MeerKAT teleskopu yıldızı tespit ediyor. Kredi bilgileri: Danielle Futeselaar

Sydney Üniversitesi’nden bir bilim adamı tarafından yönetilen uluslararası bir ekip, son derece yavaş dönen ve her 76 saniyede bir dönüşü tamamlayan olağandışı bir radyo sinyali yayan nötron yıldızı keşfetti.

Yıldız benzersizdir çünkü hiçbir titreşimin beklenmediği “nötron yıldızı mezarlığında” bulunur. Keşif, MeerTRAP ekibi tarafından Güney Afrika’daki MeerKAT radyo teleskobu kullanılarak yapıldı ve şurada yayınlandı. Doğa Astronomi.

Yıldız başlangıçta tek bir darbeden tespit edildi. Daha sonra, konumunu doğrulamak için gökyüzünün eşzamanlı ardışık sekiz saniyelik görüntülerini kullanarak birden fazla darbeyi doğrulamak mümkün oldu.

Nötron yıldızları, büyük kütleli yıldızların süpernova patlamalarının son derece yoğun kalıntılarıdır. Bilim adamları galaksimizde bunlardan yaklaşık 3.000 tanesini biliyorlar. Ancak, yeni keşif şimdiye kadar görülen hiçbir şeye benzemiyor. Ekip, son derece güçlü manyetik alanlara sahip yıldızlar olan teorize edilmiş ultra uzun dönemli magnetar sınıfına ait olabileceğini düşünüyor.

Eskiden Manchester Üniversitesi’nden ve şimdi Sidney Üniversitesi’nden araştırma lideri Dr. Manisha Caleb şunları söyledi: “Şaşırtıcı bir şekilde, bu kaynaktan yalnızca dönme süresinin yüzde 0,5’i boyunca radyo emisyonu tespit ediyoruz.

“Bu, radyo ışını Dünya ile kesiştiği için çok şanslı olduğu anlamına geliyor.

Kredi: Sidney Üniversitesi

“Bu nedenle, galakside, nötron yıldızlarının nasıl doğup yaşlandıklarını anlamak için önemli etkileri olan, çok yavaş dönen bu yıldızlardan çok daha fazla olması muhtemeldir.

“Pulsar araştırmalarının çoğu bu kadar uzun dönemler aramıyor, bu yüzden bu yıldızlardan kaç tanesinin var olabileceğine dair hiçbir fikrimiz yok.”

Yeni keşfedilen nötron yıldızının adı PSR J0901-4046 ve bazıları oldukça periyodik olan en az yedi farklı darbe tipine sahip görünüyor. Pulsarların, ultra uzun periyotlu magnetarların ve hatta hızlı radyo patlamalarının -gökyüzündeki rastgele konumlarda kısa radyo emisyonu parlamaları- özelliklerini gösterir.

“Bu, yeni bir nötron yıldızı sınıfının başlangıcıdır. Diğer sınıflarla nasıl bir ilişkisi olup olmadığı henüz keşfedilmemiştir. Büyük olasılıkla çok daha fazlası vardır. Sadece bakmamız yeterli.” dedi.


Astrofizikçiler yeni bir nötron yıldızı türünü teorileştiriyor


Daha fazla bilgi:
Manisha Caleb, 76 s’lik ultra uzun bir dönüş periyoduna sahip radyo yayan bir nötron yıldızının keşfi, Doğa Astronomi (2022). DOI: 10.1038/s41550-022-01688-x. www.nature.com/articles/s41550-022-01688-x

Sydney Üniversitesi tarafından sağlanan

Alıntı: Yıldız mezarlığında (2022, 30 Mayıs) her 76 saniyede bir dönen olağandışı nötron yıldızı, 30 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-unusual-neutron-star-seconds-stellar.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1