Take-Two, 12.7 milyar dolarlık mobil oyun devi Zynga’yı satın aldı. ilan edildi Pazartesi gününde. Birleşme anlaşmasının şartlarına göre, Zynga hissedarları, Zynga adi hisse senedi başına 3,50$ nakit ve 0,0406 Take-Two adi hisse senedi aldı. İlk olarak Ocak ayında duyurulan anlaşma, Zynga’nın “Farmville” ve “Words With Friends” gibi popüler oyunlarını Take-Two mülkiyeti altına alacak.

Take- “İnteraktif eğlencede en hızlı büyüyen segment olan mobil cihazlardan Net Rezervasyonlarımızı katlanarak artırmak için çok önemli bir adım olan ve aynı zamanda bize önemli maliyet sinerjileri ve gelir fırsatları sağlayan Zynga ile birleşmemizi tamamlamaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Bir açıklamada iki CEO Strauss Zelnick. “Ekiplerimizin her birinin güçlü bir operasyonel uygulama geçmişi var ve birlikte, daha büyük ölçek ve karlılık yoluyla finansal profilimizi geliştireceğimizi ve güçlü hissedar değeri sunmamızın yolunu açacağımızı umuyoruz.”

Daha önce Zelnick’in daha büyük şirkete Zynga CEO’su Frank Gibeau ile liderlik edeceği açıklanmıştı. Zynga’nın yayıncılık başkanı Bernard Kim’in Gibeau ile birlikte çalışması gerekiyordu, ancak bu ayın sonunda Match Group’un CEO’su olmak için Zynga’dan ayrılıyor.

Zynga CEO’su Frank Gibeau, “Zynga’nın yeni nesil mobil platformu, oynaması ücretsiz uzmanlığı, çeşitli oyun teklifleri ve Take-Two ailesine katılacak inanılmaz ekip için heyecanlıyız” dedi. “Daha geniş pazarlara ulaşacak ve Zynga’nın tarihinin bu sonraki bölümünde sürekli büyümeye yol açacak benzersiz bir oyun portföyü oluşturmaya devam etmek için sabırsızlanıyoruz.”

Take-Two konsol ve PC oyunlarıyla tanınırken, Zynga büyük ölçüde mobil oyun türünü tanımladığı için, satın alma iki güçlü oyun merkezini bir araya getiriyor. Take-Two’nun hâlihazırda bir dizi mobil oyun başlığına sahip olmasına ve bayiliklerini mobil cihazlara genişletmiş olmasına rağmen, bu, şirkete bu alanda önemli ölçüde daha büyük bir holding sağlayacaktır.

Zynga’ya gelince, “Red Dead Redemption”, “Midnight Club”, “NBA 2K”, “BioShock” ve daha fazlasını da yayınlayan Take-Two ile birleştirmek, Zynga’ya büyük bir franchise ve IP kitaplığı oluşturacak. yeni mobil oyun deneyimleri. Benzer şekilde, Zynga’nın IP’si artık farklı formatlarda ve farklı ekranlarda yeni ilgi görebilir.

Anlaşma, bu yılın başlarında açıklanan birkaç önemli oyun satın alma işleminden birini işaret ediyor. Take-Two ve Zynga haberlerinin düşmesinden bir hafta sonra Microsoft, oyun devi Activision Blizzard’ı şirketin net nakdi dahil 68.7 milyar dolarlık tamamı nakit bir anlaşmayla satın alacağını duyurdu. İki haftadan kısa bir süre sonra Sony, Halo ve Destiny’nin yaratılmasından sorumlu stüdyo olan Bungie’yi 3,6 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla satın aldığını duyurdu.genel-24