Hindistanlı Mahindra ve Mahindra, CEO’su Reuters’e verdiği demeçte, elektrikli araç (EV) portföyünü artırmak için diğer şirketlerden daha fazla bileşen tedarik etmeyi araştıracak.

Anish Shah, Mahindra’nın zamanla EV bileşenlerini şirket içinde geliştirmeye odaklandığını, ancak şimdi segmentte daha hızlı büyüme elde etmek için ortaklıklar kurmak için yolunu değiştirdiğini söyledi.

Mahindra geçen hafta Volkswagen ile elektrikli otomobillerini Alman otomobil üreticisi tarafından yapılan motorlar, akü sistemi bileşenleri ve hücrelerle donatmayı keşfedeceği bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Shah, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu zirvesinde bir röportajda, “Dünya çok daha fazla ortaklığa doğru ilerliyor. Her şeyi kendimiz yapmaktansa, oradaki en iyiyi tedarik etmek daha iyi.” Dedi.

“Bu aşamada VW (Volkswagen) ve diğer alanlarda da benzer güçlü yönler gördükçe, getireceğimiz çeşitli bileşenlere bakmaya ve şirket içinde de çok iyi olduğumuz şeyi yapmaya açığız.” .

Mahindra, EV portföyünü geliştirmeye büyük bahisler koysa da, temiz mobilite sektörünün hızla yükseldiği bir ülkede Hindistan’ın Tata Motors’undan şiddetli bir rekabetle karşı karşıya kalacak.

Hindistan iklim değişikliği ve karbon azaltma hedeflerine ulaşmaya çalışırken, Başbakan Narendra Modi şirketlere elektrikli otomobiller inşa etmeleri için milyarlarca dolar teşvik sunuyor.

Hindistan’ın EV pazarı, ülkenin yıllık yaklaşık 3 milyon araç satışının sadece yüzde 1’ini temsil ediyor ve tüketiciler hala çok daha uygun fiyatlı, yakıt tüketen arabaları tercih ediyor.

Tata, Hindistan’ın EV pazarına hakim ve geçen yıl iş için TPG’den 1 milyar dolar (kabaca 7,754 rupi) topladı. Çinli SAIC Motor’un sahibi olduğu MG’nin de EV işini geliştirmek için fon toplama planları var.

Shah, Mahindra’nın elektrikli otomobiller için “önemli fonlar” kullanacağını ve bunları hazır bulunduracağını belirterek, “Her zaman değer yaratma fırsatlarına açık olacağız” dedi.

Mahindra, Hindistan’da bir EV ticari araç portföyü geliştirdi, ancak en son hamle binek otomobillere ve daha özel olarak spor arazi araçlarına (SUV’ler) odaklandı.

Shah, “Grev alanımız otantik SUV’lardı, burada kalacağız … EV sedanları yapmayacağız, hatchback yapmayacağız.” Dedi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8