CNBC televizyon kanalının Pazar günü bildirdiğine göre, havacılık şirketi SpaceX, tartışmalı kurucusu Elon Musk’ın haber yapmaya devam etmesiyle büyük bir girişim olan taze fonla 1,7 milyar dolar (kabaca 13,192 crore) toplamak istiyor.

Ağın elde ettiği şirket çapında bir e-postaya atıfta bulunan CNBC, uzay yolculuğu öncüsünün hisse başına 70 dolar (kabaca 5,430 Rs.) ödeyeceğini bildirdi – Şubat ayında işlem gören hisse senedinin 56 doların (kabaca 4,345 Rs.) yüzde 25 üzerinde bir hisse senedi bölünmesinden sonra.

Bu, 20 yaşındaki firmaya – astronotları yörüngeye gönderen ilk özel şirket olan diğer birçok ilkin yanı sıra – 127 milyar dolar (kabaca 9.85.650 Rs.) değerinde olacaktır.

SpaceX, yeni nesil Starship roketi ve Starlink küresel uydu internet ağı üzerindeki çalışmaları finanse etmek için milyarlarca dolar topladığında, bu değer son yıllarda istikrarlı bir şekilde yükseldi.

Bu arada, bağımsız çevrimiçi web sitesi Insider bu hafta, SpaceX’in bir SpaceX şirket jetindeki bir görevliye karşı Musk’ın cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla ilgili şikayeti çözmek için SpaceX’in 250.000 dolar (kabaca 2 crore) ödediğini bildirdi.

50 yaşındaki Musk, Perşembe günü Twitter’da “kayıtlara göre, bu vahşi suçlamalar tamamen doğru değil” diyerek suçlamayı reddetti.

Aynı zamanda otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su olan Musk, Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık (kabaca 3.41.501 Rs.) teklifte bulunduğunu söyledi.

Ancak bu hafta, satın alma işlemine geçmeden önce popüler sosyal medya platformunda sahte veya spam hesapların yaygınlığı konusunda netliğe ihtiyacı olduğunu söyledi.
genel-8