AMD, bugün erken saatlerde yaptığı Computex açılış konuşmasında, en yeni Zen 4 mikro mimarisi üzerine inşa edilecek olan Ryzen 7000 CPU’larına bir bakış daha verdi. Şirket, SKU’lar veya fiyatlandırma hakkında hiçbir şey açıklamasa da, yaklaşmakta olan çiplerin özellikleri hakkında daha fazla ayrıntı verdi ve hatta oyun ve üretim uygulamalarını çalıştıran bir üretim öncesi birimi sergiledi.

Zen 4’ün tasarımından bahseden AMD CEO’su Dr. Lisa Su, Ryzen 7000 CPU’ların her biri sekiz adede kadar çekirdeğe sahip ve işlemci genelinde toplam 16 adet olmak üzere iki yongadan oluşacağını açıkladı. Özel bir G/Ç kalıbı da paketin bir parçasıdır ve RDNA 2 tümleşik grafiklere ek olarak PCIe 5.0 ve DDR5 oyun RAM’i için destek sağlar.

Spesifikasyonların kendileri için konuşmasına izin vermekle yetinmeyen Su, sunumu, üretim öncesi 16 çekirdekli bir Ryzen 7000 işlemci üzerinde çalışan Ghostwire: Tokyo’nun oyun yakalamasıyla sonlandırdı. Çip, yalnızca bir takım kırmızı işlemcisinde görülen en yüksek saat hızı değil, aynı zamanda piyasadaki en iyi oyun CPU’su olan Intel Core i9-12900KS ile eşleşen 5.5 GHz’e kadar turbo yapar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Zen 4, aynı 16 çekirdekli yonganın bir Blender karşılaştırmasını Intel Core i9-12900K’dan %31 daha hızlı tamamlamasıyla üretkenlik söz konusu olduğunda da tembel değil. Bununla birlikte, tüm bu kriterler şüphesiz Ryzen 7000’i en iyi ışıkta boyamak için küratörlüğünü yapacak, ancak kendimiz için test etmek için sadece bu yılın Sonbaharına kadar beklememiz gerekecek.

AMD’nin Computex’e getirdiği tek şey Zen 4 CPU değildi, çünkü oyun bilgisayarları için AM5 platformu hakkında daha fazla bilgi paylaştı. Bu, Corsair Voyager ve yeni nesil Asus, Acer, MSI ve Gigabyte modelleri gibi bu yılın en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarında yer alması gereken AMD Advantage platformuna gelen yeni özellikleri de unutmamak gerek.oyun-2