik bilgilerini bildirmelerini zorunlu kılacaktır.

Birçok diğer eyaletler kitaplarda bir tür ödeme şeffaflığı veya “eşit ücret” yasası var. Daha da önemlisi, bunlar her zaman iş ilanları veya maaş aralıklarını açıklayan şirketler için geçerli değildir. Bunun yerine, bazı sözde ödeme şeffaflığı yasaları (Louisiana’nınki gibi), maaş oranlarını birbirlerine açıklayan işçilere karşı şirket misillemesini yasaklayın. Diğerleri, gibi Nevada’nın 2021 yasası, potansiyel işverenlerin yalnızca başvuru sahibi bir görüşmeyi tamamladıktan sonra bir iş için ödeme aralıklarını açıklamasını gerektirir. Diğerleri hala şirketlerin ödeme bilgilerini geri tutmasına izin veriyor bir başvuru sahibi sorana kadar.

Ödeme şeffaflığı kuralları hafifletmek için yardım ücret eşitsizlikleri, çalışanlar ve iş başvurusunda bulunanlar onları istiyorum, ve genellikle kabul edilirler işçiler için iyi. Ancak büyük işverenler teknoloji şirketlerini sever muhtemelen heyecanlanmamıştır onlar hakkında (öyleymiş gibi görünseler bile).

Daha önce IBM ve JP Morgan gibi büyük hitleri temsil eden kurumsal gruplar kamuoyuna karşı New York City ölçüsü.

İş ilanlarının 18 aydan uzun süredir maaş aralıklarını içermesinin zorunlu olduğu Colorado’da, bazı şirketler etrafta dolaşmaya çalıştı listeleri yalnızca uzak konumlara taşıyarak ve Coloradan’ları bu rollerden hariç tutarak kural.

Ve gelen bir rapor Danışmanlık şirketi Gartner’dan bir araştırmacı olan Axios, “Geçenlerde bir yöneticim bana ödeme şeffaflığının kulağa harika geldiğini söyledi, ancak şimdi sürekli olarak güçlü performans değerlendirmeleri aldıklarını fark ettikleri için muhtemelen ayrılacak olan harika bir çalışanım var. ve bu maaş aralığının altını yapın.’” Bu Gizmodo yazarının dediği gibi: Belki “harika” çalışanlarınıza hak ettiklerini ödeyin????genel-7