Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, 22 Mayıs’ta yaptığı bir röportajda kripto para birimlerinin değersiz “. Bu açıklama, kripto endüstrisi için bir belirsizlik zeminine karşı geliyor. 12 Mayıs’ta, stabilcoin TerraUSD ve desteklediği kripto para birimi Luna çöktü. Yanlarında bitcoin ve eterin neredeyse %30’luk düşüşünü getirdiler.

ECB Başkanı kripto para birimlerini gerçekten sevmiyor

Hollanda televizyonu tarafından sorgulanan Christine Lagarde, bu dijital para birimleri hakkında net açıklamalar yaptı. Onun için bu alana yatırım yapmak isteyen insanları ilgili riskler konusunda bilinçlendirmek önemlidir. ” Kripto paralardan bahsederken beni endişelendiren şey, bu yatırımların her şeyi kaybedebileceğinin farkında olan kişiler tarafından yapıldığından emin olmak. Riskleri anlamadan mutlaka kazanacağını düşünen, her şeyi kaybedecek ve son derece hayal kırıklığına uğrayacak olanlardan endişeliyim. Bu yüzden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. “, o anlatıyor.

aynı kategoride

Amerika Birleşik Devletleri 46. Başkanı Joe Biden ve Hyundai Motor Group CEO'su Jaehoon Chang

Hyundai, ABD’ye 10 milyar dolar yatırım yapacak

ECB Başkanı için kripto para birimleri, yatırımcıların finansal güvenliğini sağlamak için herhangi bir temele dayanmamaktadır. ” Bunlar çok riskli varlıklardır. Benim çok alçakgönüllü değerlendirmem, bunun hiçbir şeye değmediği yönünde. Hiçbir şey tarafından desteklenmiyor, güvenlik çapası görevi görecek temel varlıklar yok “, dedi.

Dijital euro nerede?

Christine Lagarde, geleceğin dijital eurosunu tanıtmak için röportajdan yararlandı. Proje, Temmuz 2021’de resmileştirilmeden önce yıllardır değerlendiriliyordu. kesin o “ Merkez bankası dijital para birimimiz olduğu gün, herhangi bir dijital euro, bunu garanti edeceğim. Yani merkez bankası tüm bunların arkasında olacak. bence çok farklı [des cryptomonnaies] “.

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, 20 Mayıs’ta yaptığı bir konuşmada, bu dijital varlığın 2026’dan önce gelmeyeceğini tahmin etti. Onun için kripto para birimi alanı Uzak Batı’ya eşdeğer. 2008’de meydana gelen subprime krizine benzer olası bir çöküş konusunda uyarıda bulunuyor. Bu dijital para biriminin piyasaya sürülmesi Avrupa Birliği’nin yasal çerçevesini bozarsa, nakit yerine geçmez, tamamlayıcı olarak hizmet eder.

İronik olarak, oğullarından biri uyarılarına rağmen kripto para evrenine yatırım yaptı. Christine Lagarde, kendi adına, “ onun vaaz ettiğini uygula “.genel-16