Twitter Cuma günü yaptığı açıklamada, Elon Musk’ın sosyal medya devini satın alması için ABD’nin antitröst bekleme süresinin 44 milyar dolar (kabaca 3.41.855 crore) sona erdiğini ve önerilen anlaşmanın uzun bir incelemesinden kaçındığını belirtti.

Twitter, sona ermesiyle birlikte, anlaşmanın tamamlanmasının artık Twitter hissedarlarının onayı ve diğer düzenleyici onaylar da dahil olmak üzere kalan geleneksel kapanış koşullarına tabi olduğunu söyledi.

Antitröst yasası uyarınca, anlaşmalar, Adalet Bakanlığı veya Federal Ticaret Komisyonu tarafından incelenmek üzere ABD hükümetine bildirilir. Her iki kurum da belgeler için “ikinci bir talep” sunmuş olsaydı, anlaşma aylarca sürebilecek bir soruşturmayla karşı karşıya kalacaktı.

Ancak geçen ay Tesla CEO’su Musk, platformdaki sahte hesapların oranı hakkında daha fazla bilgi ararken Twitter anlaşmasının “geçici olarak askıya alındığını” söyledi.

Musk, anlaşma için öz sermaye ve borç finansmanı sağladı.

New York Menkul Kıymetler Borsası’nda sabahın geç saatlerinde yapılan işlemlerde Twitter, hisse başına 40.10 $ (kabaca 3.100 Rs) seviyesinde yaklaşık yüzde yarım yükseldi.

Bu arada, ABD piyasa yetkilileri Mayıs ayında Elon Musk’tan Twitter hisse senedi alımlarını bildirmede bariz bir gecikmeyi, platform için sorunlu teklifinin yöntemleri ve amacı hakkındaki en son soruları açıklamasını istemişti.

Musk, Nisan başında 73,5 milyon hisse satın almasının ardından büyük bir Twitter hissedarı oldu ve iki haftadan kısa bir süre sonra düşmanca bir devralma teklifi başlattı.

San Francisco merkezli şirketi satın almak için 44 milyar dolarlık (kabaca 3.41.855 rupi) bir anlaşma imzalamaya devam etti, ancak o zamandan beri ne kadar kararlı olduğuna dair karışık sinyaller verdi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Musk’a yazdığı mektup, düzenleyicilerin kendisinden, özellikle şirketi satın almayı planlıyorsa, Twitter’daki artan hissesini 10 günlük bir süre içinde neden açıklamadığını açıklamasını istediğini gösterdi.

Düzenleyiciler 4 Nisan tarihli mektupta, “Yanıtınız, diğer şeylerin yanı sıra, Twitter’ın ifade özgürlüğü ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olup olmadığını sorgulayan ifadeler de dahil olmak üzere, Twitter ile ilgili olarak Twitter platformundaki son kamuoyu açıklamalarınızı ele almalıdır” dedi.
genel-8