Google Asistan’dan ne zaman bahsetsek, size şunu söyleriz: tartışılır biçimde dijital yardımcıların en iyisi. Testlerin büyük çoğunluğunun Asistan’ın Amazon’un Alexa ve Apple’ın Siri’sinden daha iyi performans gösterdiğini gösterdiğini düşünürsek, belki de “tartışmalı” kelimesini dahil etmemize gerek yok. Ancak, Google Asistan’a sıklıkla kullanılan bir özelliği ortadan kaldırabilecek bir değişiklik geliyor gibi görünüyor.

Bulunan birden fazla gönderiye göre Reddit (aracılığıyla 9to5Google), Google Hatırlatıcılar özelliği kaybolmak üzere. Google Hatırlatıcılar, Google Asistan’dan belirli bir tarih, saat ve konumda belirli bir işlemi yapmanızı hatırlatmasını istediğinizde kullanılır. Örneğin, Asistan’dan Walmart’a bir sonraki gidişinizde 24 kasa Kola almanızı hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Ancak, bir ekran görüntüsü, Google uygulamasında Google Hatırlatıcılar açıldığında (bkz. profil fotoğrafı > hatırlatıcılar), “Yakında artık konumlarda hatırlatıcı ayarlayamayacaksınız. Alternatifler hakkında daha fazla bilgi edinin” yazan bir kutu görünür.
Kutu bir Google Destek Sayfası bu, Google Hatırlatıcılar kaldırıldıktan sonra Asistan Rutinlerini kullanmanızı öneriyor gibi görünüyor. Destek sayfasında, “Önemli: Belirli bir konum için hatırlatıcı oluşturma seçeneği yakında kullanımdan kalkıyor. Yine de belirli bir zamanda hatırlatıcı oluşturabilir ve bir konum için rutinler belirleyebilirsiniz.” Aynı gönderi, kişilere hatırlatıcı atamanın da yakında ortadan kalkacağını ve “hala Google Chat veya Gmail’de hatırlatıcı atayabileceğinizi” belirtiyor.

Reddit’teki yanıtlara bakılırsa, kullanıcılar bu konuda karışık tepkiler veriyor. Google bu özelliği kaldırıyor. Bazıları, Hatırlatıcıların kendileri için hiçbir zaman işe yaramadığını söylüyor, bu yüzden Google’ın onu kaldırmaya yönelik görünen planını gerçekten umursamıyorlar. İşte StockAL3Xj’den Reddit’e tipik bir yanıt: “Bunun hiç çalışmayan tamamen kullanışlı bir özellik olduğunu söyleyebilirim. Eve veya işe geldiğimde kendime bir şeyler yapmayı hatırlatmak için birkaç kez kullanmayı denedim ama asla güvenilir bir şekilde gönderilmedi. Bana bir hatırlatma. Tutarlı bir şekilde çalışsaydı bunu oldukça düzenli kullanırdım.”

Google’ın Anımsatıcıları Google Asistan’dan ne zaman kaldırmayı planladığını hâlâ bilmiyoruz, ancak özelliği kullanıyorsanız ve bu özelliğe güveniyorsanız Google Keep’i düşünmeye başlayın. Keep uygulamasını yükledikten sonra sol üst köşedeki hamburger (veya üç satır) menüsüne dokunun. Hatırlatıcılar’a dokunun. Bir tane oluşturmak için ekranın sağ alt köşesinde bulunan “+” simgesine dokunun. Belirli bir zaman ve yerde görünecek hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz.

Google’ın birçok kişinin bu şekilde kullandığı bir özelliği kaldırması garip görünüyor. Ve Android Rutinleri ve Google Keep uygulaması kullanılabildiğinden, teknoloji devinin kullanıcıları tamamen yüksek ve kuru bırakmadığını varsayıyoruz. Bu da bizi ikinci uygulama hakkındaki bu tartışmaya getiriyor. Alışveriş listeleri oluşturmak için harika bir uygulamadır ve yine de böyle bir hatırlatıcı ayarlamanıza yardımcı olması için Asistan’ı kullanabilirsiniz.

Google Asistan’dan Keep’te bir hatırlatıcı oluşturmasını isteyin, hatırlatılmasını istediğiniz görevle ilgili bazı soruları yanıtlamanız istenir. Dolayısıyla, Google’ın öngördüğü bu hareketin etrafında yollar var.

;

Google Reminders on Assistant’ın yakında ayrılacağını belirten kutunun bu yazarın Android 12 çalıştıran Pixel 6 Pro’sunda görünmediğine dikkat çekmeseydik, kusura bakmamış olurduk. Öte yandan, Google’ın niyetlerinden Destek Sayfasında bahsedilmiştir. ve uyarı Reddit kullanıcılarına ait el cihazlarında ortaya çıktı, bu yüzden bunun olacağına inanmamak için hiçbir nedenimiz yok.telefon-1