USB-C ve USB-C dizüstü bilgisayar şarj cihazlarının gelişi, birçok elektronik cihaz için oyunun kurallarını değiştirmiştir. Cihazları şarj etmek ve medya aktarmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz ve bu kolayca tersine çevrilebilir. En iyi dizüstü bilgisayarların artık büyük bir tuğlaya ihtiyacı yok – sadece USB-C kullanabilirsiniz.

Ancak USB-C üzerinden şarj ederken almanız gereken bazı önlemler var. İşte bilmeniz gereken her şey.

USB şarj ve dizüstü bilgisayarlar

Muhtemelen daha küçük cihazları bilgisayarınızdan veya bir prizden şarj etmek için USB bağlantılarını kullanmışsınızdır. Bu iyi çalışıyor çünkü eski USB bağlantılarında bu küçük pilleri başarılı bir şekilde çalıştırmak için yeterli watt vardı. USB’nin önceki sürümleri yalnızca sınırlı miktarda güçle başa çıkabiliyordu, bu nedenle dizüstü bilgisayar şarj cihazları genellikle daha büyük, daha hacimli kablolarını koruyordu.

USB-C bunu değiştirdi. Bu tür bir bağlantı artık çoğu dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için yeterli gücü sağlıyor (özellikle Type-C 3.0 sürümü† Bu nedenle dizüstü bilgisayar şarjı, USB bağlantıları için yeni bir tartışma konusu, özellikle de artık daha fazla dizüstü bilgisayarın USB-C şarj uyumluluğu ile pazara girmesiyle.

Peki, mevcut dizüstü bilgisayarınızda şarj ile de çalışan bir USB-C bağlantı noktası olup olmadığını nasıl anlarsınız? Her zaman arayabilirsiniz, ancak en kolay yol, şarj cihazınızı incelemektir. Type-C şarj cihazını benzersiz özellikleriyle tanımlayabilirsiniz. USB-C’nin konektörü küçük ve yuvarlaktır, eski USB versiyonundan önemli ölçüde farklıdır. Ayrıca, onu doğru bağlantı noktasına hangi yolla bağlarsanız bağlayın çalışır, bu nedenle doğru yöne çevirmenize gerek yoktur. Şarj cihazınız bu bağlantıyı kullanıyorsa ve USB-C bağlantı noktanıza takılırsa, bir kazananınız var!

USB-C şarj cihazları birçok farklı cihazda çalışıyor, bu nedenle kesinlikle dizüstü bilgisayarlarla sınırlı değil. Daha yeni telefonlar USB-C şarjı kullanır, araç şarj cihazları USB-C bağlantı noktaları ile gelebilir ve taşınabilir şarj cihazları (aşağıda daha fazla tartışılmaktadır) USB-C seçeneklerine sahip olabilir. Ancak dizüstü bilgisayarlar, en azından şimdilik, diğer cihazlardan daha sık USB-C’ye sahip olma eğilimindedir.

Herhangi bir bağlantı noktası herhangi bir şarj cihazıyla çalışır mı?

USB-C evrensel bir şarj standardıdır. Bu, teknik olarak, hangi USB-C şarj cihazını kullandığınızın bir önemi olmadığı anlamına gelir – bir dizüstü bilgisayarı USB-C şarj bağlantı noktası ve güç bankası ile çalıştırabilmelidir. Gerçek dünyada bunun gerçekleşmesi biraz zaman alıyor. Bugün dizüstü bilgisayar USB-C şarj cihazlarının çoğu değiştirilebilir, ancak bu garanti edilmiyor.

Bazı dizüstü bilgisayarlar, şarj edilmeyen USB-C bağlantı noktalarıyla birlikte gelir. Bu, kendi özel şarj cihazıyla birlikte gelen dizüstü bilgisayarlarda en yaygın olanıdır – bir dizi dizüstü bilgisayar her iki şekilde de şarj edilebilse de, yalnızca özel şarj cihazı bir dizüstü bilgisayarı daha hızlı açma eğilimindedir. Samsung Notebook 9, 2019 HP Envy 13 gibi buna bir örnektir. Dizüstü bilgisayarınızı tam olarak nasıl şarj edeceğinizi bilmiyorsanız, üreticinin web sitesine bakın veya burada Digital Trends’de sistem incelemesine bakın.

Bu arada, tamamen USB-C’ye dayanan dizüstü bilgisayarlar herhangi bir şarj cihazıyla şarj olmayabilir. PCWorld, testinde, HP’nin Spectre x2’sinin kendi şarj cihazı dışında herhangi bir USB-C şarj cihazıyla şarj olmayacağını keşfetti. HP, bunun kasıtlı olduğunu çünkü kötü bir şarj cihazının cihaza zarar verebileceğini veya arızalanmasına neden olabileceğini söyledi. Apple MacBook Pro gibi diğer cihazlarda bu kadar sıkı kısıtlamalar yoktur; yeni bir USB-C kimlik doğrulama sistemi yakın gelecekte bu soruna yardımcı olabilir.

