Kablosuz şarj yolundaki bir elektrikli arabanın fotoğrafı

Fiyatlar düştükçe ve bulunabilirlik arttıkça, elektrikli araçların toplu olarak benimsenmesinin önündeki son engellerden bazıları menzil kaygısı ve şarj süreleridir. Ancak İtalya’da prototip test pisti bu sorunların her ikisini de çözer aynı teknolojiyi ödünç almak Bu, akıllı telefonunuzu kablolar olmadan şarj etmeyi kolaylaştırır.

En eski EV’ler, sınırlı menzilleri nedeniyle genellikle daha kısa günlük yolculuklar veya şehir içi sürüş için önerilmiş olsa da, şimdi birçok seçenek umut verici aracın akülerinin şarj edilmesi gerekmeden önce 300 ila 400 milin üzerinde seyahat. Ancak bir EV’de uzun bir yolculuğa çıkmayı hala karmaşıklaştıran şey, en hızlı şarj istasyonlarının bile şarj edilebilir pilleri yenilemek için en az yarım saat ve aracın menziline bağlı olarak genellikle bundan çok daha uzun süre gerektirmesidir. Bunu bir depoyu benzinle doldurmakla karşılaştırın, Hangi sadece birkaç dakika sürer, ve bazı sürücülerin neden hala elektrikliye gitmekte tereddüt ettikleri mantıklı.

Mesafeler ve şarj süreleri zamanla kaçınılmaz olarak iyileşecek, ancak diğer şirketler şarj pit stoplarını tamamen ortadan kaldırabilecek tamamen farklı çözümler arıyor. Stellantis, araba üreticilerinin bildiği kadarıyla tam bir ev ismi değil, ancak Jeep, Chrysler, Dodge, Ram ve hatta Maserati gibi ikonik markaların ana şirketi. Önümüzdeki birkaç on yıl boyunca gündemde kalmayı uman herhangi bir otomobil üreticisi gibi, elektrikli araçlarla ilgili araştırmalara büyük yatırımlar yapıyor ve yakın zamanda İtalya’nın Chiari kentinde “Arena del Futuro” devresi (Geleceğin Arenası) adı verilen benzersiz yeni bir test parkurunun açılışını yaptı. ) potansiyel olarak EV’lerin durup şarj etmeye gerek kalmadan sonsuza kadar tur atmasına izin verebilir.

Fizik yasalarını bükmek ve imkansız bir döngü gibi sürekli yokuş aşağı giden bir parkur yaratmak yerine Bir Escher tablosundan Stellantis, bir avuç ortak şirketle birlikte, Dinamik Kablosuz Güç Transferi veya DWPT adı verilen bir sistemin parçası olarak Arena del Futuro pistinin asfalt yüzeyinin hemen altına bir dizi bobin yerleştirdi. DWPT, bir araç hareket halindeyken gücü aktarmak için uzun bir bobin zinciri kullanarak, akıllı telefonunuzu herhangi bir şey takmanıza gerek kalmadan pilini şarj etmek için basitçe ayarlamanıza izin veren şarj pedine aşağı yukarı benzer bir yaklaşımdır.

Parça DC gücüyle çalışır, güneş paneli dizileri veya rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına doğrudan bağlanmasına izin verir. bent Daha ince alüminyum tellerin kullanımını da kolaylaştırır, üretimi için daha az malzeme gerektiren, geri dönüşümü daha kolay ve bakır gibi malzemelerden yapılan kabloların yarısı kadar maliyetli. Yolun güç paylaşım özelliklerinden yararlanmak için, bir EV’nin gücü doğrudan elektrik motoruna gönderen özel bir alıcı ile yükseltilmesi yeterlidir. Testlerde, bir Fiat New 500, akülerinde depolanan gücün hiçbirini kullanmak zorunda kalmadan pistte dönerken otoyol hızlarını korumayı başardı.

Kablosuz şarj yolunda bir elektrikli araba ve elektrikli otobüsün fotoğrafı

Sistem, üzerinden geçen bir elektrikli aracın içindeki herkes için tamamen güvenlidir ve hatta bobinler takılıyken yoldan geçen yayalar için bile güvenlidir. Ancak bu yaklaşımın bazı zorlukları var. Sistem, bir Fiat New 500’ü çalışır durumda tutmak için yeterli gücü sağlıyor, ancak bu, minimum taşıma yüküne sahip nispeten küçük bir araç. Otobüsler veya nakliye kamyonları gibi daha büyük araçların birden fazla alıcıya güvenmesi gerekebilir, ancak bu aynı zamanda şu soruyu da gündeme getiriyor: motorları çalışır durumda tutmak için yeterli gücü çekerken kaç aracın yolu paylaşabileceği. Yoğun bir trafik sıkışıklığı, araçları çalışmaya devam etmek için akülerinden güç çekmeye başlar mı?

Güç bobinleri ayrıca yolun sadece ince bir şeridini kaplar. ve bobinlerin ve aracın alıcısının uygun şekilde hizalanması, verimli güç aktarımı için çok önemlidir. BOtonom araç teknolojilerinin ortaya çıkışı bu soruna bir çözüm olabilir. DWPT sisteminin yaygın olarak benimsenmesinin karşı karşıya olduğu en büyük sorun, ülke genelindeki yolların bobinlerle iyileştirilmesi için gereken çalışmadır. Yolların tamamen yıkılmasını gerektirmez: bobinler için küçük bir oluk kesilir ve daha sonra tekrar doldurulur, ancak yine de büyük bir altyapı projesini temsil eder. Ülkenin direnişi göz önüne alındığında sadece köprülerin üzerinde sürülmesinin güvenli olmasını sağlamakgölün bu tarafında zor bir satış olabilir.genel-7