Tarihin her zaman belirli gerçekleri gün ışığına çıkarmanın bir yolu vardır. En az değil, daha önce takdir edilmemiş, ancak yeterince zaman ve hatırlama verildiğinde kesinlikle takdir edilen bir şeye duyulan aşk. Chrono Cross, oyun dünyasında bunun harika bir örneğidir, çünkü başlık Chrono Trigger’ın (tüm zamanların en iyi oyunlarından biri) “devamı”ydı ve yine de çeşitli nedenlerle aldığı sevgiyi alamadı. Ardından, Nintendo Switch için “Radikal Dreamers Sürümü” geldi ve birçoğu bunu bir kez daha denemek zorunda kaldı.

Oyunun çıkışını kutlamak için, Square Enix ilginç bir röportaj yayınladı oyun hakkında söyleyecek çok şeyi olan yapımcı Koichiro Sakamoto ile. Dahil olmak üzere, neden olduğu gibi hatırlanır:

Şahsen Chrono Cross’un en büyük çekiciliklerinden birinin, hikayesinin derinliğinin önceki oyun Chrono Trigger’ınkine yakın olması olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle, o zamanlar oynayanlar için hala çok sevilen ve bugün hala hakkında konuşmak istedikleri bir oyundur.

Ayrıca, bugüne kadar hala yeni hayranlar kazandığı izlenimini edindim – bazı insanlar yakın zamanda Chrono Trigger’ı keşfetti ve Chrono Cross ile bağlantısını incelemeye başladı.

Ayrıca amacın oyunu 20. yıl dönümü için hazır hale getirmek olduğunu, ancak olabileceğini düşündükleri kadar iyi hale getirmek için remaster’ın derinliklerine indiklerini ve böylece birkaç yıl geride kaldılar. Ve bu zorluğun bir kısmı oyunun orijinal verileriyle ilgiliydi:

Bu gerçek bir utanç, ancak ne yazık ki oyun programı ve grafik verileri tam formlarında korunmadı.

Bu, geliştirmenin başlangıcında orijinal sürümü PlayStation dışında herhangi bir donanımda yeniden oluşturamadığımız anlamına gelir.

Ve üçüncü bir Chrono unvanının olup olmayacağını merak ediyorsanız…

Şu anda herhangi bir plan yok. Geleceğin ne getireceğini de bilmiyorum.

Bu arada Chrono Cross Remaster incelememize göz atabilirsiniz!

Yazar hakkında


oyun-4