Dizüstü bilgisayarınızla birlikte verilen USB-C şarj cihazı dışında bir USB-C şarj cihazı kullanmanın herhangi bir zararı olduğunu şahsen duymamış olsak da, dizüstü bilgisayarı bilinmeyen bir güç kaynağına takarken her zaman küçük bir risk vardır. Hatalı kablolar da sorun olabilir. Microsoft, şunu söyleyerek bunu kabul eder: olabilmek bir Yüzeyi USB-C bağlantı noktasıyla şarj edin, ancak Surface şarj cihazını kullanmanız şiddetle tavsiye edilir Bu, dizüstü bilgisayarla birlikte geldi, çünkü bir USB-C şarj cihazı, cihazın içindeki gücün nasıl ölçüldüğü nedeniyle çok yavaş olacaktı. Kısacası, saygın kaynaklardan kablo ve şarj cihazı satın almak ve bir konferans odasında yerde bulduğunuz kabloyu kullanmayı iki kez düşünmek iyi bir fikirdir.

Kendi güvenliğiniz için ek USB-C kabloları satın alabilirsiniz.

Ayarlarınız önemlidir

Dizüstü bilgisayarınızın ayarlarında, genellikle güç/pil bölümünde bulabileceğiniz USB-C güç modunu da izlemek isteyeceksiniz. Burada, güç almayı veya güç göndermeyi seçerek Type-C’nin çıkışını değiştirebileceğinizi görebilirsiniz. USB-C dizüstü bilgisayar şarj cihazınız olması gerektiği halde çalışmıyorsa, güç alacak şekilde ayarlandığından emin olmak için ayarlarınızı kontrol edin.

Karmaşık şarj düzenlemeleri

Bir MacBook'a ve harici bir pil güç bankasına bağlı U USB-C kablosu (Ravpower C - C kablosu).

USB-C evrensel olduğundan ve aynı anda birden fazla şey yapabildiğinden, bu, bazı benzersiz şarj koşullarına izin verir. Kayda değer iki tanesi:

geçmek: Günümüzün şarj merkezleri ayrıca doğrudan şarj denilen bir şey sunuyor. Bu, birden fazla USB çevre birimini bir dizüstü bilgisayara bağlayabilen ve aynı zamanda o dizüstü bilgisayarın pilini şarj edebilen bir hub’ı ifade eder. Temel olarak, bir hub ve bir USB-C şarj kablosu arasındaki bir kombinasyondur, bu nedenle her görev için iki farklı USB-C bağlantı noktasına ihtiyacınız yoktur. HooToo’nun popüler 6’sı 1 arada USB-C Hub’ı bu teknolojinin güzel bir örneğidir. Bir sunum sırasında dizüstü bilgisayarınızın şarj olduğundan emin olurken harici bir monitöre video göndermek gibi başka yenilikçi seçenekler de vardır.

taşınabilir şarj cihazı: Belki eski bir USB bağlantısı olan, ancak yalnızca USB-C bağlantısı olan (eski USB bağlantı noktalarıyla uyumlu olmayan) bir telefonunuz olan bir taşınabilir şarj cihazınız olabilir. Şarj cihazını her iki tür bağlantı noktasına sahip bir dizüstü bilgisayara bağlayabilir ve telefonunuzu dolambaçlı bir şekilde çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Telefonunuzu doğrudan şarj etmek için dizüstü C Tipi şarj cihazınızı kullanmaya çalışmayın. Şu anda mevcut olan çoğu cihaz için voltaj gereksinimleri çok farklıdır ve çoklu cihaz şarj cihazları hala pazarın yeni bir parçasıdır.

USB-C ve Thunderbolt 3

Thunderbolt 3 USB-C kablosunun çıkış ve giriş bağlantı noktaları.

USB-C’nin çok daha güçlü bir çeşidi var – Thunderbolt 3. En az bir Thunderbolt 3 özellikli USB-C bağlantı noktasına sahip bir dizüstü bilgisayar seçin ve 60 Hz’de birden fazla 4K monitör bağlayabilir ve dizüstü bilgisayarınızın oyun performansını bir harici GPU muhafazası.

Thunderbolt 3, bir dizi şarj düzenlemesine izin verir: Altı adede kadar farklı cihazı birbirine “zincirleyebilir” ve 100W’a kadar tek başına USB-C’den daha yüksek hızlarda veri iletirken kolayca şarj edilebilir.

Thunderbolt 3, USB-C ile aynı bağlantıyı kullandığından, üreticiler Thunderbolt 3 teknolojisine sahiplerse dizüstü bilgisayar bağlantı noktalarını hızlı bir şekilde etiketlerler – genellikle açıklamalarını okuyarak bunu anlayabilirsiniz. Ancak Thunderbolt 3 bağlantıları yalnızca doğru kabloları kullanırsanız çalışır; bu nedenle, bu bağlantı noktalarının tüm özelliklerinden ve bant genişliğinden yararlanmak istiyorsanız Thunderbolt 3 kablolarınız olduğundan emin olun.

