Umarım herkes muhteşem bir hafta sonu ve yaşanabilir bir Pazartesi geçirmiştir. yaklaşan ekonomik felaket. Bu konuda çok fazla düşünmemeye çalışıyorum, o kadar iyi ki yazacak bir bültenim vardı!

Bugün Spotify, içerik denetimi konusunda bazı tavsiyeler alıyor, TED yeni bir abonelik hizmeti başlatıyor ve Acast, podcast yayıncılarının NFT’leri satmasını sağlıyor.

Spotify, istikrarlı içerik oluşturucu sayısını artırdıkça, içerik denetleme konusunda uzmanlara danışıyor

Spotify’ın geçen hafta yatırımcılara sunduğu sunumundan büyük bir çıkarım varsa, o da Spotify’ın içerik oluşturucu içeriğine her şeyi dahil etmesiydi. “Spotify makinesi” olarak CEO Daniel Ek şirketini kabul etti, yeni sektörlere taşınacak ve milyonlarca yeni içerik oluşturucuyu platforma getirecek. Bu tür bir ölçek, şirketin kârlılığı için iyi olabilir – ancak yanlış bilgi ve diğer tehlikeli içeriğin gizlice girme potansiyeli değildir. Spotify Pazartesi günü yaptığı açıklamada, konuşma ve teknoloji konusunda bazı üst düzey uzmanlarla çekiştiğini duyurdu. şirkete tavsiye vermek.

18 üye Spotify Güvenlik Danışma Konseyi çevrimiçi konuşmanın gelişen doğasına odaklanan akademisyenler, araştırmacılar, girişimciler ve savunuculardan oluşur. Konsey tamamen tavsiye niteliğindedir ve moderasyon kararlarına ilişkin herhangi bir resmi denetime sahip değildir. Grup, Spotify’ın dikkatine sunduğu konulara odaklanarak yılda birkaç kez toplanacak.

Gizlilik ve güvenliğe odaklanan Virginia Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan konsey üyesi Danielle Citron’a göre, bu hareket Spotify’ın halihazırda yapmakta olduğu şeyi resmileştiriyor. Citron, son birkaç yıldır Spotify’ın güven ve güvenlik başkanı Sarah Hoyle’a danıştı.

Citron, Spotify deneyiminde şirketin bireyleri hedef alan veya taciz eden içeriklerin önüne geçmeye odaklandığını belirtti. “Bunun için çok çalışıyorlar” dedi. “Bir içerik saldırısı olacağını bilerek, baştan oluşturulmuş güvenlik araçlarına sahipler.”

Taciz edici ve şiddet içeren içeriğin önlenmesi ve kaldırılması nispeten tartışmasız olsa da, Spotify ayrıca tehlikeli yanlış bilgi olarak sayılan daha zorlu konularla da mücadele etmek zorundadır. Wharton School’da iş faktörlerinin nasıl etkilediğini inceleyen pazarlama profesörü Z. John Zhang’a göre, şirketin bu sorunu nasıl ele aldığı, işi için çok önemli olabilir. sosyal medya firmalarının içerik denetleme politikaları (ve kimlerin konseyle ilgisi yok). Bir yandan, zararlı olarak görülen bilgilerin çoğalması, müşterileri (bazen ödeme yapan) kapatabilir. Öte yandan, platformun ideolojik olarak kapsayıcı olması veya görüşlerinin hedef alındığını hisseden izleyicileri yabancılaştırma riskini alması gerekiyor. Zhang, “Spotify’ın tutması gereken bir denge” dedi. “Yapması çok ama çok zor bir iş.”

Bununla birlikte, dahili politikalar Spotify’ın emrindeki tek araç olmayabilir. Zhang, bir podcast veya sesli kitap oluşturmak için fiyatı yükseltmenin bazı kötü şeyleri önleyebileceğini söyledi. “İyi bir fiyatlandırma mekanizması, içerik denetleme işini de kolaylaştırabilir” dedi.