Apple kullanıcıları için

Bir iPhone'a bağlı bir Apple Lightning kablosu.
Nomad Yıldırım kablosu

Apple kullanıcıları, gördüğümüz USB-C geçişine karşı bağışık olmadıklarını bilmelidir. Şu anda Apple, iOS şarjı için, tüm Apple mobil şarj aksesuarlarını ortadan kaldıran tescilli bir tasarım olan Lightning kablolarını kullanıyor. Şirket şimdiden MacBook’lar için USB-C şarjına geçti ve günümüzün iPad Profesyonelleri de USB-C şarjını kullanıyor. iPhone’lar ve iPad’ler şu anda Lightning kablosuna güvenme konusunda benzersizdir.

Apple, AB’nin şüpheli emsalini yerine getirmek için mevcut Lightning kablo durumunu yeniden tasarlamak zorunda kalacak. set model talep veya USB-C şarj kabloları. Bu taleplere uyulmaması, değerli Avrupalı ​​dizüstü bilgisayar alıcılarının kaybına neden olacaktır. Bunu, portsuz bir kuruluma odaklanmak yerine (büyük olasılıkla iPhone’un arkasındaki manyetik bir ek kullanarak) Apple’ın şarj kablolarını tamamen çıkardığı spekülasyonuyla birleştirin ve önümüzdeki birkaç yıl içinde Yıldırım kablosunun sonunu görebiliriz.

Ayrıca, yakın tarihli bir söylenti, Apple’ın 2025’ten itibaren iPhone serisinden başlayarak tüm cihazları için Lightning bağlantı noktasından vazgeçeceğini öne sürüyor. Başka bir rapor ayrıca, şirketin bağlantı noktasını AirPod’ların şarj kutusundan, farelerinden vb. tamamen çıkarmaya nasıl hazırlandığını da vurguluyor.

USB-C şarjının geleceği

Mevcut USB seçenekleri büyük bir revizyondan geçmek üzere. Sektörün içindekilere göre, USB şimdiye kadarki en yüksek hızlara sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm cihaz markaları arasında evrensel olarak uyumlu olacak. 2021’in şafağı, yeni USB4 bağlantı noktasını benimseyen tamamen yeni nesil dizüstü bilgisayarları görebilir. Tabii ki, USB4, USB protokolleri söz konusu olduğunda başka bir karmaşıklık katmanı ekler. Yeni teknoloji hakkında bilinmesi gereken daha çok şey var:

  • USB4, USB-C bağlantı noktalarında mevcut olacaktır.
  • USB4, hızları ve şarj gücünü Thunderbolt 3’e uyacak şekilde 100 W’a kadar artırır.
  • USB4, yeni özelliklerini etkinleştirmek için USB4 için biçimlendirilmiş kablolar gerektirecektir.
  • USB4, USB 2.0 ile geriye dönük uyumlu olacaktır.

Diğer tüm bağlantı noktalarının USB-C’ye yol vermeye başlayabileceğini tahmin ediyoruz. USB-C bağlantı noktaları, yakında birincil bağlantı noktası olarak devralınarak diğer tüm önemli bağlantı noktalarından daha ağır basacaktır. Gelecekte, USB4 ve Thunderbolt muhtemelen standart olacak.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm USB-C bağlantı noktaları şarja izin veriyor mu?

USB-C, şarj için standart olarak giderek daha yaygın hale gelse de, bu, tüm USB-C bağlantı noktalarının şarja izin verdiği anlamına gelmez.

Genellikle kendi şarj cihazına sahip sistemler olan ve şarj özelliği sunmayan USB-C bağlantı noktalarına sahip belirli dizüstü bilgisayarlar vardır.

Dizüstü bilgisayarımı USB-C ile şarj edebilir miyim?

Genel olarak konuşursak, dizüstü bilgisayarınız bir USB-C şarj özelliği ile geliyorsa, sisteminizi USB-C üzerinden şarj etmekte sorun yaşamazsınız. Bununla birlikte, bazı mobil sistemler (dizüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar), bu sistemle uyumlu olması için özel olarak yapılmış belirli bir kablo kullanmanızı gerektirir.

USB-C şarjı daha mı iyi?

USB-C şarjı, diğer tüm alternatif şarj platformlarından daha iyidir. Standardın gelişmiş teknik özellikleri nedeniyle, sisteminiz için USB-C şarjı kullanmak, sisteminizi örneğin normal bir güç kablosundan daha hızlı şarj edeceği anlamına gelir.

Örneğin, yakın zamanda 240 watt’a kadar güç sunan bir USB Type-C kablosu ortaya çıktı ve bu, USB-C için duyulmamış bir durum. Sadece USB-C’nin beraberinde getirdiği olanakları göstermeye gidiyor.

USB-C, dizüstü bilgisayarınızı şarj cihazı olmadan şarj etmenize izin verebilir mi?

Evet ve hayır. Dizüstü bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın şarj desteği sağlamak için özel olarak tasarlanmış bir USB-C bağlantı noktasıyla birlikte verilmesini sağlarsanız, normal bir şarj cihazı olmadan şarj edebilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, tüm dizüstü bilgisayarlar, cihazınızı şarj etmek için kullanabileceğiniz USB-C bağlantı noktaları sunmaz.


genel-19