Şimdiye kadar, giriş engeli oldukça düşük. Spotify, kitaplığını yaratıcı konuşma içeriğiyle doldurma yolunda ilerliyor ve bu süreçte tıknaz ve pahalı müzik işine daha az bağımlı hale geliyor. Büyük ölçüde Spotify’ın 2019’da satın aldığı DIY podcast platformu Anchor sayesinde, yayıncı şimdi 4 milyon podcast’e ev sahipliği yapıyor, bu 2020’den bu yana dört kat artış. en azından bazılarına ücretsiz erişin. Bu, taranacak çok sayıda yeni içerik ve ses içeriğini denetlemek herkesin bildiği gibi zor.

Spotify, bu yılın başlarında, Joe Rogan’ın podcast’inde yer alan tıbbi yanlış bilgilere uyguladığı uygulamalı yaklaşım nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldı. Ancak on milyonlarca kulak Rogan’dayken, daha az popüler olan podcast’lerin radarın altında uçması daha kolay. Spotify sözcüsü Taylor Griffin, şirketin “içeriğin platformda uyumlu olmasını sağlamaya yardımcı olmak için insan incelemesi ve teknik mekanizmaların bir kombinasyonundan yararlandığını” söyledi.

Citron, ılımlılığa nasıl yaklaşılacağı konusunda kolay bir cevap olmadığını söyledi. Çoğunlukla zararlı içerik bildiren kullanıcılara dayanan sistemler, birçok şeyin çatlaklardan geçmesine izin verirken, AI, bağlamsal ipuçlarını kaçıran “kör bir araç” olabilir. “Anladığım kadarıyla, güven seviyelerini sağlamanın ve zararı önlemenin yolları konusunda gerçekten yaratıcı olmaya çalışacaklar” dedi.

ÖZEL: TED, Apple Podcast’lerinde yeni podcast aboneliği başlattı

TED, popüler podcast’leri için bir abonelik hizmeti başlatıyor. TED Audio Collective Plus. Yalnızca Apple Podcast’lerinde bulunan abonelik, dinleyicilere bazı şovlara ve diğerlerinin reklamsız akışlarına erken erişim sağlayacaktır.

Dr. Jen Gunter ile Vücut Şeyleri (şu anda TED’in Apple Podcast’lerinde en üst sıradaki programıdır), TED Röportajıve Saleem Reshamwala ile Uzakta reklamsız bir hafta erken abonelere sunulacak. Audio Collective Plus aracılığıyla bir dizi başka en iyi program (hepsi değil) reklamsız olacak. Günlük TED Konuşmaları, TED İşive Nasıl Daha İyi Bir İnsan Olunur? (Spotify’daki en iyi TED şovu).

Ayda 4,99 ABD Doları ve yıllık 49.99 ABD Doları olan Audio Collective Plus’ın fiyatlandırması temelde aynıdır. TED üyelik programı. Ancak TED üyeliği reklamsız dinlemeyi içerirken Günlük TED Konuşmaları, podcast’lerden çok olaylara ve topluluğa odaklanır. Podcast’ler TED için daha büyük bir iş haline geldiğinden (şovlarında 1.65 milyon indirme aldığını iddia ediyor), Audio Collective Plus, şirkete geleneksel tabanının ötesinde ödeme yapan müşteriler getirme şansı verecek.

Yeni Acast ortaklığı, podcast yayıncılarının ürün, NFT satmasına izin verecek

Acast Salı günü yaptığı açıklamada, içerik oluşturucuların kendi çevrimiçi mağazalarını oluşturmalarına yardımcı olan bir hizmet olan Spring ile ortak olduğunu duyurdu. Yeni ortaklık, Acast’in podcast yayıncılarının tişörtler ve bez çantalar gibi geleneksel ürünleri satmalarını sağlayacak (ses endüstrisi sadece seviyor bir bez çanta) veya hatta NFT’lerin daha riskli dünyasına dalın.

Acast, aşağıdakiler de dahil olmak üzere 11 şovuyla bir pilot program başlattı. Devam Et ve Söylemeden Gider. Görünüşe göre çoğu mağaza, geleneksel ürün rotasını tercih ediyor. NFT pazarı ilerliyor.

Hepsi bugün için! Normal bir hafta olsun.genel-2